Lennuettevõtte Malaysia Airlines reisilennuk Boeing 777, mis sooritas reislendu МН17 Amsterdamist Kuala Lumpurisse, hukkus 17. juulil 2014 Ukraina Donetski oblastis seni tuvastamata põhjustel.

MH17 uurimisega venitatakse, sest tulemused ei vasta soovitule

94
Ukraina uurib Donetski lähistel toimunud reisilennu MH17 katastroofi vale jälge pidi, teatas Venemaa kaitseministeerium.

TALLINN, 27. september — Sputnik. Ülemraada (Ukraina parlamendi — toim.) endine saadik Aleksandr Golub ei välistanud raadio Sputnik eetris esinedes, et lennu MH17 hukkumisest saab "secret de polichinelle" (saladus, mida kõik teavad; polichinelle on marionetiteatri tegelane — toim.).

Ukraina uurib Donetski lähistel toimunud reisilennu MH17 katastroofi vale jälge pidi, teatas briifingul Venemaa kaitseministeeriumi ametlik esindaja, kindralmajor Igor Konašenkov.

"Täna, olles rahvusvahelise uurimisgrupi liige, hiilib Ukraina silmnähtavalt kõrvale andmete esitamisest ja manipuleerib uurimise käiku, mis kulgeb vale jälge pidi. Vastuolulistest andmetest pihtamislaengu elementide kohta kuni raketitüübi vale määramiseni ja selle tagajärjel raketi väljalaskmise asukoha vale määramiseni," ütles Konašenkov.

Ta tuletas meelde, et Kiiev ei ole siiamaani avalikustanud oma õhutõrje raketikomplekside "Buk" allüksuste paiknemise kohti MH17 katastroofi päeval ega dispetšerite vestluste salvestisi.

Venemaa kaitseministeeriumi esindaja märkis, et Ukraina võimud käitusid samamoodi ka 2001. aastal, kui Ukraina õhutõrjekompleks tulistas õppuste käigus alla Venemaa reisilennuki Tu-154.

Kogu teave olukorrast MH17 katastroofipiirkonnas, mille esitas kontsern "Almaz-Antei" (õhutõrjekompleksi "Buk" tootjaettevõte Venemaal — toim.) edastatakse Hollandile, kinnitas Konašenkov.

Seejuures, nagu rõhutas Venemaa õhu- ja kosmosevägede koosseisu kuuluvate raadiotehniliste vägede ülem kindralmajor Andrei Koban, fakt, et Ukraina ei ole siiamaani avalikustanud raadiolokaatorite andmeid, lubab järeldada, et raketi stardipaik, kui see oli "Buk", asus Ukraina relvajõudude kontrollitaval territooriumil.

Ülemraada III-VII koosseisu saadik, "Vasakjõudude liidu" presiidiumi liige Aleksandr Golub leiab, et ametlik Kiiev ei olnud algusest peale huvitatud Boeingi hukkumise objektiivsest uurimisest.

"Algselt käsitleti Ukrainas lennuki ja kõigi selle pardal olnud reisijate hukkumise fakti ja esitleti seda eranditult kui propagandistlikku põrgukatelt, mis pidi demoniseerima Venemaad.

Sellest sai väga tähtis element propagandasõjas, russofoobias, mida Ukraina peab nii riigi sees, kui ekspordib seda ka väljapoole. Seepärast on täiesti selge, et ametlik Kiiev ei olnud algusest peale ja ma arvan, et ei ole ka praegu huvitatud ausast, avatud ja õiglasest uurimisest," ütles Aleksandr Golub.

Seejuures märkis ta, et andmeid lennukatastroofi kohta on jätnud esitamata mitte ainult Ukraina pool.

"Oma andmeid ei esitanud ka USA, kes selles olukorras on täiesti selgelt ametliku Kiievi poolel. Tundub, et kui neil on tõepoolest ümberlükkamatud andmed, mis tõestavad Ukraina versiooni, mida täna püütakse esitada vaata et ainuvõimalikuna, siis võetagu kätte ja kinnitatagu neid faktide ja dokumentidega. Kuid USA ei tee seda," ütles Ülemrada endine saadik.

Tema arvates ei ole uurimist läbi viivad riigid õigel seisukohal. Nendel on vaid üks eesmärk — uurimisega venitada.

"Olles selles protsessis erapooletu inimene, kes jälgib uudiseid internetis ja meedias, näen ma täna vaid Venemaa poolseid püüdlusi laiendada uurimist ja avaldada asjade senise käigu üle pahameelt. Samal ajal kui teised riigid asuvad ebaõigel positsioonil. Minu arvates tuleb see sellest, et senised uurimistulemused ei ole sellised, nagu kulissidetagused nukujuhid tahaksid. Ma ei tea, kui palju on neil võimalusi, et uurimise suunda muuta ja saavutada selliseid tulemusi, nagu nemad tahaksid, kuid uurimist venitama on nad igatahes võimelised küll. Paistab, et just seda teed pidi nad edasi lähevadki. Ma ei välista, et lennuki hukust võib saada "secret de polichinelle", mis avaldatakse ametlikult alles aastakümnete pärast," leiab Ülemraada endine saadik.

Ta arvab siiski, et uue administratsiooni võimuletulekuga Valges majas olukord muutub.

"Ma ei välista sellist varianti. Sest niipea, kui administratsioon Washingtonis vahetub, ja vahetub ta kindlapeale, ei ole uued inimesed mingite Kiievi meeskonnale antud lubaduste ja kohustustega seotud. Ma ei välista, et osa teabest avalikustatakse ja me saame selge ja arusadava vastuse, kes on katastroofi eest vastutav," lõpetas Aleksandr Golub.

Lennuettevõtte "Malaysia Airlines" reisilennuk Boeing 777, mis sooritas reislendu МН17 Amsterdamist Kuala Lumpurisse, hukkus 17. juulil 2014 Ukraina Donetski oblastis seni tuvastamata põhjustel. Hukkusid kõik pardal olnud 298 inimest.

Tragöödia põhjusi uurib Hollandi, Austraalia, Ukraina, Belgia ja Malaisia spetsialistide rahvusvaheline uurimisgrupp.

 

94
Tagid:
hukkumine, MH17, Malaysia Airlines, Donetsk
Teema:
MH17 katastroof (29)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega