Venemaa president Vladimir Putin

Putin: Venemaa ei luba Donbassis Srebrenica veresauna kordumist

69
(Uuendatud 13:35 20.10.2017)
Vladimir Putini sõnul kardab Moskva, et Venemaa ja Ida-Ukrainas asuvate isahakanud rahvavabariikide vahelise piiri sulgemine enne sealsete poliitiliste küsimuste lahendamist viib veresaunani, mis oleks võrreldav Srebrenicas toimunuga

TALLINN, 20. oktoober — Sputnik. Ta oletas, et Donbassis võib toimuda verevalamine ja kinnitas, et Venemaa ei lase sellel juhtuda, vahendab RIA Novosti.

Bosnia ja Hertsegovinas asuv Srebrenica omavalitsus oli aastatel 1992-1995 Bosnia serblaste ja moslemite ägedate relvakokkupõrgete paigaks. Bosnia serblaste relvaüksused, mida juhtis kindral Ratko Mladič, tapsid 1995. aasta juulis üle kuue tuhande kohaliku meessoost moslemi. Endise Jugoslaavia tribunalis Haagis jätkub Mladiči kohtuistung siiamaani.

Donbassis tapeti sissipataljon Somali pealik >>

Ukraina võimud alustasid pärast riigis toimunud riigipööret 2014. aasta kevadel Donbassis iseseisvuse välja kuulutanud Donetski ja Luganski rahvavabariikide vastu sõjalist operatsiooni. ÜRO viimaste andmete kohaselt on konfliktis hukkunud üle kuue tuhande inimese.

Vaatamata Minski kontaktgrupis vastu võetud vastasseisu reguleerivale kolmele dokumendile jätkavad pooled tulevahetust.

Srebrenica massimõrv

Srebrenica massimõrva või Srebrenica genotsiidi nime all tuntakse 1995. aasta juulis aset leidnud enam kui 8000 bosniaki mehe ja poisi tapmist ning piirkonnas olnud 25 000 – 30 000 põgeniku seas läbi viidud etnilist puhastust Bosnias ja Hertsegoviinas, Srebrenica linna ümbruses Serblaste Vabariigi Armee (serbia keeles: Војска Републике Српске (ВРС); serbia, bosnia ja horvaatia keeles: Vojska Republike Srpske (VRS)) poolt Bosnia sõja käigus. Kindral Ratko Mladići juhtimisel tegutsenud üksusi toetas genotsiidi läbiviimisel Serbia paramilitaarne üksus Skorpionid (serbia keeles: Шкорпиони/Škorpioni), mis kuni 1991. aastani oli ametlikult Serbia siseministeeriumi osa. Väidetavalt osales massimõrvas ka välismaalt pärit vabatahtlikke.

Hodžalõ veresauna 25. aastapäev >>

1993. aasta aprillis kuulutas ÜRO Kirde-Bosnias, Drina jõe orus asuva ümberpiiratud Srebrenica enklaavi ÜRO kaitse all olevaks turvaliseks piirkonnaks. 1995. aasta juulis aga ei suutnud seal viibiv 400-liikmeline Hollandi rahuvalvajatest moodustatud ÜRO kaitsejõudude (United Nations Protection Force – UNPROFOR) üksus takistada Serblaste Vabariigi Armeed linna hõivamast ja seejärel mõrvamast enam kui 8000 tsiviilisikut ja vangi.

Srebrenica massimõrv on suurim massimõrv Euroopas pärast Teist maailmasõda. Valdava osa mõrvatutest moodustasid täiskasvanud mehed ja teismelised poisid, kuid tapetute seas oli ka alla 15-aastaseid poisse, üle 65-aastaseid mehi ja väidetavalt ka väikelapsi. Bosnia võimude poolt kokku pandud esialgne nimekiri kadunuks jäänud isikutest sisaldab 8373 nime. 2010. aasta märtsi seisuga oli DNA aluse identifitseeritud 6414 genotsiidi käigus tapetut, kelle surnukehad on leitud massihaudadest ning 4524 massimõrva ohvrit on maetud Potočari memoriaalile.

Allikas: Vikipeedia

69
Tagid:
veresaun, oht, Ratko Mladič, Vladimir Putin, Srebrenica, Donbass, Ukraina