USA president Donald Trumpi hinnangul on Brexit Suurbritannia jaoks suurepärane

Trumpi hinnangul on Brexit Suurbritannia jaoks suurepärane

44
(Uuendatud 16:54 28.01.2017)
Euroopa Liidust lahkumine ehk Brexit on Suurbritannia jaoks suurepärane, ütles USA president Donald Trump reedel Valges Majas ühisel pressikonverentsil Briti peaministri Theresa Mayga

TALLINN, 28. jaanuar — Sputnik. "Suurbritannia võib sõlmida iseseisvaid kaubandusleppeid ilma teiste sekkumiseta ja ilma selleta, et keegi teie tegevust pidevalt jälgiks ja arvustaks," vahendas BNS Trumpi sõnu.

"Ma arvan, et kui asi lõpuks rahuneb, siis on teil alles teie identiteet ja teie riigis on need inimesed, keda te sinna tahate," ütles Trump.

USA president kiitis korduvalt ka "Ühendriikide ja Suurbritannia väga erilist suhet ja tihedaid sidemeid". 

Briti valitsus avaldas neljapäeval seaduseelnõu, mis annab peaminister Theresa Mayle voli käivitada Euroopa Liidust lahkumise protseduur.

Foto on illustratiivne
© Sputnik / Владимир Сергеев

"Briti rahvas on otsustanud EL-ist lahkuda, nii et täna esitame me parlamendile eelnõu, mis lubab meil artikkel 50 märtsi lõpuks ametlikult käivitada," ütles Brexiti-minister David Davis.

Valitsus teatas, et parlamendisaadikutel avaneb esimene võimalus seaduseelnõu üle diskuteerida järgmisel teisipäeval ja kolmapäeval.

Davis avaldas lootust, et parlament võtab seaduse kiiresti vastu.

Alamkoja spiiker David Lidington ütles, et seaduseelnõu kolmas ja viimane lugemine, millele järgneb lõplik hääletus, korraldatakse 8. veebruaril.

Seejärel saadetakse seadus edasi ülemkotta, kus vastuvõtmine on vähem kindel, kuna valitsusel pole seal enamust ega ka ajalist kontrolli.

Kui ka lordidekoda seaduse heaks kiidab, saadetakse see allkirjastamiseks kuninganna Elizabeth II-le.

May: Trump kinnitas sajaprotsendilist toetust NATO-le

USA president Donald Trump kinnitas sajaprotsendilist toetust NATO-le ja kutsus Euroopa liidreid suurendama makseid alliansi eelarvesse, ütles Briti peaminister Theresa May pärast Trumpiga Valges Majas peetud kõnelusi ühisel pressikonverentsil.

May kutsus juba enne kohtumist USA liitlasriike üles panustama rohkem globaalsesse julgeolekusse. "Iseseisvad riigid ei saa veeretada oma julgeoleku ja jõukuse tagamist Ühendriikide kaela. Samuti ei tuleks õnnestada meid tugevaks tegevaid liitlassuhteid sellega, et ei suudeta end kokku võtta ja oma panust anda," manitses May.

London
© Sputnik / Игорь Михалев

Trump rõhutas omakorda, et USA ja Suurbritannia suhe pole kunagi varem olnud nii tugev. "On asju, milles me oleme eri meelt, kuid me suudame nendest rääkida otsekoheselt ja avatult," nõustus May.

May on esimene välisriigi liider, kes kohtub Trumpiga pärast tema ametisseastumist 20. jaanuaril.

USA administratsioon on varemgi kurtnud, et paljud NATO liikmesriigid ei panusta Ühendriikide kõrval piisavalt alliansi eelarvesse. Lisaks Ühendriikidele, mille arvele tuleb rohkem kui 70 protsenti NATO kaitsekuludest, täidavad ainult neli liitlast — Eesti, Suurbritannia, Kreeka ja Poola — NATO nõuet eraldada riigikaitsele vähemalt kaks protsenti sisemajanduse koguproduktist.

Trump allkirjastas käsu armee uuesti ülesehitamiseks

USA president allkirjastas reedel määruse, mida nimetas ise "armee uuesti ülesehitamiseks" ning lubas sõjaväele uusi lennukeid, sõjalaevu ja suuremate ressursside eraldamist. 

"Meie sõjalist jõudu ei saa keegi enam küsimärgi alla seada nagu ka meie pühendumust rahule. Meie tahame rahu," ütles Trump Pentagoni külastades.

USA kaitseminister James Mattis andis reedel Pentagonis ametivande, mille juures viibis ka president.

"Mattis on pühendanud kogu oma elu meie maa teenimisele. Ta on aumees, kes hakkab tegema oma tööd andumusega ja pühendub täielikult eesseisvate ülesannete täitmisele," kiitis Trump.

Donald Trumpi pahasoovijad tahavad keelata presidendil tuumalöögi andmise iseseisva otsustamisõiguse
© AFP 2019 / SAUL LOEB

Mattis on kinnitanud Euroopa kolleegidele, et Ühendriigid peavad NATO-t endiselt tähtsaks.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ja USA uus kaitseminister James Mattis arutasid sel nädalal telefonivestluses sõjalisi kulutusi ja võitlust terrorismi vastu, mis on pälvinud USA presidendi Donald Trumpi kriitika.

Telefonivestluses oldi üksmeelel "NATO olulises ja kestvas tähtsuses nii Euroopa kui ka Põhja-Ameerika julgeolekule", teatas Stoltenbergi büroo teisipäeval. "Stoltenberg ja Mattis kinnitasid soovi jätkata koostööd alliansi tugevdamiseks, sealhulgas sõjaliste kulutuste suurendamiseks ja terrorismivastase võitluse tõhustamiseks".

Trump on põhjustanud NATO riikides muret, öeldes, et võib keelduda kaitsmast liitlasi, kes ei kuluta riigikaitsele kaht protsenti sisemajanduse kogutoodangust.

44
Tagid:
pressikonverents, sekkumine, iseseisvus, Brexit, Valge Maja, Donald Trump, Theresa May, Suurbritannia, USA
Teema:
Lõputu Brexit (82)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega