Itaalia eksperdi arvates selleks, et keemiarelv täielikult hävitada on vajalikud võimalikult paljude riikide ühised jõupingutused

Ekspert: keemiarelva komponente saab osta turult

46
(Uuendatud 18:00 21.05.2017)
Kui Idlibi provintsis toimunud keemiarelva kasutamise juhtumi uurimisel juhinduda Facebooki postitustest, muutuks Süüria kodusõda propagandasõjaks, leiab Bologna teaduste akadeemia liige Matteo Guidotti

TALLINN, 21. mai — Sputnik. Kahekümne aasta eest, 1997. aastal jõustus ÜRO keemiarelva keelustamise konventsioon. Kuid see relvaliik kujutab endast ikka veel ohtu: kõik riigid ei ole dokumenti ratifitseerinud, keemiarelva võivad kasutada ka terroristid, rääkis inetervuus Sputnik Italiale, Bologna Teaduste akadeemia molekulaartehnoloogia teadusliku uurimise instituudi teadlane Matteo Guidotti.

"Mõned Lähis-Ida riigid, samuti Põhja-Korea ei ole sellele lepingule alla kirjutanud ega seda ratifitseerinud. Need on väga ebastabiilse poliitilise korraga riigid ja nende mitteühinemine lepinguga on ohtlik, sest nad ei ole kohustatud konventsiooni järgima," ütles ekspert.

Lisaks sellele on oht, et keemiarelva võivad kasutada terroristid. Erinevalt teistest relvadest saab seda valmistada tavalises garaažis, komponente on kerge vaevaga osta isegi turult.

"Oht on olemas ja see pole niivõrd sõjaline, kuivõrd terroristlik," rõhutas Guidotti. Itaalia eksperdi arvates selleks, et keemiarelv täielikult hävitada on vajalikud võimalikult paljude riikide ühised jõupingutused. "Selle ohuga toimetulemiseks, tuleb teha koostööd.

Ükski rahvas, kui suur ta ka ei oleks, ei suudaks üksinda sellega hakkama saada. See võib juhtuda mitte ainult suurtes riikides, nagu USA ja Venemaa, vaid, ja pigem väikestes riikides, kus on säilinud keemiarelva varusid veel Esimesest maailmasõjast," selgitas Guidotti.

Ekspert märkis, et hiljutised sündmused Süürias näitasid, et keemiarelva kasutamise oht on reaalne. "Süüria keemarelvavarude hävitamine aastatel 2013 kuni 2015 oli ÜRO, muuhulgas Keemiarelva keelustamise organisatsiooni juhtimisel toimunud rahvusvahelise koostöö suurepäraseks näiteks. Operatsioonis osalesid mitmed riigid Taanist USA ja Venemaani, Saksamaast Soomeni," sõnas ekspert.

Loomulikult nõudis see suuri kulutusi ja hulka aega," rõhutas teadlane. Mis puudutab 30-40 aasta vanuseid, näiteks külma sõja aegadest säilinud keemiarelvavarusid, siis tuleb ilmselt neutraliseerida juba riknenud mürkaineid ja polegi selge, mis ainega on tegemist. "Kui näiteks külmkapis oleks piimapakk, siis 10 aasta pärast poleks selles enam piim, vaid pigem bioloogiline relv. Ja keemiarelvaga on olukord umbes samasugune," seletas Guidotti.

"Mis puutub rünnakut Süürias, siis siin on vajalik rahvusvaheline koostöö, sealhulgas teaduslik ja tehniline. On vaja keemikute, arstide, farmatseutide, sõjaväelaste arvamust. On vaja, et allikad oleksid usaldusväärsed. Kui aga tugineda Facebookis või mõnel sõltumatul võrgulehel avaldatud arvamustele, siis võib kodusõda muutuda ülesvõtetel põhinevaks sõjaks, see tähendab propagandasõjaks," teatas Guidotti.

Tema sõnul saab toimunu tõsiseltvõetava analüüsi teha vaid kohapeal spetsiaalset varustust kasutades, tuleb võtta proovid ja uuringutulemustest rahvusvahelist kogukonda teavitada. "Hukkusid inimesed, sealhulgas lapsed, see on juba iseenesest tragöödia ja polegi tähtis, millist relva selleks täpselt kasutati. Ja rääkida hiljem, et kasutati sariini, kloori või muud seesugust, on juba hoopis teine teema. Ma usun vaid neid, kes uurivad olukorda korralikult. Aitab juba tragöödiatest," ütles ekspert lõpetuseks.

Süüria opositsioon teatas 4. aprillil Idlibi provintsis Khan Sheikhunis toimunud keemiarünnaku 80 ohvrist. Rünnaku süüdlasena nimetati Süüria valitsusvägesid, kes lükkasid aga süüdistuse resoluutselt tagasi ja panid vastutuse terrorivõitlejatele ja nende mahitajatele.

Süüria alaline esindaja ÜRO juures Bashar Jaafari teatas, et Damaskusel pole keemiarelva. Seda kinnitas 2014. aasta juunis ka ÜRO ja Keemiarelva keelustamise organisatsiooni ühine Süüria keemiarünnakute uurimise mehhanism.

Vaatamata Damaskuse kinnitustele ja Venemaa üleskutsetele viia läbi tragöödia uurimine, lasid USA mereväe laevad ööl vastu 7. aprilli kümneid tiibrakette Shayrati lennuvälja pihta, millelt rünnak sooritati. Süüria relvajõud teatasid, et surma sai kümme Süüria sõjaväelast. Vastuseks sellele tegevusele peatas Venemaa USA-ga Süüria operatsiooniks sõlmitud lennuliikluse julgeoleku ja lennuintsidentide vältimise memorandumi.

46
Tagid:
konventsioon, keemiarelv, keemiarünnak, propagandasõda, Sputnik Italia, ÜRO, Matteo Guidotti, Khan Shaykhun, Lähis-Ida, Põhja-Korea, USA, Süüria
Teema:
Relvastus (196)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega