Teisipäeval hukkus Põhja-Süürias asuvas Khan Sheikhunis palju inimesi

Süüria keemiarünnaku Venemaa-poolne versioon ei klapi

190
Lääneriikide liidrid, kaasaarvatud president Trump süüdistasid Süüria valitsust sellest, et just tema sooritas teisipäeval saatusliku õhurünnaku

TALLINN, 6. aprill — Sputnik. Venemaa valitsus lükkas kategooriliselt tagasi pealtnägijate ja välismaa riigijuhtide avaldused Põhja-Süürias teisipäeval toimunud keemiarünnaku kohta, mille tagajärjel hukkus üle 100 inimese. Briti väljaanna Independent kommenteeris portaali Inosmi vahendusel Venemaa tõendite usaldusväärsust.

Kas keemiarünnak üldse toimus

ÜRO Venemaa esinduse juhi asetäitja väljendas kolmapäeval kahtlust, kas rünnak keemiarelvaga üldse toimuski, teatades, et päästjate ja aktivistide poolt internetis avalikustatud ülesvõtted on võltsing.

Süürias hukkus mürkgaasirünnakus ligi 60 inimest
© REUTERS / AMMAR ABDULLAH

Mingeid tõendeid nende video ja fotomaterjalide võltsituse kohta pole. Nendelt on näha, et teisipäeval hukkus Põhja-Süürias asuvas Khan Sheikhunis palju inimesi, sealhulgas lapsi. Sümptomid viitavad sellele, et nad said sariin-tüüpi närvigaasi kahjustusi. Sellistest sümptomitest rääkisid ka päästjad ja ellujäänud.

Millal õhurünnak toimus

Venemaa Kaitseministeerium teatas teisipäeval, et Süüria lennuvägi andis Khan Sheikhuni idaserva pihta õhulööke kella 11.30-st kuni 12.30-ni.

Pealtnägijad, arstid ja päästjad räägivad, et mürkaine levis üle linnas pärast pommitamist, mis toimus varem, kella 6.30-st kuni 7.30-ni hommikul, see tähendab viis tundi varem. On selgusetu, mitu õhurünnakut sel päeval tehti ja millal need toimusid.

Löögi eesmärgid

Venemaa esindajad väidavad oma monitooringusüsteemile tuginedes, et Süüria lennuvägi andis löögi lähedalasuvate sissivõitlejatele relvaladude, sealhulgas "terroristide ladude" pihta, kus nad valmistasid keemilisi mürkaineid sisaldavaid mürske, mida saadeti Iraaki sealsetele võitlejatele.

Sõltumatuid tõendeid keemiarelva olemasolu kohta selles piirkonnas pole. Mõned pealtnägijad, kes teatasid hommikusest õhurünnakust, rääkisid, et teine löök anti haigla pihta, kus rünnakuohvreid raviti.

Pealegi, kui õhulöök oleks antud keemiarelva sisaldava objekti pihta, oleksid tabamuse saanud mürkained põlema süttinud, nagu räägivad rahvusvahelised relvastuseksperdid. Vaevalt, et sariin närvigaasi oleks sellises laos hoitud selle aktiivkujul — surmava efekti saavutamiseks tuleb selle komponendid omavahel kokku segada.

Kes vastutab

Venemaa esindajad teatavad, et süüdi on islamivõitlejad, kes valmistasid Süüria lennuväe poolt hävitatud laos keemiarelva. Venemaa ÜRO esinduse juhi asetäitja teatas kolmapäeval, et president Bashar Al-Assadi valitsusvägede vastu on islamistid ka varem Iraagis ja Süürias keemiarelva, sealhulgas kloori, ipriiti ja närvigaasi kasutanud. Teatatakse samuti, et 2013 aastal kasutati sariini Damaskuse äärelinnade elanike suhtes.

Lääneriikide liidrid, kaasaarvatud president Trump süüdistasid Süüria valitsust sellest, et just tema sooritas teisipäeval saatusliku õhurünnaku. Nad nõudsid, et Assadi toetavad Venemaa ja Iraan võtaksid Süüria presidendi vastutusele. 2013. aastal pandi Damaskuse lähistel toime keemiarelva rünnak, milles hukkus 1400 inimest. USA ja Lääneriikide poolt läbi viidud uurimine näitas, et rünnaku sooritas Süüria valitsus.

190
Tagid:
rünnak, keemiarelv, Venemaa, Süüria
Teema:
USA raketirünnak Süüria õhujõudude baasile (17)