Süüria

Astanas jätkuvad Süüria vaenupoolte kõnelused

12
ÜRO eriesindaja Staffan de Mistura lubas teisipäeva õhtuks "tulemusi"

TALLINN, 24. jaanuar — Sputnik. Kasahstani pealinnas Astanas jätkuvad teisipäeval Damaskuse režiimi ja ülestõusnute kõnelused.

Kõneluste eesmärk on kindlustada 30. detsembril jõustunud relvarahu, Astana kohtumisele peaksid veebruaris järgnema läbirääkimised Genfis, vahendas BNS.

Kõnelusi vahendab ÜRO eriesindaja Staffan de Mistura, kes lubas teisipäeva õhtuks "tulemusi".

Esimene päev lõppes nähtava läbimurdeta

Esimene kaudsete läbirääkimiste päev Süüria mässuliste ja Bashar al-Assadi režiimi delegatsiooni vahel lõppes esmaspäeval ilma nähtava läbimurdeta, teatasid allikad.

"Meie delegatsioonide kohtumised on tänaseks läbi," ütles režiimile lähedalseisev allikas uudisteagentuurile AFP pärast seda, kui mässuliste kõneisik Yehya al-Aridi oli öelnud ajakirjanikele, et opositsiooni kohtumistega on samuti tänaseks ühel pool.

Kõneluste keerukust näitab see, et vastaspooled on pidanud läbirääkimisi ainult vahendajate kaudu ja mitte näost näkku ning see jätkub opositsiooni kinnitusel ka teisipäeval.

Uudisteagentuuri Reuters allikate kohaselt on läbirääkimistel siiski tekkinud lootus ettevaatlikuks optimismiks selle üle, et teisipäeval võib toimuda mõningaid edasiminekuid.

"Kõnelused olid pikad ja produktiivsed. Osapooled töötavad probleemidega, mis on seotud vaherahu kindlustamisega," ütles opositsioonidelegatsiooni nõunik Yahya al-Aridi.

Ülestõusnute hinnangul on Iraani, Venemaa ja Türgi korraldatud kõneluste peaeesmärk detsembris jõustunud relvarahu tugevdamine. Damaskuse režiim nõuab poliitilist lahendust ja ülestõusnutelt relvade mahapanemist vastutasuks amnestia eest.

Ankara ei anna Damascusele Islamiriigilt hõivatud alasid

Samas teatas teisipäeval Ankara, et ei kavatse Islamiriigilt vallutatud Al-Bābi linna ja teisi Põhja-Süüria piirkondi Damaskuse kontrolli alla anda.

"Türgi on algusest peale öelnud, et operatsioonile Eurfrati Kilp on seatud selge eesmärk: tagada riigi julgeolek. Püüame tagada Türgi piiri kaitse ja ennetada lõunast lähtuvaid ohte," ütles Türgi asepeaminister Numan Kurtulmuş agentuuris Anadolu toimunud ümarlaual.

Operatsiooni Eufrati Kilp eesmärgiks Al-Bābi vabastamisel Islamiriigi terroristide käest ei ole Põhja-Süüria andmine Bashar al-Assadi võimu alla, rõhutas Kurtulmuş.

USA juhitava rahvusvahelise koalitsiooni osalusest Al-Bābi vabastamisel rääkides, ütles Kurtulmuş: "Kahjuks ei osutanud rahvusvaheline koalitsioon operatsioonile kohast toetust. Oleks kohatu varjata tõsiasja, et Türgi ei saa koalitsioonilt toetust."

Türgi asepeaminister märkis, et Barack Obama administratsioonil ja rahvusvahelisel koalitsioonil ei ole algusest peale olnud mingit kava Süüria olukorra lahendamiseks.

"Loodetavasti toetab (USA uue presidendi) Donald Trumpi administratsioon Süüria ja Iraagi rahva huvidele vastavaid protsesse," ütles asepeaminister.

Islamiriik ajab Mosuli elanikke kodudest välja

Süürias jätkab Islamiriik sõjategevust.

Sunniitlik äärmusrühmitus Islamiriik ajab Mosuli läänekaldal inimesi kodudest välja ilmselt valmistudes valitsusvägede pealetungiks, teatasid esmaspäeval kohalikud elanikud.

"Nad sundisid meid oma kodudest lahkuma ja keelasid vara kaasavõtmise. Peame kolima sugulaste või tuttavate juurde teistes linnaosades," kurtis Al-Maidani linnajao elanik.
"Nad tegid katustele ja akendele laskmispesad," lisas tundmatuks jääda soovinud mees.

Mosuli inimõigusaktivisti Sufian al-Mashhadani kinnitas, et pühasõdalased hõivavad Mosuli läänekaldal jõeäärseid elumaju.

Läänekallas on ikka veel IS-i käes ja seal elab sadu tuhandeid inimesi.

12
Tagid:
relvarahu, läbirääkimised, mässulised, opositsioon, Staffan de Mistura, Bashar al-Assad, Astana, Süüria
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega