Brexit: parlamendiliikmed andsid järele rahva otsusele

Briti alamkoda kiitis heaks Brexiti-eelnõu

24
(Uuendatud 12:21 02.02.2017)
Briti parlamendi alamkoda kiitis kolmapäeval heaks esimese etapi seaduseelnõust, mis annab peaminister Theresa Mayle volitused käivitada Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise protseduur

TALLINN, 2. veebruar — Sputnik. Parlamendiliikmed kiitsid heaks eelnõu, mis annab aluse valitsusele käivitada Euroopa Liidu Lissaboni leppe 50. artikkel ning algatada ametlikult kaks aastat kestvad läbirääkimised liidust lahkumiseks.

Eelnõu esimene etapp võeti vastu 498 poolthäälega 114 vastu, vahendas BNS.

Ehkki eelnõu võeti vastu ülekaalukalt, väljendasid paljud parlamendiliikmed ahastust ja hingevalu seoses äärmiselt raske otsusega. Neist mitme sõnul andsid nad järele rahva otsusele, ent kardavad, et ajalugu mõistab nende üle karmilt kohut.

Enam kui kaks kolmandikku alamkoja saadikuist seisis Brexitile vastu ning pärast juunikuist referendumit lootsid paljud väljaspool parlamenti, et rahvasaadikud suudavad Brexiti peatada.

Ent Euroopa-meelsed liikmed peaminister May konservatiivide ning ka opositsiooniliste leiboristide seas olid järk-järgult sunnitud kaotusega leppima ning ütlesid, et hääletavad oma sisemise veendumuse vastu.

"Ma kaotasin antud võitluse. Seisin selle eest kirega, ohverdasin selle nimel ka oma koha valitsuses," ütles endine konservatiivne rahandusminister George Osborne, üks tulisemaid Brexiti-vastaseid hääli Suurbritannias. "Lõpuks peame leppima, et demokraatias on enamus oma sõna öelnud."

Sarnaselt Osbourne'iga Euroopa ühisturult lahkumise eest hoiatanud parlamendiliige Anna Soubry ütles, et tegemist on "suure rumalusega", ent soostus sellegipoolest eelnõud toetama.

"Kuidas küll on see võimalik, et me seadsime inimesed alternatiivse valiku ette, mille kohta me toona rääkisime, kuidas see neile majanduslikult kahjulikult mõjub, vähem turvatunnet pakub ning meie riiki nõrgestab," ütles ta. "Ajalugu ei anna armu sellele parlamendikoosseisule."

Tööpartei liider Jeremy Corbyn tegi oma saadikutele ülesandeks kolmapäevasel eelhääletusel eelnõu toetada, kuna kaks kolmandikku neist esindab ringkondi, mis hääletasid Euroopa Liidust lahkumise poolt.

Leiboristide Brexiti-vastaste sekka kuuluval Keir Starmeril oli raskusi oma eelnõu kaitsekõne esitamisega, kui teda pidevalt segasid valjuhäälsed toorid. Ta palus neil jääda viisakaks ja leppida sügavate lõhedega tema "tuliselt internatsionalistlikus" parteis.

Endine minister Margaret Beckett ütles, et ka tema järgib partei käsuliini, ehkki ta "kardab, et eelnõu tagajärjed, seda nii meie majandusele kui ühiskonnale, on katastroofilised".

Samas astusid kümned leiboristid käsuliini vastu, teiste seas ka Ian Murray, Tööpartei ainus parlamendisaadik Šotimaalt. Ta märkis siiski, et astub käsuliini vastu "raske südamega".

"Teen seda teadmises, et võin minna mööda Edinburghi lõunaosa tänavaid ning vaadata oma valijatele silma ja öelda neile, ma olen teinud kõik võimaliku, et kaitsta nende töökohti, elujärge ja nende perekondade tulevikku," ütles Murray.

Samas aastaid Brexiti heaks lobistanud euroskeptikute leer rõkkas.

"Täna õhtul leiab siin aset ajalooline hääletus, hääletus, mida ma ei uskunud, et minu silmad näevad mu poliitilise eluea jooksul," ütles konservatiivne rahvasaadik Peter Bone.

Konservatiivne eksminister Ken Clarke, veendunud eurofiil, väljendas Brexiti-meelsete suhtes põlgust ning süüdistas neid kujuteldava "imedemaa" poole püüdlemises.

Euroopa-meelsete liberaaldemokraatide saadik Sarah Olney ütles parlamendile, et "meilt palutakse hüpata lennukist, ilma et me teaksime, kas me üldse oleme ohutult langevarju külge ühendatud".

"Inimesed eeldavad, et alamkoda teab, mida teeb. Ega ikka ei tea," hoiatas Euroopa Liidust lahkulöömise vastu tuliselt seisva Šoti Rahvuspartei (SNP) rahvasaadik Angus Brendan MacNeil. "Ta hoiab pöialt peos ja loodab parimat."

Seaduseelnõu kolmas ja viimane lugemine, millele järgneb lõplik hääletus, korraldatakse 8. veebruaril.

Seejärel saadetakse seadus edasi ülemkotta, kus vastuvõtmine on vähem kindel, kuna valitsusel pole seal enamust ega ka ajalist kontrolli.

Kui ka lordidekoda seaduse heaks kiidab, saadetakse see allkirjastamiseks kuninganna Elizabeth II-le.

24
Tagid:
hääletus, Brexit, alamkoda, parlament, May, Theresa May, Suurbritannia
Teema:
Lõputu Brexit (82)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega