Rahvusvaheline NATO bataljon Tapas

Sakslased ja itaallased on kaitsekulutuste suurendamise vastu

36
Lääne-Euroopa elanike arvamused vajaduse kohta suurendada riigikaitsekulusid läksid lahku – sakslased ja itaallased panust riigikaitsesse suurendada ei soovi, prantslased ja britid vastupidi, on sõjakalt meelestatud

TALLINN, 8. juuni — Sputnik. Sellest annavad tunnistust Sputnik.Arvamused uue uurimuse andmed. Inimestele Itaalias, Saksamaal, Prantsusmaal ja Ühendkuningriigis esitati küsimus, kas nende koduriik peaks suurendama kaitsekulutusi NATO nõutud 2%-ni SKT-st.

Nagu selgus, on enamus itaallastest (53%) ja peaaegu pool Saksamaa elanikest (47%) oma riigi kaitsekulutuste suurendamise vastu. Samal arvamusel on üle kolmandiku prantslastest (35%) ja veerand Ühendkuningriigi elanikest.

Kas teie riik peaks suurendama kaitsekulutusi 2%-le SKT-st?
© Sputnik
Kas teie riik peaks suurendama kaitsekulutusi 2%-le SKT-st?

Teisel arvamuses on enamik britte (54%), 44% prantslastest, 36% sakslastest ja vähem kui kolmandik Itaalia elanikest. On tähelepanuväärne, et kaitse-eelarve suurendamise poolt Prantsusmaal ja Ühendkuningriigis on peamiselt vanemad inimesed, samal ajal kui Saksamaal ja Itaalias on sõjakamalt meelestatud noored.

Uued mänguasjad on kallis lõbu

Sputnik Eesti sõjanduseksperdi sõjaväeluure eruohvitser-analüütik Villem Rooda sõnul on Euroopa riikides nii NATO kontekstis, kui ka nende rahvuslike huvide tasandil küpsenud vajadus moderniseerida olemasolevat raketi- ja reketitõrjerelvastust. Vananenud on ka muu sõjaline varustus ja tehnika.

Ümberrelvastumine, uue põlvkonna keerulise relvastuse soetamine on väga kallis lõbu, mis nõuab loomulikult avaliku arvamuse vastavat ettevalmistamist. Maksumaksjat tuleb veenda, et kaitsekulutuste suurendamine on hädavajalik, et on mingid ohud, millele tuleb vastu seista. Selles mõttes sobib „agressiivne ja ettearvamatu Venemaa" propaganda seisukohast „ohu" rolli, mis kaitse-eelarve suurendamist õigustaks, väga hästi.

Hoopis raskem on veenda kaasaegset umbusklikku Euroopa maksumaksjat selles, et sõjaväelastel on hädasti vaja veel paarikümmet miljardit eurot. Maksumaksja teab, et „ohtlik Venemaa" kulutab kaitsele umbes 10 kord vähem, kui NATO.

Eestil on eriline roll

Vaatamata sellele, leiab Rooda, on Euroopa suurte riikide kaitsekulutused ilmselt kasvamas, vahendeid hakatakse akumuleerima ja algab ümberrelvastamine. Seejärel võib kaitsekulutusi taas vähendada, esitledes seda poliitilise võitluse tulemusena ja rahupooldajate võiduna, ütleb sõjaline ekspert.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg
© REUTERS / Francois Lenoir

Villem Rooda arvab, et Eesti kaitsekulutused, mis ületavad isegi USA president Donald Trumpi ja NATO nõutavat 2% SKT-st on vaesele riigile liialt suured ega ole maksumaksjale jõukohased. Isegi arvestades teistelt eelarveridadelt tehtavaid varjatud täiendavaid kulutusi riigikaitsele, on „sõjaraha" absoluutses väljenduses uue põlvkonna relvastuse soetamiseks ebapiisav.

Kuid Eestil on siis oma tähtis roll praeguses olukorras — ta on teistele alliansi liikmetele distsiplineerituse musternäide ja „agressiivse Venemaa" propagandaidee levitamise vahend, lõpetas ekspert.

Britid on plaani ületanud

NATO liikmelisus eeldab kaitsekulutusteks 2% eraldamist SKT-st. Seejuures täitis möödunud aastal neljast nimetaud riigist selle nõude täiel määral vaid Ühendkuningriik. NATO hinnangul moodustas Ühendkuningriigi kaitse-eelarve 2016. aastal 2,21% SKT-st, Prantsusmaal 1,78%, Saksamaal 1,19% ja Itaalias 1,1%.

Küsitluse viis 21. kuni 25. aprillini 2017 läbi Prantsusmaa uuringufirma Ifop rahvusvahelise teabeagentuuri Sputnik tellimusel. Küsitluses osales 3203 üle 18-aastast respondenti Itaaliast, Saksamaalt, Prantsusmaalt ja Ühendkuningriigist.

36
Tagid:
kaitse, kulud, NATO, ekspert, maksumaksja
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega