Donald Trumpi pahasoovijad tahavad keelata presidendil tuumalöögi andmise iseseisva otsustamisõiguse

Säh sulle "tuumanuppu"

128
(Uuendatud 17:23 29.01.2017)
Donald Trumpi pahasoovijad tahavad keelata presidendil tuumalöögi andmise iseseisva otsustamisõiguse, seejuures ei varja seaduseelnõu algatajad, et näevad probleemi mitte niivõrd "tuumakohvris", kuivõrd presidendi isikus

TALLINN, 27. jaanuar — Sputnik. USA president tahetakse jätta ilma "tuumanupust". Grupp USA senaatoreid andsid menetlusse seaduseelnõu, mis keelaks Donald Trumpil senaatoritelt eelnevalt luba küsimata esimesena tuumalööki anda, kirjutab raadio Sputnik.

Praegu on USA president kohakaasluse korras ka relvaõudude ülemjuhataja ja otsustab tuumajõudude rakendamise ainuisikuliselt. Selle toimingu juures peaks küll olema justkui ka Pentagoni pealik, kuid presidendi otsust (või fantaasiat) ta mõjutada ei saa.

Üks seaduseelnõu autoritest, demokraadist senaator Edward Markey ütles, et "tuumanupu probleem muutus kriitiliselt tähtsaks pärast Donald Trumpi presidendiks saamist". Senaator tahaks Trumpile jätta vaid õiguse reageerida tuumarünnaku korral.

Tegelikult on Trump ise selliseks algatuseks põhjust andnud. Presidendikampaania ajal möönis ta terroristide pihta tuumalöögi andmise võimalust. Trumpi konkurendid ja vaenlased valavad aga muudkui õli tulle. Barack Obama, näiteks, väitis oktoobris otsesõnu, et Trumpile "ei saa tuumakoode usaldada".

Mõned omal ajal "tuumakohvri" eest vastutanud ohvitserid kirjutasid koguni avaliku kirja, milles märkisid, et Trumpile ei saa tema temperamendi tõttu tuumanupu kontrollimise õigust anda. Võivat jama tulla.

Muide, ekspertide arvates on see algatus tingitud mitte niivõrd demokraatide soovist näidata Donald Trumpi vastutustundetu poliitikuna, kes on valmis tuumasõda valla päästma, vaid see on osa Trumpi diskrediteerimise kampaaniast presidendina.

Tema vaenlased kongressis püüavad selliste algatustega meedia abil "juurutada" ameerika ühiskonda negatiivset kuvandit Trumpist, võibolla viia asi isegi tema ametist tagandamiseni. Igal juhul tahetakse vältida tema presidenditoolil istumist kahel ametiajal.

Tasub meenutada, et USA on ainuke riik, kus korra on tuumanupule juba vajutatud — 1945. aastal tuumapommi heitmiseks Hiroshimale ja Nagasakile.

Nüüd on paras aeg rääkida ka tuumakohvrist. Mis asi see selline on? See on riigi tuumaarsenali rakendamise seade, mis sisaldab selleks vajalikke koode. Venemaal on tuumakohvrid kolmel ametiisikul: presidendil, kaitseministril ja kindralstaabi ülemal.

Üks kord on tuumakohvrit kasutanud Boriss Jeltsin. 25. jaanuaril 1995 lasti Norra rannikul välja maailma suurim meteoroloogiarakett Black Brant XII. Selle lennutrajektoor meenutas väga Ameerika kontinentidevahelise ballistilise raketi oma.

Tookord kasutaski Boriss Jeltsin esmakordselt tuumakohvrit eriside loomiseks sõjaväelastega. Õnneks saadi olukorraga hakkama ja sihtmärk tuvastati. Hiljem selgus, et norralaste hoiatuskiri meteoraketi laskmise kohta oli küll aegsasti välja saadetud, kuid see jäi kusagil välisministeeriumis toppama. Kusjuures on ajaloost teada, et paljud suured sõjad algavad ootamatult ja tavaliselt on selle vahetuks ajendiks mingi saatuslik pisiasi.

Ameerika tuumakohvrit nimetatakse "palliks" (ingl k. "the nuclear football" või "the atomic football" — toim). See on must nahast kott, mis meenutab kujult pisut ameerika jalgpalli palli. "Palli" kannab selleks eriväljaõppe saanud ohvitser. Inauguratsioonipäeval annab endine president "palli" uuele presidendile üle.

Veel üks lüüriline kõrvalepõige. Venemaal on ka alternatiivne tuumajõudude juhtimise süsteem, mis võimaldab tuumavastulööki anda ka inimese sekkumiseta.

See on tehtud juhuks, kui kõik kolm tuumakohvri omanikku peaksid surma saama. Seda alternatiivi nimetatakse "süsteem "Perimetr"" (v.k. "система "Периметр""). Läänes on sellele välja mõeldud veelgi "poeetilisem nimi" — Dead Hand (surnu käsi).

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

128
Tagid:
tuumakohver, seaduseelnõu, tuumanupp, tuumalöök, otsus, õigus, Valge Maja, senaatorid, Donald Trump, USA
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega