USA-s on Texase teed ja tänavad inimeste jalge alt sõna otseses mõttes ära ujumas.

Ilmastik lapsukeste võimuses. Kuuma „poisi“ vahetab välja külm „tütarlaps“

22
Ilmastikunähtus nimega La Niña, mis jahutab jäiseks Vaikses ookeani vee, tuleb tagasi, et vahetada välja ilmastikunähtus El Niño, mis vastupidi – soojendab Vaikset ookeani.

TALLINN, 1. juuni — Sputnik. Riike pidi järjest muudkui sajab. Nii tugevaid vihmavalinguid ei ole Hiinas esinenud 200 aastat. Teisel pool ookeani, USA-s on Texase teed ja tänavad inimeste jalge alt sõna otseses mõttes ära ujumas. Kõiges selles on süüdi „lapsuke" La Niña. Ja praegu ta alles kogub jõudu, edastab Sputniku raadio.

Ilmastikunähtus nimega La Niña, mis jahutab jäiseks Vaikses ookeani vee, tuleb tagasi, et vahetada välja ilmastikunähtus El Niño, mis vastupidi — soojendab Vaikset ookeani. Nii see kui teine nähtus toovad kaasa üksjagu muresid. Südikad „lapsed" tunnevad oma ametit hästi. Nii El Niño kui ka La Niña mõjutavad kogu maakera kliimat, põhjustades põuda ühtedes ja orkaane ning vihmavalinguid teistes piirkondades.

Ei ole välistatud, et „tütarlaps" — seda tähendab La Niña hispaania keelest tõlgitult — hakkab ennast ilmutama juba 2017. aastal. Brasiiliale ja Peruule saadab ta kaela põua, seevastu Indoneesias, Indias ja teistes Kagu-Aasia riikides vallandab ta suuri üleujutusi. Juba praegu ei suuda Hiina toibuda „tütarlapse" esimestest proovilöökidest. Taevaluugid on valla ja vihma muudkui kallab. Sedavõrd tugevaid vihmasadusid ei ole seal nähtud juba üle 200 aasta. Tuhanded inimesed on jäänud peavarjuta, kaheksa inimest on hukkunud. Teisel pool ookeani aga ujuvad ameeriklastel Texase teed ja tänavad sõna otseses mõttes jalge alt ära. Üleujutused on, muide, tabanud ka Texase vanglaid, kiirkorras evakueeritakse kinnipeetavaid. Kuid „lapsuke" La Niña ju alles kogub jõudu.

Tõsi, teadlased loodavad, et sellestki stiihiast on mingit kasu: võib-olla aitab La Niña meie planeedi viimastel aastatel kiiresti ja järjepidevalt soojenenud kliimat pisut jahutada. Kannatada tuleb vaid aasta või paar, ütlevad nad. Reeglina kestab just nii kaua suhtelise jahenemise periood, misjärel La Niña loovutab oma koha kuumale El Niñole.

Kuni aga „lapsukesed" ookeaniavaruste hoovustes hullavad, tõotab tänavune, 2016. aasta meie planeedi jaoks tervikuna kujuneda kogu ilmavaatluste ajaloo jooksul rekordiliselt soojaks. Ja teadlased usuvad, et isegi kui võtta arvesse La Niña jõupingutusi, tõuseb õhutemperatuur meie planeedil lähema viie aasta jooksul üha, jätkuvalt.

 

 

22