Peaminister May on valmis pingelisteks läbirääkimistreks Brüsseliga

Theresa May: britid on valmis lõplikuks lahutuseks EL-ist

44
Suurbritannia on valmis majanduslikuks vastasseisuks mandri-Euroopaga, juhul kui EL sulgeb kuningriigile vaba ligipääsu Euroopa turule

ТАLLINN, 17. jaanuar — Sputnik. Suurbritannia võib tekitada mandri-Euroopale majanduslikku kahju, kui ei saa EL-ist lahkudes vaba ligipääsu ühtsele Euroopa turule ja samaaegselt õigust oma piirid sisserändajate eest sulgeda. Säärases toonis kavatseb kuningriigi peaminister Theresa May seniste liitlastega kõnelda.

Eesti väljendas oma suhtumist läbirääkimistesse Londoniga teemal, mida brittidele alles jätta ja mis neilt ära võtta, juba eelmise valitsuskoosseisu ajal, toonitades, et soovib jätkata EL-i ridadest lahkuva kuningriigiga vastastikku kasulikke suhteid. Kuid sedamööda, kuidas aeg möödub, kujuneb Brüsseli hoiak Suurbritannia suhtes üha karmikäelisemaks.

Ei mingeid mööndusi migrantidele

EL nõuab brittidelt seniste liitlaste jaoks mitte ainult kuningriiki vaba sissesõidu õiguse, vaid seal ka tööjõu vaba liikumise ja ettevõtlusvabaduse säilitamist. Teisisõnu, Brüssel tahab tagatisi selleks, et näiteks praegu Suurbritannias töötavad eestimaalased ühel ilusal päeval kõik korraga oma töökohtadest ilma ei jääks.

Suurbritanniat võidakse sundida „oma majandusmudelit muutma", et säilitada konkurentsivõimelisust juhul, kui endised liitlased sulgevad kuningriigile pääsu Euroopa ühisturule. Seda väitis eeskätt portaalis Euractiv tsiteeritud saareriigi rahandusminister Philip Hammond. Tema kommentaar oli ajendatud inglise ajakirjanduses ilmunud artiklitest, kus on öeldud, et peaminister May kavatseb oma 17. jaanuaril peetavas strateegiakõnes rääkida EL-ist lahkumise lõpuleviimisest.

Minister Hammond väitis intervjuus saksa ajalehele Welt am Sonntag, et tema riik ei saa minna kompromissile põhiküsimuses, mis tegelikult otsustaski referendumi tulemuse möödunud aasta juunis, mil britid hääletasid EL-ist lahkumineku poolt — mandri-Euroopa riikidest saabuvate immigrantide sissevoolu lõpetamise küsimuses.

Suurbritannia on otsustavateks sammudeks valmis

Minister andis mõista, et London on valmis alandama oma ettevõtete maksukoormust, et nad suudaksid nende suhtes EL-is imporditollide kehtestamisel oma konkurentsivõime säilitada. Vastasel juhul jäävad briti ettevõtted kaotajaks hinnarallis konkurentidega Euroopa ühisturu riikidest. „Võite kindlad olla, et me teeme kõik, mida tegema peame," teatas minister Hammond.

Suurbritannia Theresa May valitsuskabinet, nagu eelnevalt on teatatud, plaanib alustada kaheaastaseid läbirääkimiskõnelusi liitlassuhete lõpetamiseks märtsi lõpul, ehkki kohtuvaidlus Brexiti käivitamise seaduslikkusest ilma parlamendi heakskiiduta on briti kohtutes alles menetlemisel.

Peaminister May, kui uskuda Londonis ringlevaid kuuldusi, on valmis pingelisteks läbirääkimisteks Brüsseliga: lahkumine ühisturust, tolliliidust, Euroopa kohtusüsteemi jurisdiktsiooni alt vastutasuks õiguse eest lahendada iseseisvalt sisserände küsimused.

Suurbritannia lahkub EL-i ühisturult

Nagu oli oodatud ütles May teisipäeval oma Brexiti-kõne, et Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust väljudes ka ühisturult, sest tahab piirata EL-i immigrantide sisenemist.

"See, mille mina välja pakun, ei saa tähendada ühisturu liikmeks jäämist," sõnas ta. Kui Ühendkuningriik jääks ühisturule, siis see "ei tähendaks EL-ist lahkumist", ütles peaminister.

May lisas, et Ühendkuningriik on huvitatud uuest ja kõikehõlmavast vabakaubandusleppest EL-iga ning võimalikult paljude kaubandustõkete eemaldamisest, kuid ei kavatse ühenduse eelarvesse raha eraldada.

Euroopa Liidust lahkumise kõnelustel saavutatud mis tahes lõplik lepe pannakse selle valmimisel hääletusele Briti parlamendi mõlemas kojas.

"Võin täna kinnitada, et valitsus paneb lõppleppe hääletusele parlamendi mõlemas kojas enne, kui see jõustub," lausus May. Parlamendisaadikud survestasid valitsust, et saada kõnelustel suurem otsusustusõigus.

44
Tagid:
immigrant, majandus, Brexit, May, Theresa May, EL, Suurbritannia
Teema:
Lõputu Brexit (82)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega