Donald Trump vannutati USA 45. presidendiks

Donald Trump vannutati USA 45. presidendiks

77
(Uuendatud 21:00 20.01.2017)
USA presidendiks novembris valitud Donald Trump ja asepresidendiks valitud Mike Pence vannutati reedel Ameerika Ühendriikide 45. presidendiks ja 48. asepresidendiks

TALLINN, 20. jaanuar — Sputnik. 70-aastane vabariiklasest miljardär asetas vande andmiseks oma vasaku käe piiblile, mida kasutas Abraham Lincoln, ning luges ette alates George Washingtonist kehtiva 35-sõnalise vande. Seejärel alustas ta oma kauaoodatud ametisseastumiskõnet.

"Meie, Ameerika kodanikud, alustame nüüd koos suurt riiklikku püüdlust taas üles ehitada meie riik ning taastada selle lubadus kogu meie rahvale," ütles Trump tema ametissevannutamist vaatama tulnud sadadele tuhandetele inimestele, vahendas BNS.

"Koos määrame kindlaks Ameerika ja maailma kursi paljudeks aastateks," lisas Trump.

Ühtne Ameerika on pidurdamatu

Ühtne Ameerika on "täiesti pidurdamatu", ütles Trump ametisseastumiskõnes. Tema sõnul peavad ameeriklased suhtlema avameelselt ja olema ausalt eri meelt, kuid nad peavad alati püüdlema solidaarsuse poole.

Trumpi sõnul viib tema valituks osutumine "uue rahvusliku uhkuse" tekkimiseni, mis "parandab meid eristavad lõhed".

"Samad eesmärgid ja lootused ühendavad kõiki ameeriklasi, olenemata nende taustast," lisas ta. Lapsed "vaatavad sama taeva poole" ning erineva nahavärviga sõdurid "veritsevad ühte patriootlikku punast", lisas ta.

Kui Ameeriklased avavad oma südame patriotismile, "siis pole eelarvamustele ruumi", ütles president.

Ameeriklased ei pea kartma, sest neid kaitsevad sõjaväelased ja korrakaitsjad, ütles president. Kõige olulisem on see, et "oleme jumala kaitse all", lisas ta.

USA-d juhib nüüdsest põhimõte "Ameerika ennekõike"

Trump tõotas, et nüüdsest lähtub iga valitsuse langetatud otsus visioonist, mida juhib põhimõte "Ameerika ennekõike".

"Alates tänasest päevast valitseb meie riiki uus visioon. Alates tänasest päevast on ennekõike ainult Ameerika," lausus ta. "Me järgime kahte lihtsat reeglit: osta Ameerikas (toodetut) ja palka ameeriklasi."

"Koos teeme Ameerika taas tugevaks. Teeme Ameerika taas jõukaks. Teeme Ameerika taas uhkeks. Teeme Ameerika taas turvaliseks ning koos taastame Ameerika hiilguse," lausus Trump.

"Aastakümneid oleme rikastanud välistööstust Ameerika tööstuse arvelt, toetanud teiste riikide sõjavägesid, lubades meie enda sõjaväe väga kurva tühjaksjooksmise. Oleme kaitsnud teiste riikide piire, samas keeldudes kaitsmast omaenda piiri. Oleme kulutanud triljoneid ja triljoneid dollareid välismaal, samas kui Ameerika taristu laguneb ja käib alla," lausus Trump.

"Oleme teinud teised riigid rikkaks, samas kui meie enda riigi jõukus, jõud ja enesekindlus on kadunud horisondi taha. Ükshaaval on meie tehased uksed sulgenud ja lahkunud meie kaldalt, isegi mitte mõeldes miljonite viisi nende selja taha jäänud ameeriklastest töölistele. Meie keskklassi jõukus on nende kodudest välja rebitud ja jagatud laiali tervele maailmale," lisas president.

"Kuid see kõik on minevikus. Nüüd vaatame ainult tulevikku," ütles Trump.

"Toome tagasi meie töökohad. Toome tagasi meie piiri. Toome tagasi meie jõukuse ning toome tagasi meie unelmad. Ehitame uusi teid, kiirteid, sildu, lennujaamu, tunneleid ning raudteid üle terve riigi. Viime meie rahva sotsiaaltoetustelt tagasi tööle — ehitame meie riigi üles ameeriklaste käte ja tööjõuga," ütles ta.

"Me kavatseme otsida sõprust ja head tahet riikidelt üle maailma, kuid teeme seda mõistmises, et igal riigil on õigus asetada omaenda huvid ennekõike."

"Me ei soovi kellelegi peale suruda meie eluviisi, vaid pigem laseme sellel hiilata eeskujuna kõigile, kes seda järgivad."

Vastne president tõotas islamiäärmuslusele lõpu teha

Trump ütles ametisse astudes, et tema välispoliitika keskmes saab olema võitlus islamiäärmusluse vastu. Ta tõotas koos Ühendriikide liitlastega hävitada džihadistidest lähtuva ohu.

"Me tugevdame vanu liite ja loome uusi ning ühendame tsiviliseeritud maailma äärmusliku islamiterrorismi vastu, mille me pühime maailmast täielikult," deklareeris vastne president.

77
Tagid:
ametisevannutamine, inauguratsioon, president, Donald Trump, USA
Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega