Kaadrid lapse päästmisest väidetava Bashar Assadi režiimi keemiarünnaku tagajärgedest, mille esitas avalikkusele organisatsioon Valged kiivrid, on lavastatud

"Valged kiivrid" fabritseerisid Süüria keemiarünnaku tagajärjed

292
(Uuendatud 00:04 12.04.2017)
Kaadrid lapse "päästmisest" väidetava Bashar Assadi režiimi keemiarünnaku tagajärgedest, mille esitas avalikkusele organisatsioon "Valged kiivrid", on lavastatud, meditsiinilisi manipulatsioone sooritati juba surnud lapsel

TALLINN, 11. aprill — Sputnik. Valitsusväline organisatsioon "Rootsi arstid inimõiguste kaitseks" (Swedish Doctors for Human Rights — SWEDHR) süüdistab organisatsiooni "Valged kiivrid", mis on tuntud ka kui Süüria tsiviilkaitse, Bashar Assadi režiimi poolt Süürias väidetavalt korraldatud keemiarünnaku tõendite lavastamises, teatab telekanal RT.

Varem on internetis avalikustatud organisatsiooni "Valged kiivrid" tehtud videokaadreid laste "päästmisest" Aleppos ja Sarminis 2015. aastal väidetavalt toimunud keemiarelvarünnakute ajal. Ühel salvestisel on näha, kuidas lapse elustamiseks süstitakse talle südamesse tundmatut ravimit, teistel on jäädvustatud kolme lapse surm väidetavalt gaasimürgituse tõttu.

SWEDHR asutaja professor Marcello Ferrada de Noli teatas telekanali RT eetris, et "Valgete kiivrite" esitatud tõendid keemiarünnakute kohta on kahtlased ja organisatsiooni vabatahtlikke on varem paljastatud tõendite fabritseerimises. "Ma ei oska kommenteerida seda (2017. aastal Idlibis toimunud) sündmust, kuna pole tõendeid, mille põhjal seda teha.

On vaid USA ametlike isikute, sealhulgas Pentagoni esindajate teated. Lisaks on tunnistajate ütlused, mis pärinevad organisatsiooni "Valged kiivrid" esindajatelt ja mille usaldusväärsuses on suuri kahtlusi. Kui keemiarünnaku kohta on tõendeid, oleks neid tulnud avalikkusele demonstreerida, kusjuures veel enne president Trumpi poolt rahvusvahelise õigusega vastuolus oleva käsu andmist," teatas Marcello Ferrada de Noli.

Süüria opositsioon teatas 4. aprillil Idlibi provinsis asuvas Khan Sheikhunis toimunud keemiarelvarünnaku 80 ohvrist ja 200 vigastatust. Rünnaku süüdlasena nimetas organisatsioon Süüria valitsusvägesid, kes aga lükkasid süüdistused tagasi ja panid vastutuse terrorivõitlejatele ja nende mahitajatele.

Venemaa kaitseministeeriumi teatel andsid Süüria õhujõud löögi Khan Sheikhunis asuva terroristide keemiarelvaarsenalile, mis kavatseti edasi toimetada Iraaki. Vaatamata sellele, et Damaskus eitas keemiarünnakut Khan Sheikhunile, lasti USA laevastiku laevadelt ööl vastu 7. aprilli kümneid tiibrakette Shayrat'i lennuvälja pihta, kust väidetav keemiarünnak startis.

Pentagoni andmetel lasti kokku 59 Tomahawk tiibraketti, mille tagajärjel hukkus Süüria relvajõudude teateil kümme Süüria sõjaväelast.

"Süstlanõelaga" päästjad

Varem on professor ajakirjas The Indicter esitanud ekspertide arvamuse "Valgete kiivrite" avalikustatud salvestiste kohta.

SWEDHR spetsialistid pöörasid tähelepanu sellele, et ühel salvestisel on näha, kuidas "päästja" süstib last südamesse, kuid ei vajuta seejuures üldse süstla kolvile. Tähendab, lapsele tegelikult midagi ei süstitudki. Veelgi enam, eksperdid leiavad, väike patsient, isegi kui ta ei olnud salvestuse tegemise ajal juba surnud, "võis surra süstimise protseduuri tõttu".

Šokeeriv video, mida lastele ja tundlikel inimestel ei ole soovitav vaadata.

Teist videolõiku uurides pöörasid organisatsiooni liikmed tähelepanu sellele, et kolm "päästetoimingutele" allutatud last surid, kuid organisatsiooni "Valged kiivrid" järeldused, nagu oleks lapsed surnud gaasilise kloori mürgituse tõttu, lükati sõltumatute meedikute poolt ümber.

Ekspertide arvates võisid "Keemiarünnaku ohvrid" olla opioidide mõju all ja surid tõenäoliselt just narkootilise aine üledoosi tõttu. SWEDHR asutaja arvates süüdistatakse Süüria valitsust keemiarünnaku toimepanemist selleks, et kehtestada Süürias lennukeelutsoon. Marcello Ferrada de Noli märgib, et uued süüdistused ilmusid pärast seda, kui valitsusväed alustasid edukat pealetungi terroriüksuste positsioonidele.

