Ühendkuningriiki peaminister Theresa May

Theresa May: nüüd aitab!

59
(Uuendatud 10:43 07.06.2017)
Londonis on iga kaheksas elanik moslem, kuid osale elanikkonnast on juba villand „arusaamisest" ja neil päevil toimuvad valimised, mille põhiküsimuseks ei ole enam Brexit ega tervishoid - selle ainuke teema on terrorism

TALLINN, 6. juuni — Sputnik. Pärast London Bridgel toimunud terroriakti teatas Theresa May kavast asuda võitlusesse „ekstremismi ühtse kurjuse ideoloogiaga" (i.k. — the single evil ideology of Islamist extremism), sest see on väljakutse riigile, mis on traditsiooniliselt olnud uhke oma paljukultuurilisuse ja tolerantsuse üle.

Parlamendi hoone Londonis
© Sputnik / Александр Юрьев

„Theresa May reageeris eelmisel kuul Manchester Arenal toimunud terroriaktile tagasihoidlikult — ta ei märkinud islami ekstremismi ega nõudnud selle vastu võitlemiseks uusi seadusi. Kuid pärast järjekordset terroriööd, seekord Londonis, on peaministri toon muutunud. „Ta teatas: „Nüüd aitab!"," kirjutab Inosmi viitega Financial Timesile. 

May pühapäevane avaldus tähendab ilmselt olulist muutust: ta teatas neljapunktilisest tegevuskavast võitluses „ekstremismi ühtse kurjuse ideoloogia" ja meie ees seisva „uue trendi" — terroriaktide matkimisega ", teatavad korrespondendid.

„Valimisteni on jäänud kõigest neli päeva ja May'le hingab kuklasse vajadus näidata, et terrorioht on tal kontrolli all. Kuid tuleprooviks saab olema see, kui palju London Bridgel toimunud terroriakti järel kavandatud ideedest suudab ta ka tegelikult ellu viia, eriti kui ta satub silmitsi tõsiste inimõiguste ja kodanikuvabaduste kaitsjatega," öeldakse artiklis.

May uus lähenemine peab silmas „ohutute kohtade" (i.k. — „safe spaces") likvideerimist, kus ekstremistid tema arvates „sigivad": jutt käib internetist ja mõnedest moslemite kogukondadest. „Ausalt öeldes on selles riigis ekstremismi suhtes liialt palju tolerantsust," ütles May. 

„Konservatiivide manifestis tehakse ettepanek moodustada ametlik „ekstremismi vastu võitlemise komisjon", et propageerida briti väärtusi ja avalikult häbimärgistada ekstremismi. May ütles, et selleks tuleb pidada „palju raskeid ja ebameeldivaid vestlusi", edastab väljaanne.

„May doktriini kolmas suund on seadusandluse karmistamine. Konservatiivid kaaluvaid uute kuriteokoosseisude kehtestamist, mis muudaksid ebaseaduslikuks mittevägivaldse diskrimineerimise ja May sõnul analüüsib ta „vajadust suurendada vabadusekaotuslike karistuste pikkust terrorismiga seotud kuritegude, ilmselt isegi selle vähemohtlike liikide, eest," kirjutavad ajakirjanikud.

Neljas ministri suund võib tekitada kõige enam vaidlusi, leiavad autorid. Selleks on lubadus „vaadata üle Briti terrorismivastane strateegia, et tagada politseile ja eriteenistustele kõik vajalikud volitused, mida nad vajavad."

T.S. Eliot kirjutas oma „Ahermaas" (The Waste Land, 1922):
„Ebatõeline Linn,
talvekoidiku pruuni udu all
voogas rahvast murdu üle London Bridge'i, nii palju,
ma polnud mõelnud, et surm on hukutanud nii palju."

Laupäeva õhtul said need Elioti read hirmutava kehastuse, kui valge pakiauto sõitis rahvasumma, autost väljus kolm suurte nugadega relvastatud meest, kes hakkasid inimestele valikuta noahoope jagama, kirjutab The Times.

See on juba kolmas tõsine rünnak viimase kolme kuu jooksul. „Meile aitab," ütles peaminister Downing Streetil. May ütles, et tugev vastulöök terrorismile tuleb anda neljas suunas.

Hiljutised terrorirünnakud on kahtlemata omavahel ideoloogiliselt seotud. „See on esmajoones väärtuste võitlus. Kui sellesse võitlusesse mitte sekkuda ja ideede tasandil võitu mitte saavutada, siis pole muud meetmed õiguskorra tagamiseks piisavad," kirjeldavad autorid esimest suunda. 

Teine: ekstremism levib internetis. Küberruum ei saa olla terroristide pelgupaigaks, kirjutab väljaanne, märkides, et infotehnoloogiaettevõtetel tasuks sellega arvestada.

„Kolmas suund on seotud materiaalsete elutingimustega paikades, kus terroristid lävivad," öeldakse artiklis. Islamivõitlejate grupeeringud, nagu Cage ja Prevent Watch, õõnestavad võitlust terrorismiga müütide levitamisega riiklikust radikaliseerumise ärahoidmise programmist „Prevent". „Prevent" programmi tuleb tõhustada, mitte sellest loobuda.

Neljandaks suunaks on kogu terrorismivastase võitluse strateegia ülevaatamine, leiab May ja soovitab anda valitsusele täiendavad volitused võitluseks terrorismiga. „Kuigi on ilmne, et pikemad vanglakaristused ei hoia terroriakti sooritamise otsuse langetanud enesetapuvõitlejaid tagasi, kuid see võib taltsutada nende kaasosalisi ja kaasaaitajaid.

Mis puutub täiendavaid ressursse, siis praegused vahendid võimaldavad jälgida kuni kolme tuhandet kahtlustatavat pühasõdalast. Ohtlikke džihhadiste on ilmselt palju rohkem ja võrgud tuleks välja panna hoopis laiemalt," öeldakse artiklis.

Ajaleht kutsub lugejaid üles rahu säilitama ja valima tulema. „Niipea kui valimised läbi saavad, tuleb uuel valitsusel tagada riigivalitsemise esimene põhimõte — riigi julgeolek," lõpetab artikkel.

59
Tagid:
terrorirünnak, meedia, valimised, julgeolek, Välisministeerium, Theresa May, Ühendkuningriik, London, Suurbritannia
Teema:
Lõputu Brexit (82)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega