Lennuettevõtte Malaysia Airlines reisilennuk Boeing 777, mis sooritas reislendu МН17 Amsterdamist Kuala Lumpurisse, hukkus 17. juulil 2014 Ukraina Donetski oblastis seni tuvastamata põhjuste

Ukrainal tuleb selgitada teabelekkeid MH17 katastroofi kohta

148
(Uuendatud 20:13 29.05.2017)
Prantsusmaa väljaanne Agora Fox teatab, et Venemaa väljaanne "Soveršenno sekretno" (e.k. - täiesti salajane) avaldas hiljuti kirjutise lennureisi MH17 hukkumisest Donbassis kolm aastat tagasi, mis võib nendele traagilistele sündmustele valgust heita

TALLINN, 29. mai — Sputnik. Mäletatavasti tulistati 17. juulil 2014 lennuettevõtte Malaysian Airlines Amsterdamist Kuala Lumpurisse suundunud lennureisi MH17 sooritanud lennuk 298 inimesega pardal Donbassi kohal Grabovo küla juures (Donetskist idas) alla, vahendab Inosmi.

Lennuki vrakk alles suitses, kui enne mistahes tõsiseltvõetavat uurimist hakkasid Donetski Rahvavabariigile ja Venemaale igast suunast tulema süüdistused. Lisaks tulistasid Ukraina relvaüksused mitu korda katastroofipiirkonda, takistades uurijate normaalset tööd.

Moodustatud rahvusvahelise uurimisgrupi tegevus toimus tihedas koostöös Ukraina julgeolekuteenistusega ja paljud "tõendid" esitas just see julgeolekuteenistus, kuigi Ukraina oli üks kahtlustatavatest (oleks sama, kui tapmises süüdistatav politseinik aitaks tema enda sooritatud tapmist uurida). Venemaa esitatud materjalid lükati süstemaatiliselt tagasi ja uurimine toimus range salastatuse tingimustes, mis tekitas komisjoni järelduste osas tõsiseid kahtlusi.

Vahe- ja lõppkokkuvõtte koostamine võttis uskumatult kaua aega ja tõsiseltvõetavate tõendite puudumist heitis korduvalt ette nii ettevõte "Almaz-Antei" (raketikomplekside "Buk", millega väidetavalt lennuk alla tulistati, tootja), Venemaa võimud, kui ka sõltumatud uurijad nagu Max van der Werff. Väärib märkimist ka vabatahtlike organisatsioonide nagu Anti-Bellingcat, tööd, kes avaldasid kaks paljastavat ettekannet Bellingcat (ekspertiisiandmed) andmete suhtes, mis olid rahvusvahelise uurimiskomisjoni viimase aruande aluseks.

2016. aasta septembris avaldatud Venemaad süüdistusava lõpparuande järel märkis kaitseministeeriumi ametlik esindaja Igor Konošenkov uurimise nõrkust.

"Tuletame meelde, et kõikidel andmetel, mida täna uurimisgrupi briifingul esitati, on kaks peamist allikat: internet ja Ukraina eriteenistused. Seepärast on nende andmete objektiivsus, järelikult ka nende alusel tehtud järeldused kahtlased."

Kui heita pilk "Soveršenno sekretno" uurimusele, siis paistab Ukraina eriteenistuste osalus hoopis teises valguses. Muuhulgas on seal ära toodud neli MH17 katastroofi uurimist käsitlevat SBU (Ukraina julgeolekuteenistus — toim.) dokumenti.

Kuigi nende dokumentide ehtsust peavad eksperdid alles kinnitama, viitab Lubjanka (Nõukogude Liitu ja hiljem Venemaa julgeolekuteenistuse peakorter — toim.) endise kaastöötaja esialgne analüüs sellele, et selline korralduste vormistamise viis langeb kokku metoodikaga, mida õpetatakse KGB koolis, kust on välja kasvanud praeguse SBU kaastöötajad. Ma näitasin ise neid dokumente ühele erusõjaväelasele, kes tunneb hästi Venemaa ja Ukraina eriteenistusi ja ta on 80% veendunud nende dokumentide ehtsuses. 

Asi on selles, et need dokumendid viitavad Ukraina eriteenistuste katsetele varjata tõde selle kohta, mis 17. juulil 2014 Donbassi taevas tegelikult toimus. Nendes paberites on korraldused leida ja kinni pidada pealtnägijad (sealhulgas Ukraina sõdurid), rakendada nende suhtes ennetusmeetmeid, likvideerida kõik tõendid sõjalennuki olemasolust katastroofi päeval selles piirkonnas ja lõpuks kustutada kõik erioperatsiooni toimumisele viitavad jäljed.

Kui need dokumendid on ehtsad, siis on SBU arhiivides tõendid selleks, et maha võtta kogu Ukraina valitsus ja ta kohtu alla anda. Leke toimus ilmselt siseringist, julgeolekuasutuse kaastöötajatelt, kes tahavad juhtkonnast vabaneda. Originaalide esitamise eest nõudsid nad raha, mida Venemaa ajalehel polnud neile pakkuda.

