Venemaa president Vladimir Putin jälgib ühisõppust

Soome meedia: Venemaa harjutas Zapadil Balti riikide vallutamist

240
(Uuendatud 13:23 03.11.2017)
Soome väljaanne Helsingin Sanomat selgitas välja, et äsja Venemaa lääneosas lõppenud sõjalisel õppusel Zapad harjutati tegelikult Baltimaade vallutamist ja laiaulatuslikku sõda NATO vastu uusimate relvadega

TALLINN, 3. november — Sputnik. Seejuures, nagu selgub, et jäänud Soomegi mängust välja. Nimelt harjutati Soome piiri ääres kiirreageerijate ja uute relvade kasutamist, vahendab uudisteportaal Eestinen.

Kui Läänes pöörati septembri keskel toimunud Zapadi (tõlkes: Lääs) ajal peatähelepanu Vene sõjaväelaste liikumisele Valgevenes ja loendati Valgevene poole liikuvaid rongivaguneid, siis tegelikkuses toimusid paljud manöövrid kaugel Valgevenest. Pärast õppust toodi kõik väed demonstratiivselt Valgevenest välja, mis näitab, et Venemaa soov oligi see, et tähelepanu pöörataks Valgevenele.

Eksperdid: õppuste "Zapad 2017" ümber kruviti vägisi pingeid >>

Tegelikkuses harjutas aga Venemaa NATO riikide vastu peetavat laiaulatuslikku sõda, mis ulatub Koola poolsaarelt põhjas kuni Krimmi poolsaareni Musta mere ääres.

Zapadi õppus korraldatakse iga nelja aasta tagant. Võrreldes nelja aasta taguse ajaga on Venemaa loonud lääneossa juurde kaks 10 000 sõjaväelasest koosnevat uut diviisi, uuendatud tankiarmee ja uued relvaliigid. Venemaa harjutas kõigi nende kasutamist sõjas Euroopaga.

Valgevene kasutamine õppustel polnud siiski päris kattevari. Nimelt on Valgevene oluline Venemaa jaoks nii poliitiliselt kui geograafiliselt. Valgevene on nimelt lähedal Kaliningradi oblastile. Samuti on Venemaa jaoks oluline, et Valgevene püsiks poliitiliselt Venemaa liitlasena.

Pentagon tunnistab õppuste "Zapad 2017" avatust >>

Zapadi ametliku stsenaariumi kohaselt toimus Valgevenes revolutsioon ja Venemaa toetas valitsust Lääne mõjude vastu. Venemaa sõjalises kõnepruugis tähendab kaitsmine esimesena ründamist. Edasi laienes ametliku stsenaariumi kohaselt konflikt kolme kujuteldavasse Balti riiki ja Peterburi lõunaossa.

Tegelik stsenaarium oli aga selline, et sõda Baltimaade vastu laieneb sõjaks NATO vastu terves Euroopas. Tegelikkuses ei harjutatud mitte konflikti laienemise tõrjumist, vaid Zapad ise oli osa laiemast sõjategevusest.

Sõjaväeõppused Zapad 2017
© Sputnik / Виктор Толочко

Harjutus laienes Koola poolsaarele, kuna Venemaa kaitseb seal strateegilisi sõjalisi objekte NATO rünnaku vastu. Lõuna pool on sama lugu Krimmi poolsaarega.

NATO hinnangute järgi osales Zapadi õppustel mitte 12 700 inimest nagu ametlikult kirjas, vaid ligi 100 000 Venemaa ja Valgevene sõjaväelast. See oli kogu valmisolekus olnud sõjaväelaste hulk, operatsioonides osales poole vähem sõjaväelasi.

Mida siis Venemaa tegelikult Zapadi käigus tegi? Baltimaade puhul harjutasid Vene 6. armee väeosad Eesti, Läti ja Leedu territooriumi vallutamist. Esimese tankiarmee liikumine Valgevenesse näitas, et suund oli Poola ja sellega tagatakse ühendus Valgevenega.

Läänemerel oli ülesanne tõrjuda NATO väeosade saabumist.

Soome ja Rootsi ei jäänud õppustelt päris kõrvale, aga polnud mingeid märke Soome ja Rootsi alade vallutamise kohta. Eesmärk oli takistada NATO-l kasutada Soome ja Rootsi alasid.

"Zapadile" lähevad ka Eesti vaatlejad >>

Soome puhul olid Karjala maakitsusel väljas kiirreageerimisjõud ning Soome piiri ääres tiirutasid lennukid. Samal ajal oli vilgas liiklus Soomest ida pool, kui Venemaa liigutas vägesid põhja poole ja raskepommitajad harjutasid lendu Kesk-Euroopa sihtmärkide suunas.

Samas polnud Zapad midagi uut – see oli järjekordne õppus, kus Venemaa harjutas sõjapidamist NATO vastu.

Kaitseminister Jüri Luik kohtus Poola kaitseministri Antoni Macierewicziga
© Sputnik / Вадим Анцупов

Valgevene ja Venemaa ühisõppused "Zapad-2017" toimusid 14.-20. septembrini.

Peaaegu 13 tuhat sõdurit ja ohvitseri, 680 ühikut sõjatehnikat, üle 100 lennuki ja kopteri, kümme sõjalaeva osales Venemaa ja Valgevene liitriigi läänepiiril toimuvatel Venemaa ja Valgevene ühisõppustel "Zapad 2017".

Ulatuslikud õppused sisaldasid kaitselahinguid, sõjaväelaste siirdamist suurte vahemaade taha, erinevate väe- ja relvaliikide koostegutsemist, erinevaid taktikalisi võtteid.

Käesolevaid õppusi vaatlesid sajad vene ja välismaa ajakirjanikud, samuti rohkem kui 50 riigi sõjaväeatašeed.

"Zapad 2017": hirmul on suured silmad >>

Poliitikaeksperdid olid veendunud, et ka pärast Venemaa sõjaväelaste väljaviimist Valgevene territooriumilt jätkavad lääne poliitikud nende õppuste teravat kritiseerimist. Venemaa ja Valgevene strateegilisi ühisõppusi Zapad 2017 on inforuumis kunstlikult pingestatud, ent avaldusteks nende väidetavalt agressiivsest iseloomust polnud vähimatki alust — tunnistasid Sputniku videosillast osavõtnud eksperdid.

240
Tagid:
vallutamine, õppused, Zapad-2017, NATO, Helsingin Sanomat, Balti riigid, Soome, Valgevene, Venemaa
Teema:
Õppused (114)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega