Islamiriigi juht võis hukkuda Venemaa õhurünnakus, illustratiivne foto

Islamiriigi juht võis hukkuda Venemaa õhurünnakus

44
Venemaa õhu- ja kosmosejõud andsid 28. mail Süürias Raqqa lähistel islamivõitlejate juhtimispunktile õhulöögi, milles võis esialgsetel andmetel hukkuda Venemaal keelatud terrorirühmituse Islamiriik juht

TALLINN, 16. juuni — Sputnik. Venemaal keelatud terrorirühmituse Islamiriik juht Ibrahim Abu-Bakr al-Baghdadi võidi hävitada 28. mail Süürias Raqqa eeslinnas paiknenud juhtimispunkti pihta Venemaa õhu- ja kosmosejõudude antud õhulöögis. Kaitseministeerium kontrollib oma kanalite abil seda informatsiooni, öeldaks ametkonna pressiteates. 

Õhulöök toimus 28. mai öösel kella 00.35 kuni 00.45-ni Moskva aja järgi, pärast seda, kui droonidelt tehtud salvestised kinnitasid varasemat teavet Islamiriigi sõjanõukogusse kuuluvate kõrgemate islamivõitlejate kogunemisest, teatab RIA Novosti.

„Erinevatest allikatest kontrollitava informatsiooni kohaselt viibis nõupidamisel (mis oli Venemaa õhujõudude õhurünnaku sihtmärgiks) ka ISIS-e liider Abu Bakr al-Bagdadi, kes õhurünnakuga hävitati," öeldakse Venemaa kaitseministeeriumi teates. 

Teatatakse, et lennukite Su-35 и Su-34 rünnakuga hävitati ka 30 keskastme väepealikku ja kuni 300 nende kaitsemeeskondadesse kuuluvat islamivõitlejat. Kaitseministeeriumi andmetel on likvideeritud terroristide liidrite hulgas Raqqa „emiir" Abu al-Hadji al-Mysri, „emiir" Ibrahim An-Naef al-Hajj, kes kontrollis piirkonda Raqqast kuni Es-Suhneni ja Islamiriigi julgeolekuteenistuse ülem Suleiman Al-Shawah. Informatsioon Islamiriikgi juhtide eelseisva nõupidamise kohta Raqqa lõunapoolses eeslinnas saadi mai lõpul.

Andmete kontrollimise käigus õnnestus samuti tuvastada, et nõupidamise eesmärk oli islamivõitlejate väljumismarsruutide valik Raqqast niinimetatud „lõunapoolese koridori" kaudu. Venemaa õhujõudude tegevusest teavitati eelnevalt koordineerimistegevuseks ettenähtud sidekanaleid pidi ka Ameerika poolt, rõhutas Venemaa kaitseministeerium.

Pealiku hävitamine kiirendab terroristide lõplikku lüüasaamist

Venemaa senaator Aleksei Puškov leiab, et Islamiriigi liidri Ibrahim Abu-Bakr al-Baghdadi hukkumine kiirendab terroristide lõplikku lüüasaamist. „Kui Abu-Bakr al-Baghdadi surm kinnitust leiab, saab see olema Islamiriigile tugev hoop. Ta taganeb juba kõigil rinnetel. Liidri hukkumine kiirendab sõjalist lüüasaamist," kirjutas ta oma Twitteri mikroblogis.

Föderatsiooninõukogu rahvusvaheliste suhete komitee aseesimees Vladimir Džabarov leiab, et Abu-Bakr al-Baghdadi surm võib terroristide hulgas paanikat külvata, mida tuleks nendevastases võitluses ära kasutada. „Muidugi, vaid mõne liidri tapmine sõda veel ei lõpeta, kuid see võib anda olulise panuse võitlusesse terroristidega," ütles Džabarov.

Tema sõnul võib selle tagajärjel Islamiriigis puhkeda paanika, mida Venemaa õhujõud ja Süüria armee peaksid võitluses terroristidega ära kasutama," rõhutas senaator.

Al-Bagdidi, kelle tegelik nimi on Ibrahim Awad Ibrahim al-Badri, ilmus avalikkuse ette esmakordselt 2014. aasta juulis, kui Mosuli linnas hõivatud mošees kuulutati välja Islami kalifaat Lähis-Idas. Sellest ajast on meedias ilmunud korduvalt teateid tema likvideerimisest, kuid see ei ole hiljem kinnitust leidnud.

Iraani parlament Teheranis
© Sputnik / Владимир Федоренко

Ameerika ja Iraagi luureteenistused oletasid, et ISIS-e juht võib peituda Süüria piiri lähedal paikneva El-Baad'i piirkonnas. 11. juunil teatas Daily Mail viitega Süüria televisioonile, et Al-Bagdidi hukkus Raqqale antud õhulöögis. Raqqa on ISIS'e kontrolli all alates 2013. aastast, linna peetakse terroristide mitteametlikuks pealinnaks.

2016. aastal alustas USA juhitud koelitsioon linna vabastamise operatsiooni, lahingud linna blokeerimiseks kesktavad juba mitu kuud. Maismaaoperatsiooni viib eriüksuste ja USA õhuväe toel läbi SDF, mille tuumiku moodustavad Süüria kurdide üksused.

USA juhitava rahvusvahelise koalitsiooni õhujõud toetavad neid. Süüria palvel toetab Venemaa Süüria valitsusvägesid, mis peavad võitlust Islamiriigi terroristide, opositsioonivõitlejate ja teiste Venemaal keelatud grupeeringutega. Venemaa õhujõudude lennukid annavad islamivõitlejate positsioonidele õhulööke.

44
Tagid:
hävitamine, liider, õhulöök, ISIS, Ibrahim Abu-Bakr al-Baghdadi, Raqqa, Venemaa, Süüria
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega