Ukraina president Petro Porošenko ja endine NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen

Porošenko kavatseb Ukraina NATO-sse astumise rahvahääletusele panna

18
Ukraina võimud kavatsevad 2020. aastaks saavutada oma relvajõudude täieliku ühilduvuse NATO liikmesriikide vastavate struktuuridega

TALLINN, 2. veebruar — Sputnik. Ukraina president Petro Porošenko teatas intervjuus Saksa ajalehele Berliner Morgenpost, et kavatseb Ukraina NATO liikmeks astumise küsimuses korraldada referendumi, vahendas RIA Novosti.

"Nelja aasta eest toetas Ukraina NATO-liikmelisust 16% elanikkonnast, praegu — 54%. Presidendina juhindun ma oma rahva arvamusest, ma korraldan NATO liikmeks astumise küsimuses referendumi. Kui ukrainlased hääletavad selle poolt, teen ma kõik endastoleneva, et saavutada liikmelisus Põhja-Atlandi alliansis," ütles Porošenko.

Ukraina Ülemraada muutis 2014. aasta detsembris kaht seadust, millega loobuti blokivälise riigi staatusest.

Vastavalt Ukraina uuele sõjalisele doktriinile, mis avalikustati 24. septembril 2015. aastal, peab Kiiev oma prioriteetseks ülesandeks koostöö süvendamist NATO-ga. Ukraina võimud kavatsevad 2020. aastaks saavutada oma relvajõudude täieliku ühilduvuse alliansi liikmesriikide vastavate struktuuridega.

Endine NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen teatas, et alliansi liikmeks astumiseks vajalike kriteeriumide saavutamiseks kulub Kiievi palju aega. Eksperdid oletavad, et Ukraina ei saa pretendeerida NATO liikmelisusele veel lähema 20 aasta jooksul.

Lisaks sellele märgivad spetsialistid, et NATO ei võta oma liikmeks riike, millel on territoriaalseid vaidlusi, kuid Ukraina pretendeerib Krimmile, mis muutus 2014. aastal toimunud referendumi tulemusel Venemaa osaks.

18
Tagid:
referendum, NATO, Anders Fogh Rasmussen, Petro Porošenko, Ukraina