Teadurid süüdistasid Venemaad libauudiste ja võltsdokumentide levitamises elanikkonna desinformeerimiseks korraldatud koordineeritud kampaania raames, illustratiivne foto

Guardian: Rootsis löödi „vene propaganda“ pärast häirekella

32
(Uuendatud 11:20 13.01.2017)
Kuni kogu maailm on hõivatud arutlustega „Venemaa häkkeritest“ ja nende „sekkumisest“ USA presidendivalimistesse, kerkib Rootsis mure Moskva kasvava mõju pärast teabelevis, kirjutab Guardian viitega kohalikele allikatele.

TALLINN, 13. jaanuar — Sputnik. Rootsi Rahvusvaheliste Suhete Instituut avaldas kompleksuuringu, milles leiab kinnitust, et riik on saanud „objektiks ulatusliku spektriga aktiivsele tegevusele", mille eesmärk on „takistada oma tegevusele ühiskondliku toetuse kujunemist," märgib artikli autor, vahendab RIA Novosti.

Teadurid süüdistasid Venemaad libauudiste ja võltsdokumentide levitamises elanikkonna desinformeerimiseks korraldatud koordineeritud kampaania raames. Infosõjas on Venemaa kasutanud Stockholmi vastu suunatud libauudiseid, mis on ilmunud Rootsi meedias ning seejärel levinud Sputniku veebilehe ja "teiste Venemaa avaliku diplomaatia allikate" ning välismaa ringhäälingu kaudu.

Üheks kõige eredamaks „libauudiste" näiteks kujunes teadaanne, et Rootsi ja NATO kavatsevad saata relvastust Islamiriigile," kirjutab väljaanne. Mõned sellistest valeteadetest pärinevad väidetavalt vahetult otsuseid langetavate Rootsi ametiisikute käest, mis tugevdab auditooriumis usku nende paikapidavusse. Ja kuigi sellised uudised kätkevad endas rohkesti faktivigu, mis lubavad võimudel kuulutada need võltsinguteks, levivad nad sotsiaalvõrgustikes erakordselt kiiresti.

Nagu Guardian nendib, ei ole uurimisraporti autorid suutnud täpselt tuvastada, kus ja kuidas libauudiseid on loodud, kuid nad toonitasid, et need vastavad täiel määral Venemaa strateegilistele eesmärkidele. Seejuures väidab uuring Moskva peamiseks eesmärgiks olevat „geostrateegilise status quo säilitamise" NATO rolli minimeerimisega Läänemere piirkonnas.

Infoagentuur ja raadio Sputnik
© Sputnik / Константин Чалабов

Rootsi Venemaa ja Euraasia uuringute keskuse teaduri Martin Kraghi hinnangul kasutab Venemaa 2014. aastast peale aktiivselt erinevaid vahendeid tõstmaks oma välispoliitika tõhusust lääneriikide suhtes, mis „näitab tema kavatsust mõjutada nende otsustusprotsesse".

Mure Venemaa mõju üle teabevallas ulatub ka Rootsi valitsuseni, kuna libauudised imbuvad isegi parlamendiväitlustesse. Sel nädalal tõi Rootsi peaminister Stefan Löfven esile, et Venemaa võib üritada mõjutada riigi järgmisi valimisi, mis toimuvad 2018. aastal, kirjutab Guardian.

32
Tagid:
teadurid, uurimisraport, desinformeerimine, libauudis, propaganda, The Guardian, Sputnik, Stefan Löfven, Stockholm, Rootsi, Venemaa
Teema:
Meedialahingud (196)