ISIS-i lipp

Euroopa politsei avastas terroristide sotsiaalvõrgustiku

32
Euroopa politsei avastas ülemaailmses arvutivõrgus varjatud veebiväljaande, mida ISIS-e terroristid kasutavad propagandaks ja rahakogumiseks

ТАLLINN, 4. mai — Sputnik. Üleeuroopaline politsei teatas mitmetunnise operatsiooni lõpuleviimisest terroristide internetipõhiste sidekanalite tuvastamiseks, mille käigus tuli ilmsiks ligi 2 000 ekstremistliku sisuga postitust.

Politseinikud püüavad välja selgitada, kui edukalt kasutavad ISIS-e terroristid ülemaailmset arvutivõru selleks, et propageerida oma ideid, koguda raha ja jääda seejuures avastamata.

Nagu teatab Europoli ametlikul veebilehel agentuuri pressiteenistus, viisid EU IRU politseiüksused oma Belgia, Kreeka, Poola, Portugali ja USA kolleegide kaasabil juba 25.--26. aprillil läbi politseioperatsioonid kihutusliku sisuga ekstremistlike veebiväljaannete tuvastamiseks. Leiti ja uuriti läbi 2068 sellist veebilehte 6 keeles, mis politsei nõudmisel peavad olema internetiteenuse osutaja poolt blokeeritud. Avastatud materjalide hulgas olid terrorit ja islamiäärmuslust ülistavad propagandistlikud artiklid ja videod.

Viimastel kuudel on suurte rahvusvaheliste online-platvormide operaatorid küllaltki usinalt blokeerinud ülesriputatud kahtlase või ohtliku sisuga materjale, mis on sundinud ISIS-e poolehoidjaid siirduma niinimetatud mitmetasandilise toetusega veebilehtede kasutamisele, mis ei nõua kasutajate identifitseerimist. Nende otsimine ja väljaselgitamine on politseile keerulisem kui sääraste tavapäraste sotsiaalvõrgustike nagu näiteks üldtuntud Facebooki või Google´i kontrollimine.

Politseioperatsiooni käigus õnnestus nähtavasti tuvastada uus veebiplatvorm, mis on loodud otseselt ISIS-e võrgustike võrgustiku terroristide eneste poolt. Ebameeldiv leid on ka põhjenduseks, miks Europol juba nädal tagasi korraldatud politseioperatsioonist alles nüüd teada andis. Kuid seni ei ole veel selge, kas avastatud veebiressurssi võidi kasutada viimasel ajal üksiküritajate poolt Euroopa linnades korraldatud terroriaktide koordineerimiseks.

„Me uurime võimalust, et ISIS (EL-is, Venemaal ja USA-s keelatud terroriorganisatsioon — toim.) ja teised terrorirühmitused loovad oma isiklikke sotsiaalmeedia-platvorme," ütles agentuuri Europol avalikkussuhete ohvitser Jan Op Gen Oorth, nagu kirjutab Euractiv.

„Me alles töötame asjaomaste kontode kõigi üksikasjade väljaselgitamise kallal, kaasa arvatud see, kes nimelt ja millise eesmärgiga on selle loonud." Ohvitser märkis, et esialgsete andmetel kohaselt on avastatud veebiplatvormil olemas seos ISIS-e sõdalaste ja teiste ekstremistidega.

32
Tagid:
veebileht, internet, ISIS, politsei