"Süüria valitsust süüdistatakse keemiarelva kasutamises selleks, et luua vajadus poliitilisteks või isegi sõjalisteks sammudeks Süüria vastu. On vaja põhjust ja selleks sobib juba varem esitatud argument keemiarelva kasutamisest," märgib professor.

"Selles olukorras on olulisim argument, et Süüria valitsus on viimase poolteise aasta jooksul edukelt peale tunginud islamivõitlejate positsioonidele ja Lääneriikide valitsused on aru saanud, et terrorirühmitused ei suuda Süüria valitsusele enam kaua vastu panna. See olukord tuleb murda ja leida casus belli (sõja ajend — toim.)," rõhutas ekspert.

Sariinikahjustust on lihtne lavastada

Inimese sariinikahjustuse sümptomeid lavastada ei ole sugugi keeruline, kuid selle kasutamine ettekäändena USA agressiooniks Süüria vastu on vastutustundetu, teatas agentuurile RIA Novosti ajakirja "Арсенал Отечества" (tõlkes "Isamaa relvaladu") peatoimetaja Viktor Murahovski.

Sariin on sõjalisaks otstarbeks keemiarelvana kasutatav närvigaas, mis blokeerib mitmete valguühendite toime, selgitas ekspert.

"See kahjustub inimese närvisüsteemi, mille tagajärjel lakkab selja- ja peaaju ning teiste südame tööd reguleerivate elundite talitus. Samasugune inhibeeriv toime on ka näiteks insektitsiididel (putukamürkidel) nagu dihlofoss ja klorofoss. Seepärast saab sariinikahjustuste sümptomeid lavastada üsna käepäraste vahenditega," märkis Murahovski.

"Niinimetatud "Valgeid kiivreid" ei saa pidada tõsiseltvõetavaks informatsiooniallikaks. Võtete jaoks sariinikahjustusi lavastada ei ole raske. Tekitab imestust, et YouTubes avaldatud videolõikude ja meedias tehtud avalduste põhjal langetab tuumariik sõjalise jõu kasutamise otsuseid."

See on mingi õudus — vastutustundetuse ja ebaprofessionaalsuse tipp," lõpetas sõjandusekspert.

Varem on Venemaa välisministeerium teatanud, et organisatsiooni "Valged kiivrid" ei saa pidada usaldusväärseks teabeallikaks keemiarelva kasutamise kohta Idlibis. "Valged kiivrid" vassivad oma tunnistustes pidevalt, muudavad kogu aeg versioone toimunust, räägivad kord pommitamisest kopteritelt kord lennukitelt.

Räägitakse kord kloori kord sariini kasutamisest, esitatakse erinevaid andmeid kannatanute hulga kohta. Sotsiaalvõrgustikes avaldatud videolõikudel ja fotomaterjalidel on näha, kuidas kannatanutele osutavad abi "Valgete kiivrite" esindajad, kellel ei ole efektiivseid kaitsevahendeid ja kes tegutsevad ebaprofessionaalselt," teatas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Organisatsioon "Valged kiivrid" peab oma eesmärgiks Süüria tsiviilelanikkonna kaitsmist, ise sõjategevuse suhtes poliitiliselt neutraalseks jäädes. Internetis on viimastel aastatel üha sagedamini ilmuma hakanud videomaterjale, kus valgetes kiivrites inimesed päästavad rusude alt lapsi.

Samal ajal on ilmunud ka videosalvestisi, kuidas needsamad "valged kiivrid" teevad lavastatud videosalvestisi grimeerides "kannatanuid" ja dikteerides neile ette, mida nad rääkima peavad. Lisaks näitasid Süüria ajakirjanikud mitmeid materjale, kus "päästjad" on jäädvustatud sõjaväevormis, relv käes.

Briti režissöör Orlando von Einsiedeli Süüria sõjast jutustav dokumentaalfilm "Valged kiivrid" ("The White Helmets") pälvis 2017. aastal "Oscari" "parima dokumentaalse lühifilmi" kategoorias. Auhinda vastu võttes tänas režissöör Süüria organisatsiooni "Valged kiivrid". Süüria president Bashar Assad nimetas "Valged kiivreid" Al Qaeda (Venemaal keelustatud terroriorganisatsioon) pooldajateks. ""Valged kiivrid" on Al Qaeda liikmed ja see on tõestatud," teatas Assad, lisades, et "need on samad terrorirühmituse liikmed, kes tapavad ja hukkavad ning on samal ajal humanitaarsed kangelased ja nüüd on neil isegi "Oscari" auhind."

292
Tagid:
lavastatud, keemiarünnak, video, laps, tõendid, SWEDHR, Valged kiivrid, Bashar al-Assad, Süüria
Teema:
USA raketirünnak Süüria õhujõudude baasile (17)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega