London kehtestab kolmandat korda ajaloos kõrgeima terroriohu taseme

London kehtestab kolmandat korda ajaloos kõrgeima terroriohu taseme

38
(Uuendatud 12:21 24.05.2017)
Esialgu on teadmata, mis nimelt – kas Manchesteri terrorirünnaku ohvrite arv või saadud luureinformatsioon uutest kavandatavatest terrorirünnakutest olid ohutaseme tõstmise põhjuseks

TALLINN, 24. mai — Sputnik. Ühendkuningriigi valitsus otsustas pärast Manchesteris toimunud terroriakti tõsta terroriohu taset riigis maksimaalsele tasemele "kriitiline". Sellest teatas Ühendkuningriigi peaminister Theresa May pärast teist korda päeva jooksul toimunud erakorralist nõupidamist kabineti liikmetega, vahendas RIA Novosti.

See on kolmas kord Ühendkuningriigi ajaloos, kus terroriohu taset tõstetakse maksimaalsele tasemele ja politsei loodab, et see ei kesta kaua. Varem on ohutase "kriitiline" kehtestatud maksimaalselt neljaks päevaks.

Vaatamata 2013. aastal toimunud terroriaktidele, kus kaks islamisti tapsid Londoni idaosas sõjaväelase Lee Rigby (seekordne terroriakt toimus Rugby tapmise neljandal aastapäeval) ja 2017. aasta märtsis toimunud terroriaktile parlamendihoone juures, samuti mitmetele terroriaktidele Mandri-Euroopas, keeldusid Briti võimud terrorisohu taseme tõstmisest, mis veel 2014. aasta suvel oli tasemel "tõsine" — eelviimane enne kõige kriitilisemat. Üldse on kokku viis ohutaset.

Esialgu on teadmata, mis nimelt — kas Manchesteri terrorirünnaku ohvrite arv või saadud luureinformatsioon uutest kavandatavatest terrorirünnakutest olid ohutaseme tõstmise põhjuseks, kuid peaminister May on julgeolekumeetmete tugevdamise vajaduses veendunud.

Terrorirünnak Manchesteris toimus esmaspäeva õhtul ameerika laulja Ariana Grande kontserdi ajal. Enesetaputerrorist lõhkas suitsiidipommi. Viimastel andmetel hukkus 22 inimest, ligi 120 inimest said vigastada, neist 59 on veel haiglaravil. Ohvrite hulgas on palju lapsi: on teada, et 12 hukkunut olid nooremad kui 16 aastat. Lisaks on veel mitu teismelist teadmata kadunud. Vastutuse toimunud plahvatuse eest võttis terrorirühmitus Islamiriik (terroriorganisatsioon, mis on keelustatud USA-s, EL-s, Venemaal ja paljudes teistes riikides).

Armeeüksused tänavatel

"Seoses terroriaktiga Manchesteris otsustati tõsta terroriohu taset tõsiselt kriitilisele… See tähendab, et terroriaktid pole mitte üksnes võimalikud, vaid ka vältimatud. See tähendab, et paljudes võtmepiirkondades asendatakse politseinikud sõjaväelastega," ütles May pärast COBRA istungit, kuhu kuuluvad valitsuse liikmed ja jõuametkondade esindajad.

May sõnul tähendab terroriohu taseme tõstmine sisuliselt uute terroriaktide vältimatust.

"Sõltumatute organisatsioonide uuringute ja luureteabe… alusel otsustati, et ohutase tuleb tõsta tõsiselt kriitiliseks. See tähendab, et terroriaktid on mitte ainult võimalikud, vaid nad võivad olla ka vältimatud," ütles peaminister.

Ühendkuningriigi kaitseminister Michael Fellon nõustus omakorda sõjaväelaste rakendamisega riigi sisejulgeoleku tagamisel riigis. "Politsei saatis kaitseministeeriumile taotluse sõjaväelaste kaasamiseks ja minister andis sellele positiivse vastuse," ütles May.

Ta selgitas, et sõjaväelased tugevdavad politseipatrulle ja mõnedes kohtades asendavad nad politseinikke julgeoleku tagamisel massiüritustel.

Meedia andmetel võib tegemist olla tuhandete sõjaväelastega.

Londoni linnapea Sadiq Khan kutsus linnakodanikke üles valvsusele ja kinnitas, et pealinna tänavatele ilmub palju politseinikke ja sõjaväelasi.

