Saksa valitsus tahab lisameetmeid asüüli taotlenute tagasisaatmiseks

Saksa valitsus tahab lisameetmeid asüüli taotlenute tagasisaatmiseks

15
(Uuendatud 15:06 23.02.2017)
Saksa valitsus kiitis kolmapäeval heaks meetmed, millega lihtsustatakse varjupaigataotlusele eitava vastuse saanud isikute tagasisaatmist koduriiki; samm vajab veel parlamendi heakskiitu

TALLINN, 23. veebruar — Sputnik. Siseminister Thomas de Maizière'i sõnul on meetmetega võimalik varjupaigataotlusele eitava vastuse saanud inimesi koduriiki saata ka kiiremini ja rohkem, vahendas BNS.

Muu hulgas lihtsustati selliste deporteeritavate kinnipidamist või jalavõrustamist, keda peetakse ohtlikeks. Ühtlasi said võimud rohkem õigusi neil silma peal hoidmiseks, lisas minister. Lisaks said võimud ligipääsu taotleja telefonile ja muudele seadmetele, kui küsimuse all on taotleja identiteet.

Kavandatud meetmete seas on ka riiklikud "väljasaatmiskeskused" ja rahalised toetused neile, kes lahkuvad Saksamaalt vabatahtlikult.

Liidukantsler Angela Merkel sai nimetatud deporteerimismeetmetele kahe nädala eest heakskiidu Saksamaa kõigilt 16 liiduvabariigi juhilt.

Euronewsi teatel taotlevad Saksa ametnikud Euroopa Liidult mõnede inimõiguste kaitset puudutavate reeglite leevendamist, et Saksamaa saaks saata kiiremini riigist välja varjupaigataotlejaid, kelle taotluses pole otsust veel langetatud.

Saksamaa hakkas hiljuti senisest enam välja saatma afganistanlasi. Sammu on kritiseerinud inimesed, kes ei pea Afganistani turvaliseks lähteriigiks. Mitu Saksa liiduvabariiki, mis praeguse süsteemi alusel riigist väljasaatmist haldavad, on keeldunud inimesi Afganistani tagasi saatmast. 

Kuigi Saksamaa on andnud rahvusvahelist kaitset enamikule Süüriast Saksamaale saabunud varjupaigataotlejatest, argumenteerib Berliin, et Afganistani pealinn Kabul ja osa riigist on piisavalt turvalised, et sinna saab inimesi tagasi saata. Afganistanis tegutsevates ja stabiilsust tagada üritavates NATO üksustes on ka Saksa sõdureid.

Saksamaa politseinikud
© AFP 2019 / MATTHIAS BALK

Merkel kandideerib 24. septembril peetavatel föderaalparlamendi valimistel taas kantsleriks, kuid seisab silmitsi viimastel aastatel aset leidnud põgenikelainest tingitud pahameelega.

Saksamaa tahab suurendada survet ka riikidele, mis keelduvad võtmast oma kodanikke tagasi või takistavad protsessi bürokraatiaga. Selleks on laiendatud kõnelusi lähteriikidega, eriti Põhja-Aafrikas.

Põgenike õiguste eest võitleva ühenduse Pro Asyl juhi Günther Burkhardti hinnangul "sillutavad meetmed tee haarangu-laadsetele deporteerimistele ning põgenike pealtkuulamisele".

Merkeli valitsus on enim vastuseisu kohanud Afganistani kodanike tagasisaatmise küsimuses, mida reguleerib Euroopa Liidu ja Afganistani vahel oktoobris sõlmitud lepe.

15
Tagid:
meetmed, koduriik, tagasisaatmine, varjupaigataotlejad, Thomas de Maizière, Angela Merkel, Saksamaa