Marchés de Noël, Strasbourg, Prantsusmaa

Prantsuse töölised said õiguse "end välja lülitada"

114
(Uuendatud 11:04 31.12.2016)
Prantsuse ettevõtted peavad pühapäevast alates tagama oma töötajatele "õiguse end välja lülitada", et inimesed vabaneksid nuhtlusest pidevalt e-posti kontrollida.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Alates 1. jaanuarist jõustub uus tööseadus, mis kohustab rohkem kui 50 töötajaga organisatsioone alustama läbirääkimisi töötajate õiguse üle mobiiltelefoni eirata.

Ööpäevaringset digiseadmete kasutamist seostatakse nii läbipõlemise ja unetuse kui suhteprobleemidega, ning paljud töötajad ei tea, millal nad võivad mobiili välja lülitada ja tööandjale kättesaamatuks jääda, vahendas BNS.

Prantsusmaal rakendatava meetmega loodetakse leida lahendus viimaste aastate töökultuurile, mis vaikimisi eeldab, et "telefon on alati sees". Ühest küljest on see suurendanud tasumata jäävate ületundide arvu, kuid andnud samas ka võimaluse töötada kontorist väljas.

"Nüüd on tekkinud ootused, et ettevõtted rakendavad "õigust end välja lülitada" kui kaitseabinõu," ütles töökaitseekspert Xavier Zunigo, kui oktoobris sel teemal värske uuring avaldati.

"Samal ajal ei taha töötajad kaotada sõltumatust ja panidlikkust, mida digiseadmed neile pakuvad," lisas uurimisrühma Aristat juht.

"Väljalülitamise" meetme pakkus seaduseelnõuna välja tööminister Myriam El Khomri, kelle tellitud raportis hoiatatakse "infoõgardluse" ohtlike mõjude eest tervisele.

Uue seadusega on ettevõtted kohustatud leppima töötajatega kokku nende õiguses telefon välja lülitada ja arutama, mil moel oleks võimalik vähendada tööasjade tungimist eraellu.

Paraku ei näe seadus ette karistust, kui ettevõtted seda ei tee.

Mõned suurfirmad nagu Volkswagen ja Daimler Saksamaal ning tuumaenergiakompanii Areva ja kindlustusfirma Axa Prantsusmaal on juba astunud samme tööväliste sõnumite piiramiseks.

Mõnel pool katkestatakse meiliühendus õhtuti ja nädalavahetusteks, kuid leidub isegi süsteeme, mis hävitavad automaatselt e-kirja, mille tööandja töötaja puhkuse ajal saadab.

114
Tagid:
e-mail, tööseadus, töötaja, tööandja, Prantsusmaa