USA president Donald Trump

Trump keeldus kinnitamast Iraani tuumalepet

38
(Uuendatud 08:38 14.10.2017)
USA president Donald Trump jättis kongressile otsusatada, kas kehtestada Teheranile uued sanktsioonid, mis võivad lepingu lammutada

TALLINN, 14. oktoober — Sputnik. Tänavuse Nobeli rahupreemia pälvinud tuumarelvade vastane rahvusvaheline organisatsioon ICAN taunis USA presidendi Donald Trumpi otsust jätta kinnitamata 2015. aastal sõlmitud Iraani tuumalepe, vahendab Pealinn.

Oma avalduses ütleb Rahvusvaheline Kampaania Tuumarelvade Kaotamiseks muu hulgas, et Trumpi otsus raskendab edaspidi tuumaohu vähendamisele suunatud lepete saavutamist ja lisab tuumarelvade kasutamise riski kogu maailmas.

Trump teatas reedel, et ei kinnita lepet, kuid siiski ei taganenud veel sellest. Ta ähvardas, et võib presidendina "igal ajal" leppe tühistada, kuid selle asemel jättis kongressile otsustada, kas kehtestada Teheranile uued sanktsioonid, mis võivad lepingu lammutada.

Nüüd on kongressil aega 60 päeva, et otsustada sanktsioonide taasrakendamise üle. Teheran on hoiatanud, et seesugune tegu tähendaks leppe lõppu.

USA välisministri Rex Tillersoni sõnul ei kutsu administratsioon üles uusi sanktsioone kehtestama. "Mõistagi, kui nad seda teevad, seab see JCPOA lepingu kahtluse alla," ütles Tillerson.

Kongress võib ka mitte midagi ette võtta ja jätta leppe kehtima endisel kujul.

Iraani tuumaleppe ehk JCPOA (Ühine Kõikehõlmav Tegevuskava) allkirjastasid Iraan ja kuus suurriiki — Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja USA, neist viimane Trumpi eelkäija Barack Obama administratsiooni ajal.

See näeb ette Iraani tuumaprogrammi kärpimist vastutasuks sanktsioonide leevendamisele.

Trump langetas ajaloolise otsuse aga ei öelnud, millise nimelt >>

38
Tagid:
sanktsioonid, kinnitamata, tuumalepe, USA kongress, Donald Trump, Iraan, USA