"Linna tänavatele ilmuvad täiendavad, sealhulgas relvastatud politseijõud. Me näeme Londonis ka sõjaväelasi — nad hakkavad meie turvalisuse tagamisel abistama politseid ja valvama võtmetähtsusega objekte," öeldakse Khani avalduses.

Ta rõhutas, et Londoni päästeteenistused on alalises valmisolekus, kõik arengustsenaariumid on korduvalt läbimängitud ja hästi läbi harjutatud. "Ma kutsun üles kõiki Londoni elanikke säilitama rahu ja ilmutama valvsust ning teatama kõigest kahtlasest politseile," märkis linnapea.

Kolmas kord ajaloos

Terroriohu tasemed kehtestati 2006. aasta suvel, mil terroriohu taset peeti "tõsiseks".

Kõrgeimale — "kriitilisele" ohutasemele eelneb "tõsine", sellele "oluline", "mõõdukas" ja lõpuks "madal". Kaht viimast ei ole seni rakendatud — terroriohu tase ei ole kunagi langenud alla "olulise".

2006. aasta augusti keskel tõsteti terroriohu tase Ühendkuningriigis esmakordselt maksimaalsele tasemele ja see püsis sellisena veel kolm päeva.

Juuni lõpul 2007 tõsteti ohutase taas kriitiliseks ja see võeti maha viie päeva pärast. Viimase kolme aasta jooksul hoidsid võimud ohulati "olulisel" või "tõsisel" tasemel. 2011. aastal alandati ohutaset "olulisele" tasemele ja see püsis sellisena neli aastat.

2014. aasta augustis tõsteti ohutase "tõsisele" ja 23. mail 2017 "kriitilisele" tasemele.

Scotland Yardi terrorismivastase allüksuse juht Mark Rowley avaldas lootust, et Ühendkuningriigi terroriohu taset ei hoita maksimaalselt kõrgel võimalikul tasemel kaua.

"Ma ei hakka tulevikku ennustama, kuid ajaloos on sellise ohutaseme kehtestamine olnud väga erakordne ja harva rakendatav meede. See ei ole kunagi kestnud kaua ja ma loodame sellele seegi kord. Kuid sellel intensiivse riski perioodil teeme me kõik endastoleneva ja sõjaväelased aitavad meid," ütles Rowley.

Terroriakti täideviija oli seotud "Al-Qaedaga"

Terroriakti toimepanemises kahtlustataval 22-aastasel Salman Abedil olid sidemed terroriorganisatsiooniga "Al Qaeda" ja ta läbis väljaõppe välismaal, teatab NBC viitega uurimise käiguga kursis olevale anonüümsele allikale Ameerika luures.

Nagu rääkis allikas telekanalile, tuvastati Abedi isik pangakaardi järgi, mis leiti plahvatuskohast ja tulemust kinnitati ka isiku tuvastamise tehnoloogiaga.

USA luure esindaja sõnul käis Abedi eelmisel aastal Liibüas ja ta viibis ka teistes riikides. Lisaks sellele, et tal olid "selged sidemed Al-Qaedaga", võis noormees kontakteeruda ka teiste grupeeringutega, lisas ta. Varem teatas ajaleht The Times viitega Abedi sõbrale, et mõne päeva eest tuli ta tagasi Liibüast, kus võis läbida väljaõppe terrorivõitlejate laagris. Politsei ja luureteenistused kontrollivad neid andmeid.

Allikas märkis, lõhkenud pomm oli "suure võimsusega ja keeruline", selle ehitamiseks oli kasutatud materjale, mida Ühendkuningriigis on raske hankida. See võib tähendada, et Abidit pidi seejuures keegi aitama. Allika sõnu kardavad uurijad, et kahtlustatav võis olla terrorirakukese liige, mille suurus ja meelsus ei ole teada. Ameerika luure esindaja ei välistanud samuti "järgnevaid" rünnakuid.

Telekanali teatel on Abedi sugulased varem juba informeerinud Ühendkuningriigi võime, et ta kujutab endast ohtu.

© Ruptly
Plahvatus Manchesteris.

Terroriakt Manchesteris toimus esmaspäeva õhtul ameerika laulja Ariane Grande kontserdi ajal. Viimastel andmetel hukkus 22 inimest, ligi 120 sai vigastada. Lisaks on mitu teismelist teadmata kadunud. Vastutuse toimunud plahvatuse eest võttis terrorirühmitus Islamiriik.

38
Tagid:
terrorirünnak, plahvatus, IS, Al-Qaeda, Ariana Grande, Theresa May, Manchester, Ühendkuningriik
Teema:
Manchesteri pommiplahvatus (7)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega