Proovitud on ka spioon-kasse.

Loomade eriüksus. Loomariigi võitlejad ja luurajad

28
(Uuendatud 18:08 31.07.2016)
Proovitud on ka spioon-kasse. Tõsi, need kapriissed loomad suhtuvad mikrofonidesse kõrvas, saatjatesse kõhu all ja üle terve selja veetud antennidesse äärmise skepsisega.

TALLINN, 31. juuli — Sputik. Rahvusvaheline bioinseneride meeskond töötas välja erilise "küberseljakoti" mardikatele. Sellega saab putuka lendu juhtida, millest võib edaspidi abi olla putukataoliste robotite loomisel. Võimalik, et küberputukaid hakatakse kasutama päästeoperatsioonidel. Nad lastakse väikestest pragudest purustatud hoonetesse, et sealt veel elus olevaid inimesi otsida. Kui panna sellisesse seljakotti väike mikrofon ja soojusandur, hakkavad putukad andma päästjatele teavet, kuhu liikuda. Päästekoerad võivad siis tööta jääda, räägib raadio Sputnik.

Kuid selliseid putukaid saab kasutada mitte ainult päästjate, vaid ka luurajatena. Selliseid luurepõrnikaid…

Kuigi, nagu teada, on loomi ja putukaid luure- ja lahinguotstarbel kasutatud juba ammu. Nii näiteks on lahingudelfiinid töötanud USA-s ja NSV Liidus. Esimesena pakkus loomade kasutamist sõjategevuseks välja dresseerija Vladimir Durov, juba 20. sajandi alguses. Ta õpetas isiklikult välja kaks merilõvi, kuid kahjuks lahingutegevuseks neid ei kasutatudki, sest juba esimese diversiooni käigus kõik hukkusid.

Proovitud on ka spioon-kasse. Tõsi, need kapriissed loomad suhtuvad mikrofonidesse kõrvas, saatjatesse kõhu all ja üle terve selja veetud antennidesse äärmise skepsisega. Ainult üks lahingukass, kes valmistati USA-s ette kindlal marsruudil liikuma ja kes talus ka seadmeid enda kehal, sai täisväärtuslikuks "uurijaks", kuid temagi oma oskusi demonstreerida ei jõudnud. Ta saadeti küll ülesannet täitma, kuid sai sihtkohta jõudmata autorataste all hukka.

Kasutatud on ka "tapja-kalu". Haisid näiteks õpetatakse lõhna järgi tapma või midagi läbi hammustama. Mis puutub tarkade mesilaste "triibulisse rühma", kes on võimelised lõhna järgi peidetud lõhkeinet leidma, siis Pentagon kulutas sellele projektile 25 miljonit dollarit ja neli aastat.


Seejuures kõige "universaalsemateks" osutusid põrnikad. Neid saab ette valmistada mitte ainult kaitsetegevuseks, vaid ka rünnakuks. Teadlaste kätega saab neid muuta raadio teel juhitavateks "pommitajateks". Väikestesse kehadesse siiratakse elektroodid ja tema lendu mõjutatakse närvisüsteemi kaudu. Põrnikad võivad enda peal levitada muuhulgas bioloogilist või keemiarelva.

Uuringuid tehakse mitte ainult põrnikatega. Nii töötasid Briti Sheffield'i ülikooli teadlased 2014. aastal kärbeste, kiilide ja liblikatega, kes, muide, ületavad manööverdamisevõime poolest põrnikaid.

Kui pärast seda juttu tärkas teis paranoik, kes suhtub igasse kärbsesse või maipõrnikasse umbusuga, siis ärge muretsege. Praegu on inimesi jälgida lihtsam. Selleks ei ole vaja putukate abi paluda, piisab, kui sisse lülitada telefoni häälestuses olev geolokatsioon…

 

 

 

 

28