EL ja Türgi lipud.

Erdogan: EL ei ole migrandileppe raha tasunud

12
(Uuendatud 08:48 27.07.2016)
Türgi president Recep Tayyip Erdoğan süüdistas esmaspäeval Euroopa Liitu, kes ei olevat ära maksnud Süüria põgenike tagasivõtuleppega ette nähtud tasu.

TALLINN, 27. juuli — Sputnik. Ankara ja Brüssel allkirjastasid märtsis vastuolulise leppe, millega Türgi nõustus vastu võtma Kreeka saartele maabuvad Süüria migrandid vastutasuks poliitilistele ja rahalistele stiimulitele.

Lepe nägi ette miljardite eurode eraldamise abina ja türklaste viisavaba reisimise Euroopas, kuid suhteid on varjutanud Erdoğani jõuline tegutsemine riigipöördekatsele järgnenud ajal, teatas BNS.

Presidendi sõnul oli EL lubanud kolm miljardit USA dollarit, kuid on seni maksnud vaid 1-2 miljardit.

"Euroopa valitsused ei ole ausad," lausus Erdoğan riiklikule telekanalile ARD.

"Kolm miljonit süürlast või Iraagist pärit inimest on nüüd Türgis," märkis ta. "EL ei ole täitnud oma lubadusi selles osas."

Erdoğani hinnangul on põgenikud, kellest suur osa on põgenenud viis aastat kestnud kodusõja eest naabermaal Süürias, läinud Türgile maksma 12 miljardit eurot.

Euroopa Komisjon lükkas Erdoğani süüdistused tagasi.

"Euroopa Liit on igati austanud oma kohustusi ja vastupidised väited ei vasta tõele," ütles komisjoni eestkõneleja Margaritis Schinas.

Euroopa ametnike kinnitusel on Türgile siiani välja makstud 105 miljonit eurot, mis vastab lepingu tingimustele.

EL sõlmis Türgiga leppe, et ohjeldada põgenikevoolu, mis mullu tõi ühenduse liikmesmaadesse enam kui miljon migranti.

Möödunud kuul teatas Brüssel uue läbirääkimispeatüki avamisest Türgiga pikalt takerdunud liikmesuskõnelustel.

Kuid sellele protsessile on andnud löögi Erdoğani jõuline tegutsemine pärast 15. juuli nurjunud riigipöördekatset, mille käigus ta on kinni pidanud enam kui 13 000 inimest.

President on korranud oma üleskutset surmanuhtlusest vandenõulastele, mis on EL-i segadusse ajanud. "Inimesed soovivad surmanuhtluse taastamist," lausus Türgi riigipea.

"Meie valitsusena peame kuulama, mida inimesed ütlevad," lisas ta.

Türgi tühistas surmanuhtluse 2004. aastal osana oma jõupingutustest EL-i suunal.

 

12