Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov

Peskov: Süüria probleemi ei saa konstruktiivselt ilma USA-ta lahendada

27
(Uuendatud 23:18 21.01.2017)
Süüria probleemi ei saa konstruktiivselt lahendada USA osaluseta, ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov laupäeval

TALLINN, 21. jaanuar — Sputnik. "On ilmselge, et Süüria probleemi ei saa konstruktiivselt lahendada USA osaluseta," ütles Peskov teleusutluses. Küsimusele, kas Venemaa ja USA suudavad jõuda mingile kokkuleppele Süüriaga seoses, vastas Peskov: "Süüria puhul pole vaja mitte kokkulepet, vaid koostööd."

Peskov kinnitas varasemaid kuuldusi, mille kohaselt ei ole Iraan rahul, et ka Ühendriikidele on saadetud kutse tulla Astana kõnelustele, millega püütakse leida lahendust Süüria kodusõjale, vahendas BNS.

"Jah, iraanlased on seisnud vastu [USA] osalemisele. Samal ajal on Venemaa kutsunud USA esindajaid ja eksperte osalema, millest kõneles meie välisminister," ütles Peskov viitega Sergei Lavrovile.

Peskov tõdes, et Moskva ja Teherani vahel on teatud eriarvamusi antud küsimuses. Ta lisas, et kuna Astana kõnelustega on seotud "liiga palju osapooli", siis on teatud kokkulepped suure tõenäosusega välistatud.

Süüria režiimi ja sellega võitlevate mässuliste esindajad istuvad esmaspäeval ligi kuus aastat kestnud sõja jooksul esimest korda läbirääkimistelaua taha, et teha katse konflikti lahendamiseks.

Venemaa ootab USA-lt "ebakonstruktiivse positsiooni" muutust Ukrainas

Ametist lahkunud USA valitsuse seisukoht Ukraina küsimusele oli "täieliku pimeduse positsioon" ning hetkel on selgusetu, kas selline "ebakonstruktiivne positsioon" muutub uue presidendi Donald Trumpi ametiajal, ütles Peskov laupäeval.

"Selle asemel, et valmistuda oma tulevase presidendi ametissevannutamiseks, sõitsid "vanad" ameeriklased Kiievisse," ütles Peskov viitega USA ametist lahkunud asepresidendi Joe Bideni hiljutisele visiidile Kiievisse.

"Tõld on muutumas tagasi kõrvitsaks ning kell on kohe löömas kesköötundi," ütles Peskov teleusutluses. "Kuid nemad tõttavad Kiievisse, et panna paika oma täieliku pimeduse markerid kogu perimeetri ulatuses ning keskenduda erinevat tüüpi sponsorlusele Kiievile, Ukraina relvajõudude provokatiivsele tegevusele piiril ja nii edasi."

"Selline positsioon on ebakonstruktiivne. Mil viisil see muutub, kuidas see hakkab teisenema, kas USA Ukraina-positsiooni uus modaalsus toetab lahendust — eks me saame seda koos teiega lähiajal näha," sõnas Peskov.

Vene-USA pilvitute suhete lootust ei maksa hellitada

Ei maksa luua endale illusioone Venemaa ja USA tulevastest suhetest, sest riikide vahel on alati valitsenud lahkhelid ja huvide konflikt, hoiatas Kremli pressiesindaja.

"Oleks suur viga hellitada illusioone meie suhete tuleviku kohta, mõeldes, et kahepoolsete suhete tulevik on vaba erimeelsustest ja lahkhelidest. See on võimatu," sõnas Peskov teleusutluses.

"Me oleme kaks maailma suuremat riiki ja me ei saa eksisteerida mõningate hõõrumiste ja huvide konflitkideta," lisas ta.

Kreml ei poolda Vene ja USA tuumarelvade sümmeetrilist kärpimist

Vene ja USA tuumarelvade arvu sümmeetriline vähendamine ei ole vastuvõetav, sest relvade koostis on riigiti erinev, ütles Peskov.

"Tuumadesarmeerimine on katusmõiste, aga selles on tohutult nüansse. USA ja meie riigi tuumakomponendi koostis on erinev ja sellepärast on sümmeetriline vähendamine absoluutselt vastuvõetamatu ja ebaõige," ütles Peskov teleusutluses.

"See võib kahjustada fundamentaalseid tegureid — tuumapariteeti ja tuumaheidutust," sõnas pressiesindaja.

USA presidendiks valitud Donald Trump ütles esmaspäeval usutluses ajalehtedele Times ja Bild, et on valmis leevendama Venemaa sanktsioone, kui Moskvaga jõutakse kokkuleppele näiteks tuumarelvade märkimisväärses vähendamises.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles päev hiljem, et Moskvas loodetakse uue USA presidendi administratsiooniga asjalikku dialoogi strateegilise stabiilsuse küsimuses.

27
Tagid:
konstruktiivselt, lahendamine, probleem, ootused, koostöö, Dmitri Peskov, Donald Trump, USA, Venemaa, Süüria
Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega