Kreeka lipp

Kreeka juubeldab antikommunistliku foorumi läbikukkumise puhul

141
(Uuendatud 14:32 24.08.2017)
Ainult kaheksa riigi esindajad allkirjastasid Tallinna antikommunistliku konverentsi lõppavalduse, kui mitu riiki oma esindajad konverentsile saatis, pole teada

TALLINN, 24. august — Sputnik. Antikommunistlik foorum Eestis kukkus läbi, ühisavaldusele kirjutasid alla vaid kaheksa riigi esindajad ja see on Euroopa jaoks oluline sündmus, leiab Kreeka Radikaalne vasakpartei SYRIZA, teatab RIA Novosti.

Rahvusvaheline konverents "Kommunistlike režiimide kuritegude pärand 21. sajandi Euroopas" toimus 23. augustil Tallinnas ja oli pühendatud Euroopa kõigi totalitaarsete ja autoritaarsete režiimide ohvrite mälestuspäevale. Selle lõppdeklaratsioonis sisaldub nõue uurida "kommunistlike režiimide toimepandud kuritegusid", nagu tehti pärast Teise maailmasõja lõppemist natsikuritegudega.

Dokumenti toetasid kokku kaheksa riiki: Balti riigid, Visegradi nelik ja Horvaatia. Seejuures ei täpsusta Eesti võimud, mitu riiki EL 28 liikmesriigist konverentsil osales.

Varem nimetas Kreeka justiits-, läbipaistvuse ja inimõiguste minister Stavros Kontonis Tallinna ettepanekut viia Eesti Euroopa Liidu eesistumise raames läbi antikommunistlik foorum "üsna ebaõnnestunuks" ja keeldus konverentsil osalemast. Ürituse korraldajatele saadetud kirjas selgitas minister, et taoline initsiatiiv taastab külma sõja kliima, on vastuolus Euroopa Liidu väärtustega ja võrdsustab kommunismi natsismiga, mis on lubamatu.

"Konverentsi ebaõnnestumine Eestis on Euroopa jaoks positiivne. Need, kes ennast lõppkokkuvõttes isoleerivad, on selle (foorumi) pooldajad," kommenteeris SYRIZA ametlik esindaja Rania Svingu Twitteris foorumi tulemusi.

"Isolatsioon. Foorum lõppes ühisdeklaratsiooniga, mille allkirjastasid kaheksa riigi: Eesti, Läti, Leedu, Poola, Horvaatia, Ungari, Tšehhi ja Slovakkia esindajad," kirjutas justiis-, läbipaistvuse ja inimõiguste ministeeriumi peasekretär Maria Yannakaki oma Facebooki kontol, koos viitega dokumendile.

Yannakaki kirjutas samuti, et Eesti Riigikogu liige Oudekki Loone väljendas oma kirjas Kontonisele "tänu ja lugapidamist otsuse eest põlastusväärsel kongressil mitte osaleda".

"Teie otsus tuletas taas kord meelde tõelisi euroopalikke väärtusi ja andis uut jõudu kõigile neile, kes on mures külma sõja kliima taastumise pärast, kõige nende pärast, kes ei ole ajalugu unustanud ja kes teavad, et sotsialism ja vabadus mitte ainult võivad assotsieeruda, vaid et sotsialism on vabaduseks hädavajalik," öeldakse Loone kirjas.

Tema sõnul võib Eesti tänases poliitilises elus täheldada katseid kaudselt õigustada natsirežiimi ja natsiideoloogiat.

"Foorum on häbiplekk, kuid olen veendunud, et tuleb aeg, mil selliseid üritusi enam ei korraldada. Te vaid aitasite sellisel tulevikul kiiremini saabuda," lõpetas Eesti parlamendisaadik.

Foorumi mõistis hukka ka Küprose Progressiivne Töörahvapartei AKEL.

"Eesti eesistumise antikommunistlik jamps avab Euroopale ohtliku tee," öeldakse avalduses.

AKEL märgib, et Eestis, nagu ka teistes EL liikmesriikides peetkase natsi-käsilasi kangelasteks ja samal ajal võetakse maha Teise maailmasõja antifašistlikke mälestusmärke ning keelustatakse kommunistlikke parteisid.

Ka Euroopa Parlamendi ühendatud vasakpoolsete ja Põhjamaade roheliste vasakpoolsete liitfraktsioon mõistis Tallinnas toimunud ürituse hukka, nimetades seda Euroopa ajaloomälu solvamiseks. Oma avalduses kritiseeris fraktsioon, et ministrite kohtumine korraldatakse pealkirjaga "Kommunistlike režiimide kuritegude pärand 21. sajandi Euroopas".

"Ajal, mil paremäärmuslased ja neonatsid kasutavad ära Euroopa Liidu poliitikate ebaõnnestumisi, on ajalooliselt vale, ohtlik ja vastuvõetamatu võrdsustada natsismi kommunismiga. Veel enam, fakt, et Eesti valitsus otsustas keskenduda "kommunistlikele kuritegudele", näitab selget kavatsust kasutada eesistumist ideoloogilistel eesmärkidel."

Totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäev
Tuntud Itaalia publitsist ja kirjanik Giulietto Chiesa
© Sputnik / Владимир Трефилов

Euroopa Parlamendi poolt 2. aprillil 2009 vastu võetud dokument kutsub üles kuulutama 23. august "kõikide totalitaarsete ja autoritaarsete režiimide" ohvrite mälestuspäevaks.

Balti riikides on selle resolutsiooni alusel vastu võetud viis seadust, milles kommunism ja natsism on võrdsustatud.

18. juunil 2009 võttis Eesti parlament vastu seaduse, millega 23. august kuulutati kommunismi ja natsismi kuritegude ohvrite mälestuspäevaks.

Läti ja Leedu võtsid analoogse otsuse vastu 2009. aasta juulis.

141
Tagid:
kommunism, natsism, konverents, Keskerakond, Oudekki Loone, Kreeka
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega