Ukraina Ülemraada kuulutas UPA liikmed kangelasteks ja võttis vastu seaduse, mis keelas neid natsikurjategijatena kritiseerida

Lääne meedia avastas enda jaoks Ukraina natside revanšismi

279
(Uuendatud 15:19 04.12.2017)
Ajalehe The Guardian järsk paljastav toon Ukraina tegevuse suhtes viitab ilmselt Lääne suhtumise muutumisele Kiievi poliitikasse tervikuna

Avigdor Eskin, agentuurile RIA Novosti

Mõjukas Briti ajaleht The Guardian teatas 3. mail Kiievi võimude poolt kriminaalmenetluse alustamisest Suure Isamaasõja kangelase Boriss Stekljari suhtes. 94-aastast veterani kahtlustatakse natsi-kollaborant Nil Chasevyč'i likvideerimises.

Kriminaalasjas, millest Venemaa meedia teatas juba aprilli lõpul, mingit sensatsiooni pole (kõik teavad, mida tänane Ukraina endast kujutab ja mida temalt oodata). Üllatus seisneb selles, et Ukraina "järeltulijate" revanšismi märkas ootamatult kiiresti, ei möödunud nädalatki, Lääne meedia.

Briti väljaanne seletab, et Nil Chasevyč oli juutide ja poolakate genotsiidiga seotud organisatsiooni UPA (Ukraina vabastusarmee) aktiivne liige, et Ukraina Ülemraada kuulutas UPA liikmed kangelasteks ja võttis vastu seaduse, mis keelas neid natsikurjategijatena kritiseerida.

Ukraina prokuratuuri otsust alustada 94-aastase sõjakangelase suhtes menetlust kajastati Iisraeli meedias laialdaselt (mis on ka arusaadav). Lisaks Ukraina võimude süüdistamisele antisemitismis, loeme uudiste pealkirjadest tihti sõna "häbi" ja teisi karme etteheiteid Ukraina karistusasutuste tegevusele. On selge, et sellised sündmused ei saa viia Iisraeli ja Ukraina suhete paranemisele.

Uus revanšismiilming avaldas tohutut mõju isegi tavaliselt nii rahulikele inglastele.

Boriss Stekljar tegi kaasa kogu sõja, sai mitu korda haavata ja teenis pärast võitu Rovno oblasti julgeolekuorganites, kus tegeles natsi-kollaboratsionalistide jälitamisega. 1952. aastal juhtis ta UPA propagandist ja SD (Natsi-Saksamaa julgeolekupolitsei) sidemehea Nil Chasevyči tabamise operatsiooni, mille käigus too tappis kaks oma kaaslast ja sooritas siis enesetapu. Neil päevil Ukraina prokuratuuri esitatud versiooni kohaselt ei pannud Nil Chasevyč mitte ise endale käsi külge, vaid ta likvideeriti Stekljari poolt (märgime omalt poolt: kui Ukraina prokuratuuril on õigus, siis teeb see Boriss Jefimovitšile vaid au).

Ukraina relvajõudude õhulöögi alla jäänud Luganski kohalikud külaelanikud
© Sputnik / Валерий Мельников

Ajaleht The Guardian toob ära Ukraina Juudi komitee esimehe Eduard Dolinski sõnad, et Nil Chasevyč osales aktiivselt juutide ja poolakate hävitamises ja oli sõjakurjategija. Jutt on Bandera võitluskaaslasest, kes teenis saksa valitsuse ajal "rahukohtunikuna" ja saatis surma palju süütuid inimesi. Ta osales ka vahetult juutide tapmises veel ka pärast sakslaste lahkumist 1944. aastal.

See karjuv lugu meenutab Riias toimuvat arveteõiendamist Vassili Kononoviga, mis algas juba 90-ndate aastate lõpul. Partisani süüdistati kohalike kollaboratsionalistide likvideerimises.

Ajalehe The Guardian järsk paljastav toon Ukraina tegevuse suhtes viitab ilmselt Lääne suhtumise muutumisele Kiievi poliitikasse tervikuna. Kahe nädala eest ilmus The New York Times'is selle sama Ukraina juudi komitee juhi Eduard Dolinski artikkel natsismi heroiseerimisest Ukrainas. Selles on koondatud kõik faktid, mis puudutavad muuhulgas seadusandlikku praktikat Ukrainas, mis on suunatud natsismi õigustamisele ja rehabiliteerimisele.

Veel hiljuti ei jõudnud sedalaadi diskussioon kunagi Lääne juhtivate ajalehtede külgedele. Veelgi enam, Ukraina juudi organisatsioonid hoidusid kuni viimase ajani aktiivsest seisukohavõtust selle kuritegeliku ideoloogia põhiküsimustes. Tuletame meelde, et OUN-UPA (OUN — Ukraina rahvuslaste organisatsioon — toim.) julmurid on Ülemraada poolt tunnistatud kangelasteks, keda on keelatud kritiseerida. Pärast hiljutisi antisemiitlikke intsidente hakkasid Ukraina juudiorganisatsioonid etendama tähtsat rolli Lääne suhtumise muutumises natsismi ülistamise poliitikasse.

Ukraina president Petro Porošenko otsustas ilmselt Venemaa suhtes maailma silmad avada
Пресс-служба президента Украины

Iisraeli Knesseti 62 saadikut (Iisraeli parlamendis on 120 saadikut) saatsid juba pool aastat enne Maidani sündmusi Euroopa Parlamendile läkituse neonatsismi ohust Ukrainas, rõhutades eriti "Vabaduse" partei ja selle toetajate antisemitismi ja russofoobiat.

Võib loota, et Iisraeli Knesset ja ühiskondlikud organisatsioonid aktiviseeruvad taas. Loomulikult asub Ukraina Iisraelist kaugel ja on keskendunud enamasti oma siseprobleemidele ja keerulistele suhetele naabritega. Kuid kriminaalmenetlus 94-aastase Stekljari vastu võib ärgitada Iisraeli aktiivsemale seisukohalevõtule natsismi ülistamise küsimuses Ukrainas. Selle räige sõja ja holokausti mälestuse rüvetamisega seoses tasub meenutada suure Karamzini sõnu: "Mida pole võimalik taluda olemata alatu…"

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

279
Tagid:
revanšism, natsism, genotsiid, analüütika, lääne meedia, Ukraina Ülemraada, The Guardian, Boriss Stekljar, Nil Chasevyč, Ukraina
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega