ISIS-e välismaalt värvatud liikmed keelduvad lahingutes osalemast, illustratiivne foto

ISIS-e välismaalt värvatud liikmed keelduvad lahingutes osalemast

48
(Uuendatud 14:10 08.02.2017)
Terrorirühmituse Islamiriik välismaalt värvatud liikmed on hakanud ilmutama allumatust ja soovimatust sõjategevuses osaleda, kirjutab ajaleht Washington Post viitega Iraagi sõjaväelaste valdusse sattunud dokumentidele „probleemsete võitlejate“ kohta

TALLINN, 8. veebruar — Sputnik. Dokumendid, mis leiti Iraagi sõjaväelaste poolt pärast ühe ISIS-e baasi vallutamist Mosuli piirkonnas, annavad tunnistust terrorirühmituse välismaalt värvatud liikmete allumatusest. Kokku annavad dokumendid teada 14 sellisest võitlejast, vahendab RIA Novosti.

Nii on sõdalaste ridadesse kuulunud belglane esitanud arstitõendi selle kohta, et tal esinevad seljavalud ja seetõttu ei saa ta lahingutegevuses osaleda. Prantslane teatas, et tahab Iraagist lahkuda, et ennast Prantsusmaa pinnal õhku lasta. Veel mõned terroristid nõudsid endi üleviimist Süüriasse, mõned lihtsalt keeldusid lahingutegevuses osalemast.

„Ta ei taha sõdida, tahab pöörduda tagasi Prantsusmaale. Kinnitab, et tema tahteks on operatsioon märtrisurmaga Prantsusmaal. Teatab, et on haige, kuid arstitõendit tal ei ole," on kirjas sissekandes 24-aastase Alžeeria juurtega prantslase kohta.

Nagu ajaleht osundusega Haagis asuvale rahvusvahelisele terrorismivastase võitluse keskusele teatab, on enam kui 4000 välissõdurit hüljanud oma kodumaa Euroopas ning suundunud Iraaki ja Süüriasse, ja umbes kolmandik neist on tagasi tulnud. Seejuures on kinnitust leidnud nende seast ligikaudu 14% surmasaamine, ülejäänute asukoht jääb teadmata.

Relvarühmituste uurimisele spetsialiseerunud analüütiku Aymenn al-Tamimi sõnul on paljud välismaalt värvatud sõdalased mõistnud, et ISIS-e ridadesse kuulumine ei osutunud sugugi selleks, mida nad olid oodanud, kuivõrd nad olid eeldanud, et sellest saab seiklus.

Nagu omakorda lausus alampolkovnik Muhanad al-Tamimi, kelle rühm need dokumendid avastas, on need välismaalt pärit võitlejad kõige raevukamateks, kellega nad eales on sõdinud. Tema sõnade kohaselt — kui sellised sõdimast keelduvad, siis annab see tunnistust äratundmisest, et see organisatsioon ei järgi seda islamit, mille pärast nad sõdima tulid, vaid valet.

Iraagi armee viib koos kohalike maakaitseväelaste ja kurdi pešmergide väeüksustega alates 2016. aasta 17. oktoobrist Põhja-Iraagis läbi operatsiooni Mosuli vabastamiseks ISIS-e sõdalastest rahvusvaheliste koalitsioonivägede toetusel eesotsas USA-ga. Jaanuari lõpus teatas Iraagi peaminister Haider al-Abadi ametlikult Mosuli isaosa vabastamisest ISIS-e sõdalastest.

48
Tagid:
võitlejad, allumatus, värvatud, dokumendid, välismaalased, ISIS, The Washington Post, Iraak