USA demokraatide presidendikandidaat Hillary Clinton esines patrei kongressil programmilise kõnega.

„Vene oht“ ja „tige“ Trump: Clinton lubas Ameerikat kaitsta

18
Clintoni kriitika peamiseks objektiks sai, nagu oligi oodata, tema konkurent Vabariiklaste Parteist Donald Trump. Kuulajad lugesid kokku, et miljardäri nime mainis ta kaks korda sagedamini kui too oma esinemises vabariiklaste kongressil mainis Clintoni nime.

TALLINN, 29. juuli — Sputnik. USA demokraatide presidendikandidaat Hillary Clinton esines patrei kongressil programmilise kõnega. Oma esinemises andis ta ametliku nõusoleku pretendeerida riigipea ametipostile ja esitas oma seisukohad võtmetähtsusega küsimustes, teatas RIA Novosti.

„Alandlikkus ja kindlameelsus"

Selles, et just Clinton saab demokraatide poolt valitud USA presidendikandidaadiks, polnud kahtlust. Päev enne ametlikku kõnet nomineerisid kongressi delegaadid häälteenamusega tema ametissenimetamise.

Oma kõne algustuseks kinnitas endine riigisekretär oma valmisolekut võidelda presidenditooli eest.

„Alandlikkuse, kindlameelsuse ja vankumatu usuga USA tulevikku võtan vastu teie nominatsiooni USA presidendi ametisse," lausus Clinton delegaatide tormilise aplausi saatel.

Koos temaga läheb valimistele senaator Tim Kaine, kes pretendeerib USA asepresidendi ametikohale.

Võitlus „Ameerika vaenlastega"

Oma esinemise algul lubas Hillary Clinton, et näeb oma peamise ülesandena presidendiametis ameeriklaste julgeoleku kindlustamist.

Endine riigisekretär lubas „purustada" kõik USA vaenlased. Washingtoni rivaale üles lugema Clinton ei hakanud, peatudes vaid võitlusel terroristidega Islamiriigist.

„Me pommitame nende peidupaiku õhust ja toetame kohalikke jõude selleks, et lüüa nad puruks maismaal," ütles Clinton. Ta väljendas veendumust, et võitluses terrorismiga suudab USA „võidu saavutada".

Clinton puudutas ka koostööd NATO-ga, lubades ka edaspidi oma partnereid toetada. Seejuures deklareeris ta järjekordselt „Venemaa ohtu".

„Ma olen uhke selle üle, et toetan meie liitlasi NATO-s mis tahes ohu vastu, millega nad silmitsi seisavad, kaasa arvatud oht Venemaa poolt," märkis presidendikandidaat oma kõnes.
Clinton avaldas ka veendumust, et USA-le on saabunud „tõe hetk".

„Võimsad jõud ähvardavad meid osadeks rebida. Usaldust ja austust riivitakse õhemaks," nentis endine riigisekretär Demokraatliku Partei kongressil esinedes.

Peamine on — majandus

Suur osa Clintoni kõnest puudutas siiski riigi siseolukorda. Ta lubas, et presidendiametis hakkab ta esindama kõiki ameeriklasi.

„Minust saab president demokraatidele, vabariiklastele, sõltumatutele, nendele, kes teevad tööd, heitlevad majandusraskustega, edasipüüdlikele ja edukatele, kõigile neile, kes hääletavad minu poolt ja kes minu poolt ei hääleta, kõigi ameeriklaste jaoks kokku," ütles Clinton.

Peatähelepanu lubas ta pöörata USA majandusprobleemidele. Tema sõnul loob ta riigis „esimesest päevast viimaseni" täiendavaid võimalusi ja töökohti. Seejuures on tal kavas saavutada ameeriklaste palkade tõus.

„Me põrkume endiselt tõsiste muredega, mis on kujunenud ammu enne majanduslangust ja jäänud kestma kuni majanduse täieliku taastumiseni," rõhutas poliitik.

Clintonil on kavas ka „kärpida raha" ameerika poliitikast. „Retsept" selleks on tal juba ammu olemas: tingimata määrata ametisse ülemkohtu esimees, keda Barack Obama senimaani ei suuda Kongressi vastuseisu tõttu sellele kohale kinnitada.

Ameerika majandus on Clintoni hinnangul tihedalt seotud rahvusvahelise olukorraga. Ta lubas „Hiinale vastu seista".

„Kui te arvate, et me peame võitlema ebaõiglaste kaubanduslepingute vastu, et me peame seisma vastu Hiinale ja toetama meie oma terasetootjaid, autotööstuse töölisi ja kohalikke tootjaid, siis ühinege meiega," ütles Clinton.

„Tigedast" Trumpist

Clintoni kriitika peamiseks objektiks sai, nagu oligi oodata, tema konkurent Vabariiklaste Parteist Donald Trump. Kuulajad lugesid kokku, et miljardäri nime mainis ta kaks korda sagedamini kui too oma esinemises vabariiklaste kongressil mainis Clintoni nime.

„Ta (Тrump — toim.) tahab eraldada meid üksteisest ja kogu ülejäänud maailmast… Ta tahab, et me kardaksime tulevikku ja kardaksime üksteist," ütles Clinton, pidades silmas miljardäri lubadust ehitada müür USA-Mehhiko piirile.

„Me ei hakka ehitama müüri, vaid majandust, kus igaüks, kes vajab tööd, võib seda ka saada," lisas ta. Clintoni meelest puistab vabariiklane vaid „tühje lubadusi". Kurje sõnu jagus Trumpile ka tema äritegevuse eest.

„Ta (Тrump) räägib kogu aeg, et tõstab Ameerika esikohale. Aga kuidas te seletate, mis nendesamade sõnade puhul sunnib teda valmistama omanimelisi lipse Hiinas ja mitte Colorados, omanimelisi ülikondi Mehhikos ja mitte Michiganis, trumpi mööblit Türgis ja mitte Ohios, trumpi pildiraame Indias ja mitte Wisconsinis," sõnas Clinton.

Põhirõhu asetas ta oma vastuoluliste väljaütlemiste poolest tuntud vastase ettearvamatusele.

„Kujutlege teda (Valge Maja — toim.) ovaalkabinetis tõelise kriisi palge ees. Mees, keda võib kiusata vaid säutsuga, ei ole mees, kellele me võiks usaldada tuumarelva," selgitas Clinton, lubades ise relvajõudude ülemjuhataja ametis tugineda „arukatele, läbikaalutud, külma peaga tehtud otsustele".

„Me seisame vastu õelale, inimesi lahutavale retoorikale, kust iganes see ka tuleks. Viimase aasta vältel on paljud inimesed teinud vea: nad ei ole võtnud Donald Trumpi avaldusi tõsiselt, pidades teda pelgalt vaatemängu pakkuvaks šõumeheks," lausus endine riigisekretär kokkuvõtteks.

 

 

18
Teema:
USA presidendivalimised 2016 (101)