Sellepärast on väljaande käsutuses vaid koopiad. Kuidas asjalood ka tegelikult poleks, on siin infolekete uurimise spetsialistel lai tööpõld, kes võivad saada juurdepääsu neljadokumendi elektronversioonile ja nende tegelikkuselevastavust kas kinnitada või ümber lükata. Just seepärast käivitas "Soverešenno sekretno" avaliku uurimise ja palus kaasabi kõikidelt vabatahtlikelt, kes võiksid anda tõendite kogumisse oma panuse. Eesmärk on leida tõde ja saavutada õiglus 298 ohvrile.

Dokumendid on dateeritud ajavahemikuga 20. kuni 28. juunini 2014.

Esimene, 20. juuni dokument käib pealtnägija kohta kes väitis, et nägi, kuidas MH17 reisilennukit tulistas Ukraina sõjalennuk. SBU Luganski oblastivalitsuses ülem andis korralduse võtta tarvitusele meetmed tunnistaja suhtes, kellele teadaolev võis ohustada Ukraina riiki. Ajalehele ei ole teada, kas see tunnistaja leiti ja mis tast edasi sai. 

Teine dokument koostati 24. juunil 2014. Ka see käsitleb toimunu pealtnägijaid, sealhulgas üht sõjaväelast.

"Nii on tuvastatud, et eksisteerivad tõepoolest tunnistajaid, kes nägid tsiviillennuki tulistamist, mõned sellised isikud on kindlaks tehtud ja kinni peetud, kuid julgeolekuvalitsus on saanud andmeid selle kohta, et üks sõjaväelane kes viibib Luganski oblasti territooriumil, tegi sündmusest videosalvestuse." 

Nagu väidab ajalehe allikas, tapeti mainitud sõjaväelane, seersant Vjatšeslav, mõni päev hiljem snaipri poolt väljaspool lahingutegevuse piirkonda, kõik tema isiklikud asjad kirjutas üles SBU. Ajaleht pöördus seersandi ülema poole palvega anda välja video, mille too veidi enne hukkumist tegi.

Kolmas dokument on samuti dateeritud 24. juuliga 2014. Seal on selge käsk võimalike tunnistajate kohta.

"Terrorismivastase operatsiooni raames tuleb läbi viia eritoimingud erioperatsioonile viitavate faktide hävitamiseks. Tuleb hankida võimalike tunnistajate: piirkonna elanike, sõjaväelaste ja teiste isikute andmed. Kasutada efektiivseid profülaktilisi meetmeid."

Need "Profülaktilised meetmed" ei tõotanud vaestele tunnistajatele midagi head.

Lõpuks, viimane dokument on koostatud 28. juunil 2014. Selle vasakus ülemises nurgas on Ukraina vapp ja all SBU pitser.

Selles on mitu korraldust, sealhulgas hävitada kõik Ukraina seaduste rikkumisele viitavad tõendid Ukraina sõdurite poolt, võtta tervitusele vastavad meetmed pealtnegijate suhtes, kustutada kõik jäljed Ukraina sõjalennuki viibimisest selles piirkonnas 17. juulil 2014. aastal, roteerida ja rakendada muid meetmeid õhujõudude teenistujate suhtes, kes lendasid selles piirkonnas (muuhulgas puudutab see Harkovi oblastis Tšugujevi linnas paikneva brigaadi A-4104 sõjaväelasi).

See SBU dokumentide lekkimine tekitab praegu, peaaegu kolm aastat pärast tragöödiat, täiesti põhjendatud kahtlusi ametliku uurimise järelduste objektiivsuses. Kui nende paberite ehtsus leiab kinnitust, diskrediteerib see täielikult uurimise järeldusi, mis tuginesid suures osas SBU esitatud "tõenditele". 

Kui dokumendid on ehtsad, seletab see sihikindlat püüdu keskendud vaid raketi "Buk" tabamusele kõikide teiste versioonide kahjuks (sinna hulka kuulub ka sõjalennuki rünnak), samuti andmete puudumist Ukraina radaritelt nendele juurdepääsu võimatuse või katkioleku tõttu (võibolla registreerisid nad seda, mida poleks pidanud?).

Sest kui MH17 tulistas tõepoolest alla lahingulennuk, saab süüdi olla vaid Ukraina sõjavägi. Venemaa ja Donetski RV aadressil esitatud süüdistused vajuvad kaardimajana laiali ja Läänel saab pärast sellist skandaali olema erakordselt keeruline õigustada Ukrainale osutatud toetust.

Aeg oleks juba avaldada tõde selle katastroofi kohta, et hukkunute perekonnad saaksid teada tõe ja süüdlased teenitud karituse. Jääb üle loota, et kõik hea tahtega inimesed toetavad "Soveršenno sekrento" meeskonda ja aitavad tal hankida dokumentide originaalid ja muud materjalid, et lõpuks tuvastada tegelik pilt 17. juunil 2014 Donbassi taevas toimunud sündmustest.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

148
Tagid:
dokumendid, hukkunud, lennukatastroof, MH17, Malaysia Airlines, Ukraina
Teema:
MH17 katastroof (29)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega