Süüria

Koalitsioonijõudude rünnakus Islamiriigi keemiarelvalaole Süürias hukkus sadu inimesi

72
(Uuendatud 18:23 13.04.2017)
Inimeste massiline hukkumine tõestab terroristidel keemiliste mürkainete olemasolu, mida võidakse kasutada massihävitusrelvana

TALLINN, 13. aprill — Sputnik. Rahvusvaheliste koalitsioonijõudude lennukid pommitasid puruks terrorirühmituse Islamiriik (USA-s, Venemaal ja paljudes teistes riikides keelatud terroriorganisatsioon) keemiarelvalao Deir ez-Zor'i provintsis. Levima hakanud mürkainete tõttu hukkus sadu terrorivõitlejaid ja tsiviilisikuid, teatati Süüria kindralstaabist.

Sõjaväelaste andmetel tehti rünnak kolmapäeval kella 17.30-17.50 ajal kohaliku (ka Eesti) aja järgi, edastas RIA Novosti.

"Rünnakupaiga kohale tekkis valge pilv ja see muutus peagi kollaseks, mis viitab sellele, et tegemist on suure hulga mürkainetega. Puhkenud tulekahju kestis kella 22.30-ni," öeldakse, RIA Novosti käsutuses olevas kommünikees.

Avalduses märgitakse, et inimeste massiline hukkumine tõestab terroristidel keemiliste mürkainete olemasolu, mida võidakse kasutada massihävitusrelvana. Seejuures rõhutasid Süüria sõjaväelased järjekordselt, et Damaskusel keemiarelva pole.

CNN väitel jälgis USA Süüria sõjaväelaste keemiarünnakut puudutavat sideseansi

USA sõjaväelased ja luure jälgisid Süüria sõjaväelaste ja keemiaekspertide sideseanssi, kus arutati sariini kasutamisega keemiarünnaku ettevalmistamist Idlibis, teatab telekanal CNN viitega Ameerika kõrgele ametnikule.

Telekanali andmetel oli see osa mitme tunni jooksul pärast väidetavat keemiarünnakut tehtud luureettekannetest. Ameerika ametnikud teatavad, et Süüria president Bashar Assadi vastutuses rünnaku eest "pole kahtlust".

Süürias hukkus mürkgaasirünnakus ligi 60 inimest
© REUTERS / AMMAR ABDULLAH

Allikas rõhutas, et Washington ei teadnud rünnaku toimumisest, teatab CNN. USA kogub tohult andmeid sellistest riikidest nagu Süüria ja Iraak, kuid ei töötle neid kuni ei toimu mingit sündmust, mida antud andmete alusel analüüsida tuleb.

Süüria opositsioon teatas, et 4 aprillil Idlibi provintsis toimunud keemiarünnakus hukkus 80 inimest ja 200 said kannatada. Vastutuse selle rünnaku eest panid opositsioon ja Lääneriigid, ilma et oleks seda tõenditega kinnitanud, Damaskusele.

Ööl vastu 7. aprilli anti USA mereväe laevadelt 59 Tomahawk tiibraketiga löök Süüria õhujõudude Shayrati õhujõudude baasile, mis paikneb Homsi linna lähedal. Erinevatel andmetel hukkus seitse kuni kümme inimest, sealhulgas tsiviilisikuid.

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump nimetas seda "proportsionaalseks vastulöögiks" Idlibis toimunud keemiarünnakule. Moskva mõistis Washingtoni tegevuse hukka, nimetades seda agressiooniks suveräänse riigi vastu.

72
Tagid:
keemiarünnak, keemiarelv, CNN, Assad, Trump, Bashar al-Assad, Washington, Süüria
Teema:
USA raketirünnak Süüria õhujõudude baasile (17)