Emmanuel Macron sai ülekaaluka võidu

Macron sai ülekaaluka võidu ja Le Peni valimissedelitega on manipuleeritud (uuendatud)

67
(Uuendatud 13:50 08.05.2017)
Pühapäeval leidis Prantsusmaal aset presidendivalimiste teine voor, kus vastamisi olid Marine Le Pen ja Emmanuel Macron

TALLINN, 8. mai — Sputnik. Siseministeeriumi teatel on kõik hääled loetud.

Macron kogus häältest 66,06 protsenti ehk talle andis oma hääle umbes 20,7 miljonit valijat, vahendas Prantsuse siseministeerium.

Le Peni tulemuseks on 33,94 protsenti ehk umbes 10,6 miljonit häält.

Valima minekust loobus umbes ca 12 miljonit inimest. Nendest, kes läksid valima, hääletas 8,49% protsenti ehk umbes 3 miljonit inimest tühjaks jäetud valimissedeliga. Rikutud valimissedeleid oli kolm protsenti ehk umbes 1,06 miljonit.

Valimisaktiivsus oli seega 74 protsendi juures, mis on rekordiliselt madal.

Le Peni valimissedeleid rebiti katki ja varastati

Sputnik France lugejad kurdavad valimiste päeval toime pandud rikkumiste ja muuhulgas ka selle üle, et Marine Le Peni valimissedelid olid rikutud, see tähendab kehtetud. Sama märgivad ka sotsiaalvõrgustike kasutajad.

Бюллетень голосования за Ле Пен
© Фото : Julien Durand
Le Peni valimissedelitega on manipuleeritud.

Julien Durant, kes elab Entrelacs, Savoie departemangus, saatis Sputnik France toimetusele elektronkirja, milles räägib sellest, et tema perekonna liikmed said Marine Le Peni nimega hääletussedelid, mis olid katki rebitud.

"Täna hommikul avasime me agitatsioonimaterjalidega ümbrikud. Oli kolm ümbrikku. Igas ümbrikus oli kaks sedelit: üks Macroni ja üks Le Peni oma. Kõikides kolmes ümbrikus oli Le Peni sedel rebendiga," kirjutas lugeja.

Pühapäeval, kui toimusid valimised, kirjutasid paljud internetikasutajad sotsiaalvõrgustikes sedasama, kinnitades oma sõnu Le Peni rebitud ja seetõttu kehtetutest valimissedelitest tehtud fotodega.

Kuid mõned valijad võisid kogemata kasutada selliseid valimissedeleid, rõhutab Sputnik France lugeja, kes täpsustab, et ei ole ise ühegi partei liige. Seega ei lähe need hääled arvesse.

"Ja see pole veel kõik," kirjutab Julien Durant, "mu pensionärist isa võttis seda kui hirmutamist. Ma ei usu, et see oli väga mõistlik, kuid sellepärast ei läinud ta valima."

Tema arvates võisid mõned valijad, kes on harjunud kasutama koos agitatsioonimaterjalidega koju saadetud valimissedeleid, valima mitte minna.

Ja seegi pole veel kõik: 835 Marine Le Peni nimega valimissedelit varastati Côte-d'Or departemangus asuvast Ruffey-lès-Echirey kommunist, kuid pakk Emmanuel Macroni valimissedelitega jäeti puutumata. Vargus ei toimunud sissemurdmisega, valimisjaoskond oli selles kommuunis ainuke ja see asus Ruffey-lès-Echirey algkoolis. 976 Marine Le Peni nimega valimissedelist oli alles vaid 141, teatab ajaleht Le Bien public.

Sõltumatu linnapea Nadine Mutin hankis Dijonist kiiresti uued Marine Le Peni valimissedelid. Seoses selle intsidendiga tekib mitmeid küsimusi: kes seda tegi? Miks osa sedeleid jäeti alles ja ei viidud ära kõiki sedeleid. Sandarmid koostasid juhtunu kohta protokolli. Saadikud ütlesid, et esitavad kohe pärast pühapäeval toimunud teist valimisvooru kaebuse ja algatatakse uurimine.

67
Tagid:
valimissedel, aktiivsus, valimised, valijad, president, Emmanuel Macron, Marine Le Pen, Prantsusmaa
Samal teemal
Macroni kampaania sattus küberrünnaku ohvriks
Valimisväitlustes edestas Le Pen Macroni sotsiaalvõrgustikes, kuid jäi alla arvamusküsitlustes
Prantsuse valimiste teise vooru jõudsid Emmanuel Macron ja Marine Le Pen
Prantsusmaa presidendivalmiste esimese vooru soosik on Macron