Türgi lipp

Türgi peaministri nõunik on vahi all

19
(Uuendatud 20:06 03.06.2017)
Türgi peaministri Binali Yildirimi nõunik Birol Erdem peeti laupäeval kinni kahtlustatuna sidemetes eelmise aasta riigipöördekatses süüdistatava islamivaimulik Fethullah Güleni liikumisega

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. Varem kõrge ametnikuna justiitsministeeriumis töötanud Erdem võeti koos naise Gülümser Erdemiga vahi alla Ankaras, teatas uudisteagentuur Anadolu, vahendab ERR.

Teda süüdistatakse Güleni liikumisse kuulumises, lisas agentuur Ankara peaprokuratuurile viidates.

Türgi võimud süüdistavad USAs elavat Güleni eelmise aasta 15. juulil president Recep Tayyip Erdogani kukutamiseks tehtud riigipöördekatse korraldamises.

Erdem on üks kõrgemaid ametnikke, keda gülenistliku liikumisega seotuses süüdistatakse, ehkki selle süüdistuse alusel on kinni peetud üle 50 000 inimese.

Fethullah Gülen on Türgi endine imaam, jutlustaja ning Kirjanike ja Ajakirjanike Fondi aupresident. Ta on asutanud ühiskondliku liikumise Hizmet. Aastast 1999 elab ta Ameerika Ühendriikides.

Ta sündis aastal 1941. aastal Erzurumi lähedal imaami perekonnas. Alghariduse sai ta kodukohas. Juba 10-aastasena oli tal Koraan pähe õpitud, 14-aastaselt pidas ta esimese jutluse. Ta on õppinud kahes medreses ja mitmete tuntud Türgi sufiõpetajate käe all.

Töötades imaami ja jutlustajana, jäi ta aastal 1981 pensionile. Aastatel 1988-1991 pidas ta sarja jutlusi mitmetes Türgi mošeedes. Aastal 1994 võttis ta osa Kirjanike ja Ajakirjanike Fondi asutamisest, talle anti selle fondi aupresidendi tiitel. (Allikas: Vikipeedia)

Kuigi Fethullah Güleni õpetus räägib demokraatia olulisusest ja eri religioonide dialoogist, on mitme allika väitel liikumise eesmärk kehtestada Türgis islamistlik riigikord.

19
Tagid:
peaminister, vahistamine, nõunik, süüdistus, Güleni liikumine, Birol Erdem, Türgi