Hillary Clinton

Clinton ja Trump võitsid USA presidendivalimiste eelvalimised

34
(Uuendatud 13:38 08.06.2016)
Hillary Clinton ja Donald Trump tagasid endale USA presidendivalimiste eelvalimistel ootuspärase võidu. Teisipäeval toimusid eelvalimised kuues osariigis, mille hulgas võtmetähtsusega on California. Clinton ja Trump on juba pidanud tänukõned oma toetajatele.

TALLINN, 8. juuni — Sputnik. Hillary Clinton ja Donald Trump kindlustasid teisipäeval oma liidripositsiooni võitluses USA presidenditooli pärast, saavutades võidud eelvalimistel terves reas osariikides.

Võtmetähtsusega osariigiks kujunes California. Demokraadid kogusid seal oma parteikongressi delegaatidelt 475 häält, vabariiklased — 172. Telekanali Fox News andmetel on nüüd mõlemal parteil osariigis ligikaudu 25% hääletussedelitest. Vabariiklaste valijaskonnas on Trump kogunud 77,7% häältest, Clinton demokraatide seast — 63,5%, tema võistleja eelvalimistel senaator Bernie Sanders аga 36,5% demokraatide häältest.

Ülejäänud viies osariigis, kus teisipäeval toimusid eelvalimised, suleti valimisjaoskonnad märgatavalt varem ja tänu sellele on seal läbi vaadatud kas 100% hääletussedelitest, nagu Põhja-Dakotas, või 95-99% bülletäänidest.

Põhja-Dakota osutus esimeseks osariigiks, kus võidu saavutas Vermonti osariigi senaator Bernie Sanders, kogudes 64,2% häältest Hillary Clintoni 25,6% vastu. Vabariiklastel seal eelvalimisi ei toimunud.

Lõuna-Dakotas jagus Trumpile poolthääli kaks kolmandikku valimisjaoskonda saabunute hulgast, Clintonile 51,5%, ja Sandersile — 48,5%.

New Jerseys on Fox News´i andmeil Clinton endale demokraatide seas juba ametlikult võidu taganud, olles kogunud 63,3% häältest. Sanders kindlustas endale 36,7% valijate toetuse, Trump sai 80%.

New Mexicos hääletas Trumpi poolt 72,8% vabariiklastest, demokraatide seas Clintoni poolt — 52,8%, Sandersi poolt — 47,2%.

Montanas on praeguseni kokku loetud pisut alla poole hääletussedelitest. Trumpil on seal senimaani 73,1% pooldajaid, Clintonil aga on pisutine edu Sandersi ees — 48,4% Sandersi 46,9% vastu.

Clinton ja Trump on juba esinenud pöördumistega oma toetajate poole.

Trump on presidendiks „orgaaniliselt sobimatu"

Naiskandidaadi ülesseadmine ühe peamise partei poolt USA presidendiametisse kandideerimisel on ajalooliseks pöördepunktiks, väitis Hillary Clinton teisipäeval, teatades oma võidust võitluses nomineerimise eest demokraatide presidendikandidaadina.

"Tänu teile oleme me jõudnud ajaloolise verstapostini. Esmakordselt ajaloos on naine esitatud ühe peamise partei poolt USA presidendikandidaadiks," ütles Clinton.

Clinton teatas ühtlasi, et tema konkurent vabariiklaste ridadest Donalt Trump on „orgaaniliselt sobimatu" selleks, et olla USA president.

"Me loeme ennast tugemavaks, kui me oleme koos. Ja nüüd on valik ilmselge. Donald Trump on orgaaniliselt sobimatu selleks, et olla president," ütles ta, esinedes oma poolehoidjate ees New Yorgi osariigis.

Clinton tuletas meelde, et Trump nimetab naisi sigadeks ja alavääristab kohtuniku pädevust, kui too juhtub olema mehhiklane.

„Ta vastandub kõigele sellele, mida nõuame meie," rõhutas Clinton ja lisas, et tema partei tahab kujundada Ameerikast maa, kus igaühesse suhtutakse austusega.

Viimane, mida valijatele vaja — see on Clinton

Vabariiklaste partei kandidaat USA presidendivalimistel Donald Trump teatas pöördumises oma toetajate poole, et toob riigile tagasi tema varasema võimsuse ja hiilguse, väites, et riik on Barack Obama valitsemisajal viidud pankrotti, võlasumma on ligi 19 triljonit dollarit.

"Viimane, mida valijatele tarvis — see oleks Hillary Clinton presidendiametis pärast seda katastroofi, milleni on viinud Obama valtsemisaeg Valges majas," teatas Trump.

Vabariiklaste kandidaat kutsus ka üles Hillary Clintoni endise konkurendi Bernie Sandersi toetajaid hääletama USA presidendivalimistel tema poolt.

Donald Trump.
© Sputnik / Алексей Филиппов
„Neid, kes hääletasid Bernie Sandersi poolt, me tervitame avasüli ja embustega," ütles Turmp oma toetajate ees esinedes. Ta väljendas veendumust selles, et tema edumaa demokraat Hillary Clintoni ees „kasvab pidevalt".

Trump teatas ühtlasi, et esineb „võtmetähtsusega kõnega tõenäoliselt tuleval esmaspäeval".

USA presidendivalimised toimuvad 8. novembril. Viimaste sotsioloogiliste küsitluste kohaselt edestab endine riigisekretär Hillary Clinton oma konkurenti Vabariiklikust parteist 11% võrra — Clintoni poolt on eelseisvatel USA presidendivalimistel valmis andma oma hääle 46% potsentsiaalsetest valijatest, Trumpi poolt — vaid 35%. Seejuures ei ole 19% ameeriklastest veel oma eelistuste osas otsust teinud.

34
Teema:
USA presidendivalimised 2016 (102)
Samal teemal
Donald Trump sai vabariiklaste presidendikandidaadiks
Donald Trump: suhted Vladimir Putiniga algavad hästi
Prantsuse peaminister: Donald Trump on ilmselt halb inimene