Karlshamni linnanõukogu kiitis heaks Gazpromile sadama kasutusvõimaluse andmise Nord Stream 2 ehitamise ajaks

Rootsis Karlshamnis tuletati meelde Nord Stream 1 ajalugu

26
(Uuendatud 19:05 01.02.2017)
Rootsi sadamalinna Karlshamni linnanõukogu kiitis heaks lepingu Venemaa Gazpromi Hollandi alltöövõtjaga sadama kasutamiseks gaasitorude hoiustamiseks, mis peaks hõlbustama gaasijuhtme Nord Stream 2 rajamist

TALLINN, 1. veebruar — Sputnik. Karlshamni linnanõukogu kiitis heaks Gazpromile sadama kasutusvõimaluse andmise Nord Stream 2 ehitamise ajaks. Riikliku energiajulgeoleku fondi peadirektori asetäitja Aleksei Grivatš avaldas Sputniku raadiosaates arvamust, et majandus suudab poliitilistest foobiatest üle olla.

Otsuse poolt hääletas 10 linnavalitsuse liiget, vastuhääli oli neli ja üks jäi erapooletuks.

Võimuvahetus võib tähendada muutust riigi suhtumises gaasiprojekti Nord Stream 2
© Sputnik / Алексей Куденко

Rootsi keskvalitsus on varem teatanud, et antud kokkulepe võib kahjustada nii riigi poliitilisi kui ka riigikaitselisi huve. Ent tal ei ole volitusi sekkuda Karlshamni linna siseasjadesse.

Samas aga keeldusid rootslaste Gotlandi saare võimud gaasijuhtme kavandamiseks, ehitamiseks ja edasiseks ekspluateerimiseks loodud ettevõttele Nord Stream 2 AG Slite sadamat rendile andmast.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kahe gaasitrassi, mille koguvõimsuseks on 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas, rajamise Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani. Uus torujuhe plaanitakse ehitada praeguse Nord Streami kõrvale.

Aleksei Grivatš märkis Sputniku raadiosaates, et Rootsi keskvõim seisab juba aastaid Venemaalt Euroopasse kulgevate gaasijuhtmete vastu. Ühtlasi forsseeritakse olukorda meedia kaudu.

„See on rootsi meedia rahvuslik lõbu — otsida nõukogude ja nüüd siis vene allveelaevu, rääkida, et mingisugust elektrikaablit hakatakse kasutama raadioluure jaoks. Veel 70. — 80-ndatel aastatel, kui rajati esimesed gaasijuhtmed Nõukogude Liidust Lääne-Euroopasse, arutlesid mõned poliitiliselt allutatud meediaväljaanded tõsimeeli selle üle, nagu võidaks gaasijuhtmeid hakata kasutama nõukogude tankide läbimurde tarvis. Huvitav on muidugi selliseid muinasjutte lugeda, aga need pole krossigi väärt," ütles Grivatš.

Nüüd võib olukord tema hinnangul täielikult muutuda. „Kui see otsus jõustub, siis näitab see, et terve mõistus ja kiretu majanduslik kaalutlus võivad siiski ületada poliitilised foobiad, mida selle projekti ja kogu Vene-Euroopa energiakoostöö ümber kunstlikult üles pušitakse," usub ekspert.

Ta leiab, et Karlshamni linnanõukogu otsust mõjutasid muuhulgas ka puhtmajanduslikud kaalutlused.

„Kõik plussid olid Rootsi kolleegidele teada juba Nord Stream 1 ehituse ajal, mil nad teatava poliitilise hüsteeria kastmes keeldusid oma sadamates torude hoiulevõtmisest ja teiste läbi Läänemere rajatava gaasijuhtmega tihedalt seotud logistikaprobleemide lahendamisest. Tookord saadi see äri edukalt selgeks nende kolleegide — teiste Euroopa Liidu riikide, eeskätt Soome ja Saksamaa poolt. Nüüd vaatavad nad nähtavasti seda ajalugu ja mõistavad, et politikaanide ja riiukukkede lõa otsas sammudes ei saavuta nad mitte midagi," lausus Grivatš lõpetuseks.

26
Tagid:
foobiad, poliitika, ajalugu, majandus, linnanõukogu, Nord Stream 2, Aleksei Grivatš, Karlshamn, Rootsi, Venemaa
Teema:
Nord Stream 2 (74)
Samal teemal
Nord Stream 2 omanikfirmad loobusid ühisfirma loomise plaanist
Nord Stream 2 ehitus algab 2018. aastal
Bornholmi maakond on huvitatud Nord Stream 2-le sadama rentimisest
Gotland näitas Gazpromile trääsa
Rootsi ei pea Nord Streamile sadamate rentimist heaks mõtteks