Emmanuel Macron sai ülekaaluka võidu

Macron sai ülekaaluka võidu ja Le Peni valimissedelitega on manipuleeritud (uuendatud)

71
(Uuendatud 13:50 08.05.2017)
Pühapäeval leidis Prantsusmaal aset presidendivalimiste teine voor, kus vastamisi olid Marine Le Pen ja Emmanuel Macron

TALLINN, 8. mai — Sputnik. Siseministeeriumi teatel on kõik hääled loetud.

Macron kogus häältest 66,06 protsenti ehk talle andis oma hääle umbes 20,7 miljonit valijat, vahendas Prantsuse siseministeerium.

Le Peni tulemuseks on 33,94 protsenti ehk umbes 10,6 miljonit häält.

Valima minekust loobus umbes ca 12 miljonit inimest. Nendest, kes läksid valima, hääletas 8,49% protsenti ehk umbes 3 miljonit inimest tühjaks jäetud valimissedeliga. Rikutud valimissedeleid oli kolm protsenti ehk umbes 1,06 miljonit.

Valimisaktiivsus oli seega 74 protsendi juures, mis on rekordiliselt madal.

Le Peni valimissedeleid rebiti katki ja varastati

Sputnik France lugejad kurdavad valimiste päeval toime pandud rikkumiste ja muuhulgas ka selle üle, et Marine Le Peni valimissedelid olid rikutud, see tähendab kehtetud. Sama märgivad ka sotsiaalvõrgustike kasutajad.

Бюллетень голосования за Ле Пен
© Фото : Julien Durand
Le Peni valimissedelitega on manipuleeritud.

Julien Durant, kes elab Entrelacs, Savoie departemangus, saatis Sputnik France toimetusele elektronkirja, milles räägib sellest, et tema perekonna liikmed said Marine Le Peni nimega hääletussedelid, mis olid katki rebitud.

"Täna hommikul avasime me agitatsioonimaterjalidega ümbrikud. Oli kolm ümbrikku. Igas ümbrikus oli kaks sedelit: üks Macroni ja üks Le Peni oma. Kõikides kolmes ümbrikus oli Le Peni sedel rebendiga," kirjutas lugeja.

Pühapäeval, kui toimusid valimised, kirjutasid paljud internetikasutajad sotsiaalvõrgustikes sedasama, kinnitades oma sõnu Le Peni rebitud ja seetõttu kehtetutest valimissedelitest tehtud fotodega.

Kuid mõned valijad võisid kogemata kasutada selliseid valimissedeleid, rõhutab Sputnik France lugeja, kes täpsustab, et ei ole ise ühegi partei liige. Seega ei lähe need hääled arvesse.

"Ja see pole veel kõik," kirjutab Julien Durant, "mu pensionärist isa võttis seda kui hirmutamist. Ma ei usu, et see oli väga mõistlik, kuid sellepärast ei läinud ta valima."

Tema arvates võisid mõned valijad, kes on harjunud kasutama koos agitatsioonimaterjalidega koju saadetud valimissedeleid, valima mitte minna.

Ja seegi pole veel kõik: 835 Marine Le Peni nimega valimissedelit varastati Côte-d'Or departemangus asuvast Ruffey-lès-Echirey kommunist, kuid pakk Emmanuel Macroni valimissedelitega jäeti puutumata. Vargus ei toimunud sissemurdmisega, valimisjaoskond oli selles kommuunis ainuke ja see asus Ruffey-lès-Echirey algkoolis. 976 Marine Le Peni nimega valimissedelist oli alles vaid 141, teatab ajaleht Le Bien public.

Sõltumatu linnapea Nadine Mutin hankis Dijonist kiiresti uued Marine Le Peni valimissedelid. Seoses selle intsidendiga tekib mitmeid küsimusi: kes seda tegi? Miks osa sedeleid jäeti alles ja ei viidud ära kõiki sedeleid. Sandarmid koostasid juhtunu kohta protokolli. Saadikud ütlesid, et esitavad kohe pärast pühapäeval toimunud teist valimisvooru kaebuse ja algatatakse uurimine.

71
Tagid:
valimissedel, aktiivsus, valimised, valijad, president, Emmanuel Macron, Marine Le Pen, Prantsusmaa
Samal teemal
Macroni kampaania sattus küberrünnaku ohvriks
Valimisväitlustes edestas Le Pen Macroni sotsiaalvõrgustikes, kuid jäi alla arvamusküsitlustes
Prantsuse valimiste teise vooru jõudsid Emmanuel Macron ja Marine Le Pen
Prantsusmaa presidendivalmiste esimese vooru soosik on Macron
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega