Terrorirünnak Prantsusmaal.

Prantsusmaal sai veokirünnakus surma vähemalt 80 inimest

52
(Uuendatud 09:01 15.07.2016)
Peaminister Taavi Rõivas avaldas hukkunute lähedastele ja prantsuse rahvale kaastunnet seoses Nice’is toimunud rünnakuga.

TALLINN, 15. juuli — Sputnik. Prantsusmaa kaguosas Nice´i linnas sõitis neljapäeva hilisõhtul rahvuspüha tähistajate sekka veomasin, surma sai 80 ja vigastada vähemalt 100 inimest, teatas siseminister Bernard Cazeneuve.

Ministri andmetel on 18 inimest kriitilises seisundis. Hukkunute seas on mitmeid lapsi, teatas BNS.

Veokijuht sõitis Nice'i promenaadil Promenade des Anglais rahva sekka ning ja jätkas läbi rahvahulga sõitmist kaks kilomeetrit.

Võimud leidsid veokist 31-aastase Prantsuse-Tuneesia topeltkodakondsusega isiku dokumendid, aga ka käsirelvi ja suuremaid relvi.

Piirkonna presidendi Christian Estrosi sõnul jõudis ründaja teha mitu lasku enne, kui politsei ta maha lasi. Uurimisele lähedal seisva allika sõnul leiti 19 tonni kaaluvast veokist kahjutu granaat.

Prantsusmaa president François Hollande teatas juhtunust kuuldes, et naaseb viivitamatult pealinna Pariisi. President oli eravisiidil riigi lõunaosas asuvas Avignoni linnas. Reedel lubas riigipea külastas rünnakupaika Nice'is.

"Prantsusmaad rünnati rahvuspühal…mis on vabaduse sümbol. Rünnak oli kahtlemata terroristliku iseloomuga," ütles president. "Prantsusmaa on leinas ja pisarates, kuid me oleme tugevad ja jääme alati tugevamaiks kui need, kes meid täna ründasid," ütles riigijuht.

Prantsusmaad on alates 2015. aasta jaanuarist pooleteise aasta jooksul tabanud kolm suurt terrorirünnakut.

Prantsusmaa prokuratuur algatab veokirünnakuga seoses terrorismiuurimise, edastas reede varahommikul uudisteagentuur AP. Enne seda polnud keegi Nice´is toimunut otseselt terrorirünnakuks nimetanud, kuigi ilmselgelt kõik asjaolud sellele viitasid.

Valge Maja teatas, et Ühendriikide presidenti Barack Obamat on Prantsusmaal juhtunust informeeritud. "Presidenti hoitakse Prantsusmaa sündmustega kursis ja ta jälgib arenguid suure tähelepanuga," ütles julgeolekunõukogu eestkõneleja Ned Price.

"Ameerika rahva nimel mõistan ma kõige karmimalt hukka juhtunu, mis paistab olevat koletu terrorirünnak Nice´i linnas, milles tapeti ja sai vigastada kümneid süütuid tsiviilisikuid," vahendati Obama pöördumist.

USA president pakkus ühtlasi Prantsusmaale abi juhtunu uurimisel ja süüdlaste otsingutel. Kümned riigijuhid väljendasid sotsiaalmeedias vapustust toimunu üle.

Peaminister Taavi Rõivas avaldas hukkunute lähedastele ja prantsuse rahvale kaastunnet seoses Nice'is toimunud rünnakuga. "Eile tähistasid prantslased oma rahvuspüha — nautisid vabadust, võrdsust ja vendlust üle kogu riigi, sealhulgas Nice'is," ütles Rõivas. "Toimepandud rünnak oli süütute ja rahumeelsete inimeste vastu suunatud jõhker ja argpükslik kuritegu Prantsusmaa pidupäeval."

"Eesti inimesed on mõtetes koos prantsuse rahvaga ja kõigi kannatanute lähedastega. Me ei tohi alistuda terroristidele ja peame hoidma kõrgel neid euroopalikke väärtusi, mille vastu see rünnak suunatud oli," rõhutas Rõivas.

Peaminister soovis kiiret paranemist kõigile vigastatutele ning kutsus üles kõiki Nice's viibivaid eestlasi võtma ühendust välisministeeriumiga ööpäevaringsel valvetelefonil +372 6377 000

Nice'i tänavatel tähistati parajasti Prantsusmaa tähtsaimat, Bastille' päevana tuntud rahvuspüha, meenutamaks despootiat ja ebavõrdsust sümboliseerinud Bastille' kindlusvangla vallutamist 1789. aastal Prantsuse revolutsiooni käigus.

Hollande oli alles samal päeval lubanud, et üleriigiline eriolukord, mille Prantsusmaa kehtestas pärast eelmise aasta novembris Pariisis aset leidnud terrorirünnakuid, tühistatakse veel sel kuul. Hollande ütles rahvuspühal esinedes, et 13. novembri rünnakute järel rakendatud eriolukorda ei pikendata 26. juulist kaugemale, kuna mais võeti vastu Prantsusmaa julgeolekut tugevdav seadus.

Hollande kuulutas eriolukorra välja 13. novembri õhtul pärast terrorirünnakuid, mis nõudsid 130 inimese elu. Parlament pikendas eriolukorda kolm korda, nii et see hõlmas ka jalgpalli Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri ja jalgrattavõistlust Tour de France.

 

 

 

 

 

52