John McCain (pildil) ja Lindsey Graham toetavad seaduseelnõud

Senaatorid tahavad piirata Trumpi võimalusi tühistada Vene-sanktsioone

32
(Uuendatud 10:31 23.01.2017)
USA senati demokraatide liider Chuck Schumer teatas, et ta astub koos rühma demokraatidest ja vabariiklastest senaatoritega samme, et mitte anda president Donald Trumpile võimalust ilma kongressi nõusolekuta leevendada või tühistada Venemaa vastu kehtestatud sanktsioone

TALLINN, 23. jaanuar — Sputnik. Schumer ütles intervjuus telekanalile ABC News, et seaduseelnõu, mis esitatakse kongressile sel nädalal, on koostatud vastuseks võimalusele, et ametisseastunud Trumpi administratsioon võib pakkuda Moskvale sanktsioonide tühistamist vastutasuks Vene tuumaarsenali vähendamise eest. Senaatori hinnangul oleks "selline vahetuskaup õigustamatu", vahendas BNS.

"Sanktsioonide muutmine arvestades seda, mida Venemaa tegi Ukrainas, tema ähvardused Balti riikide suhtes, samuti tema selged püüded sekkuda meie valimistesse — oli sellel mõju või mitte — on meile oht, millega me ei olnud seni Ameerika ajaloos kokku puutunud," seletas ta.

Demokraadist senaator lisas, et tema kolleegid vabariiklaste ridadest John McCain ja Lindsey Graham toetavad seaduseelnõud.

Graham ja McCain lubasid toetada Tillersoni

Mõjukad vabariiklastest senaatorid McCain ja Graham teatasid pühapäeval, et toetavad Trumpi valikut välisministri kohale Rex Tillersoni.

Arizona senaatori McCaini sõnul ei olnud otsus lihtne, kuid ta ütles, et endisel Exxon Mobili juhil õnnestus real erakohtumistel leevendada muret tema seisukohtade pärast Venemaa osas.

Senati väliskomiteed juhtiv McCain ütles telekanalile ABC antud usutluses, et kavatseb esmaspäeva pärastlõunasel hääletusel toetada Tillersoni kandidatuuri. Graham kinnitas oma toetust Tillersonile ühisavalduses McCainiga ja intervjuus telekanalile CBS.

Vabariiklastest senaatorid kutsusid Trumpi üles karmistama sanktsioone Venemaa vastu seoses katsega mõjutada USA valimisi, häkkides demokraatide meiliserverisse.

Pühapäevases ühisavalduses kinnitasid McCain ja Graham, et kuigi neil on endiselt teatav mure Tillersoni varasemate tehingute pärast Vene valitsuse ja Vladimir Putiniga, usuvad nad, et ta võib tõhusalt kaitsta Ühendriikide huvisid.

Graham ütles CBS-ile, et anub, et president mõistaks, et "kui me ei aita teisi seal, siis jääme alati ohustatuks siin".

Medvedev: USA ei tühista lähiajal sanktsioone Moskva vastu

USA ei tühista Moskva suhtes 2014. aastal kehtestatud sanktsioone Krimmi annekteerimise üle, hoolimata Donald Trumpi võimuletulekust, sõnas Vene peaminister Dmitri Medvedev pühapäeval.

Moskva "ei saa loota välisriikide valimistele", sõnas ta Ühtse Venemaa parteiliikmetele. "Aeg on loobuda illusioonist, et meie riigi vastased sanktsioonid tühistatakse", sõnas ta.

Trump on väljendanud Moskva suhtes soojemat suhtumist kui tema eelkäija Barack Obama. Vene ametnike sõnul aga ei kao erinevused Moskva ja Washingtoni vahel üleöö.

Obama sanktsioonid Venemaa vastu

USA ametistlahkuv president Barack Obama kehtestas sanktsioonid Vene ametiisikutele ja luureteenistustele seoses sekkumisega Ühendriikide presidendivalimistesse. USA välisministeerium saatis riigist välja 35 diplomaati, kes töötasid suursaatkonnas Washingtonis ja konsulaadis San Franciscos, andes neile 72 tundi riigist lahkumiseks.

Diplomaadid kuulutati "persona non grataks" tegevuse eest, mis ei vasta nende diplomaadistaatusele. Suleti ka kaks Venemaale kuuluvat kinnisvara — üks New Yorgis Long Islandil ja kuni 40 peret mahutav toretsev jõeäärne kompleks Marylandis, kus armastasid puhata Vene diplomaadid, ent mida USA andmeil kasutati ka luureotstarbel.

Obama pikendas lisaks aasta võrra sanktsioone, mis kehtestati Venemaale 2014. aasta märtsis seoses olukorraga Ukrainas.

USA presidendiks valitud Donald Trump ütles usutluses ajalehtedele Times ja Bild, et on valmis leevendama Venemaa sanktsioone, kui Moskvaga jõutakse kokkuleppele näiteks tuumarelvade märkimisväärses vähendamises. Trumpi sõnul on Venemaa praegu sanktsioonide pärast pahane ja solvunud, kuid tema hinnangul võib siin olla võimalus asjade arenguks, millest väga paljud inimesed suurt kasu saavad.

Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov märkis, et Venemaa ei käsitle käesoleval ajal oma tuumarelvastuse vähendamise võimalust vastutasuna sanktsioonide lõpetamise eest. Peskov märkis, et Venemaa-vastased sanktsioonid ei ole Venemaa jaoks päevakorraline küsimus ei sisepoliitilises plaanis ega ka suhtluses välispartneritega.

32
Tagid:
tühistamine, piirang, eelnõu, sanktsioonid, Chuck Schumer, Lindsey Graham, John McCain, senaatorid, Donald Trump, USA, Venemaa
Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega