Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova

Zahharova: ärge vaikige USA õhurünnakust Mosulis

79
Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kutsus lääneriikide meediat üles kommenteerima USA õhujõudude ekslikke pommirünnakuid Iraagi vägede pihta Mosulis.

TALLINN, 12. detsember — Sputnik. Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kutsus lääneriikide meediat üles mitte maha vaikima USA õhujõudude ekslikku õhurünnakut Mosulis, mille tõttu hukkus 90 Iraagi sõjaväelast ja 100 sai haavata, teatab RIA Novosti.

„Meedia: „USA õhujõudude ekslik õhulöök Mosulis nõudis ohvriks ligikaudu 90 elu, 100 inimest said haavata, teatavad kohalikud meediakanalid viitega allikale Iraagi armee peastaabis," kirjutas Zahharova laupäeval oma Facebooki-postituses. „Huvitav, mida sel teemal kirjutasid sakslaste Welt või Bild? Eile avaldas Welt Bildi peatoimetaja Süüria- teemalise essee, kus ta nimetas Lavrovi „sõjakurjategijaks". Keda ja kuidas Saksamaa meediaväljaanded täna nimetavad?"

Iraagi veebiportaali andmetel sai USA õhujõudude ekslikku rünnaku tagajärjel kannatada ka Iraagi armee sõjatehnika, sõjaväelased pidid oma paiknemispiirkonnast taganema.

Eelnevalt on Saksamaa LV siseluure ülem Hans-Georg Maaßen hoiatanud Venemaalt lähtuvate küberrünnakute ja propaganda eest. Novembris teatasid Saksamaa eriteenistused „vene häkkerite" aktiviseerumise ohust Bundestagi valimistele eelneval perioodil tuleval sügisel.

Vastuseks nimetas Venemaa välisminister Sergei Lavrov eile Venemaa süüdistamist katseteks Saksamaa olukorda destabiliseerida mõttetuks jampsiks.

„Mis puudutab esimest küsimust, siis minu arvates on (Saksamaa LV — toim.) kantsler Merkel neid mõttetusi juba avalikult kommenteerinud ja neid jampsiks nimetanud. Ja siin pole mul midagi lisada," ütles Lavrov pressikonverentsil. Ühtlasi nentis ta, et russofoobia poolest seisavad Saksamaa meediaväljaanded „kogu planeedi esirinnas". 

„Kui juba saksa meediast kõnelda, siis olen kuulnud, et täna nimetas Bildi peatoimetaja mind sõjakurjategijaks ja kutsus (Saksamaa LV välisministrit Walter — toim.) Steinmeierit üles minuga mitte suhtlema. Jätan selle saksa meedia südametunnistusele, kes mõistagi — ma ei soovi kedagi solvata — on russofoobia poolest kogu planeedil esirinnas. Ei tea, miks, see on täielikus vastuolus nende väga kenade ja sõbralike tunnetega, mis venelaste ja sakslaste vahel eksisteerivad," lausus Lavrov. 

USA välispoliitika ja sõjaväe ebaefektiivsus Lähis-Idas

„Lähis-Ida on müüdi USA välispoliitika tõhususest maha matnud. Sõjategevus Süürias ja Iraagis matab maha müüdi USA armee efektiivsusest," kirjutas Föderatsiooninõukogu liige Aleksei Puškov oma Twitteri-postituses.

Illustratiivne foto
© AP Photo / Alexander Zemlianichenko

Vene Föderatsiooni kaitseministeerium on korduvalt teatanud ohvritest tsiviilelanikkonna hulgas, mida on põhjustanud USA õhujõudude rünnakud, ja teinud kosmosefotosid, millele on jäädvustatud ameeriklaste õhuvägede sooritatud rünnakute tagajärjed.

17. oktoobrist alates kulgeb Iraagi linna Mosuli sõdalastest vabastamise operatsioon. Iraagi sõdalased, kurdi pešmergide relvajõud ja omakaitseväelased sõdivad lennuväe toetusel koalitsioonis eesotsas USA-ga mitmes eri suunas, sealhulgas üksteise võidu terroristidega põhjast ja lõunast. 

Venemaa kaitseministeerium teatas, et koalitsioonivägede lennukid pommitavad Mosulit iga päev. Venemaa kaitseministeeriumist nenditi ka põhimõttelist erinevust Süüria Aleppo olukorra ja Iraagi Mosuli operatsiooni vahel. Aleppos ei ole oktoobri keskpaigast peale Venemaa ja Süüria lennuvägi üldse tegutsenud, rajatud on humanitaarkoridorid toitlustuspunktide ja meditsiiniabiga, mille kasutamiseks aga tsiviilelanikud nende ligipääsuteede mineerituse ja mässuliste-poolsete tulevahetuste tõttu linnast välja ei pääse, teatas Venemaa Föderatsiooni kaitseministeeriumi ametlik esindaja kindral-major Igor Konašenkov.

Mosulis seevastu jätkub tormakas kvartalite alistamine, kusjuures mitte mingitest humanitaarkoridoridest ei ole juttugi, „nagu asustaksid miljonilinna ainult terroristid". Liiatigi ei tööta Mosulis, erinevalt Aleppost, ei ÜRO ega Punase Risti ega teiste rahvusvaheliste organisatsioonide esindajaid ega ka ajakirjanikke.

Teatati, et Venemaa jälgib olukorda Iraagi Mosulis ja Islamiriigi sõdalaste tõkestusoperatsioonide käiku ööpäevaringselt, sealhulgas on Venemaa kaitseministeerium on suunanud see tarvis oma kosmoseluure seadmeid. Venemaa Föderatsiooni tähelepanu on keskendatud sõdalaste võimalikele katsetele Mosulist välja murda või vastavalt lepingule lahkuda linnast vabatahtlikult Süüria suunas.

79
Tagid:
esklik, sõnavabadus, surm, õhulöök, õhujõud, Bild, Venemaa välisministeerium, Die Welt, Aleksei Puškov, Maria Zahharova, Sergei Lavrov, Mosul, Lääs, Saksamaa, USA, Süüria
Teema:
Meedialahingud (290)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega