Gruusia lipp.

Arvamus: Georgias on nõudlus suhete normaliseerimiseks Venemaaga

15

TALLINN, 22. august — Sputnik. Georgia parlamendi eksspiiker Nino Burdžanadze loodab Georgia ja Venemaa vahelisele dialoogile kõrgemal tasemel. Selleks tuleb Georgial astuda mõned sammud, märkis raadio Sputnik eetris Konstantin Tasits.

Opositsioonipartei "Demokraatlik liikumine — ühtne Georgia" liider, endine Georgia parlamendi spiiker Nino Burdžanadze märkis pärast Moskvast tagasipöördumist Venemaa poliitikutega toimunud kohtumiste tähtsust ja teatas, et teeb kõik endast oleneva kahe riigi vahelise dialoogi toimumiseks kõrgemal tasemel.

Venemaa Riigiduuma esimees Sergei Narõškin kohtus Moskvas Burdžanadzega. Kohtumise käigus arutati Venemaa ja Georgia kahepoolsete suhete seisu ja arenguperspektiive, samuti olukorda Musta mere piirkonnas ja Lõuna-Kaukaasias.

Georgia katkestas diplomaatilised suhted Venemaaga vastuseks Moskva poolt Abhaasia ja Lõuna-Osseetia iseseisvuse tunnustamisele 2008. aasta augustis. Georgia uus valitsus, kes tuli võimule 2012. aasta oktoobris toimunud valimiste tulemusel, nimetas oma poliitika peamiseks prioriteediks suhete normaliseerimist Venemaa Föderatsiooniga. Seejuures teatavad Georgia võimud, et järeleandmistele territoriaalse terviklikkuse küsimuses nad ei lähe.

"Suhete normaliseerimine Venemaaga on üks Nino Burdžanadze liikumise põhilisi loosungeid ja selleks teeb ta samme piisavalt. Tema sõnad annavad tunnistust sellest, et Georgia ühiskonnas on nõudlus suhete normaliseerimise järele Venemaaga, et Gruusia oleks neutraalne riik ja viiks läbi mitmevektorilist poliitikat ega oleks absoluutselt läänemeelne," ütles raadio Sputnik eetris Venemaa strateegiliste uuringute Kaukaasia uuringute sektori töötaja Konstantin Tasits.

Ta märkis, et sellised meeleolud ei ole Georgias seni siiski domineerivad.
"Vaevalt et Georgias võetakse lähiajal vastu seadused blokivälisest staatusest, domineerivaks jääb endiselt Põhja-Atlandi vektor. See annab tunnistust erinevatest meeleoludest ühiskonnas. Kuid kui Läänele tehtav panus end ei õigusta, pole välistatud, et elanikkonna suhtumine muutub. Siis saab sellistel, Burdžanadze partei taolistel patriootilistel parteidel olema rohkem kaalu. Siis võib olla muutub ka riigi sisepoliitika ja välispoliitiline vektor," märkis ekspert.

Tema sõnul on selleks, et dialoog kõrgemal tasemel toimuks, Georgial vaja ette võtta mõned sammud.
"Georgia on suhete normaliseerimisest rohkem huvitatud ja kui ta pakub välja vastava programmi, siis Venemaa toetab seda. Seda andis Venemaa president selgelt mõista: kui ilmutatakse üles olulist initsiatiivi ja väärilist päevakorra arutelu, siis mingeid probleeme sellega olema ei saa," lõpetas Konstantin Tasits.

 

 

15