Venemaa ja USA suurendavad püüdlusi Süüria konflikti lahendamiseks.

Venemaa ja USA suurendavad püüdlusi Süüria konflikti lahendamiseks

9
Venemaa ja USA leppisid esmaspäeval kokku suurendada püüdlusi Süüria konfliktile poliitilise lahenduse leidmiseks ja üleriigilise relvarahu kehtestamiseks, selgus Vene välisministeeriumi avaldatud Vene-USA ühisavaldusest.

TALLINN, 9. mai — Sputnik. "Venemaa ja Ühendriigid pühenduvad Süüria konfliktile poliitilise lahenduse leidmiseks mõeldud püüdluste kahekordistamisele," öeldi avalduses.

Ühisavaldus kinnitas USA ja Venemaa soovi jätkata rahukõnelusi Süüria kodusõja lõpetamiseks hoolimata erimeelsustest president Bashar al-Assadi rolli üle tulevases valitsuses.

"Oleme nõus, et need läbirääkimised tuleb taaselustada lähtudes ÜRO Süüria eriesindaja 27. aprilli 2016 aruandest, sh lisadest, mis puudutavad kõikehõlmava ülemineku alusküsimusi, samuti poliitilise ülemineku osast."

"Kutsume kõiki tülipooli, rahvusvahelist Süüria toetusrühma, samuti muid rahvusvahelise kogukonna liikmeid tagama toetust Süüria olukorra poliitilisele lahendamisele ÜRO julgeolekunõukogu otsuste nr 2254 ja 2268, 2016. aasta Müncheni kommünikee, rahvusvahelise Süüria toetusrühma 2015. aasta kokkuleppe ja 2012. aasta Genfi kommünikee alusel," seisis avalduses.

"Sel eesmärgil avaldavad kaaseesistujad suurimat toetust pingutustele ohvrite ja verevalamise vältimiseks, võitlusele terroriohuga ja rahvusvahelise humanitaarõiguse kõikehõlmavaks rakendamiseks."

Venemaa ja USA leppisid kokku töötada Genfis olevate kanalite abil välja ühishinnang, kui Süürias peaks tulema teateid märkimisväärsete ohvrite kohta rünnakute tõttu tsiviiltaristule ja —elanikele.

Riigid leppisid kokku tülipoolte survestamises, et luua võimalus humanitaarabi kohaletoimetamiseks.

Washingtoni sõnul on USA pühendunud "toetuse ja abi suurendamise piirkondlikele liitlastele, et aidata neil pidurdada võitlejate, relvade või finantsabi piiriülest liikumist terroristlikele organisatsioonidele".

Moskva ja Washington kutsusid Süüria valitsust ja opositsioonirühmitusi vaoshoitusele ka pärast viiepäevase relvarahu lõppemist riigi põhjaosas Aleppos.

Assadi lähedane liitlane Moskva kinnitas, et teeb Süüria valitsusega koostööd lendude minimeerimiseks üle tsiviilasustusega piirkondade, kus Süüria relvajõud on opositsiooni ja aktivistide väitel relvarahu rikkunud.

 

9