V. Putin.

Putin kritiseeris Kadõrovit opositsiooni ähvardamise eest

7
Vene president Vladimir Putin kutsus Kaukaasia piirkonna juhte, eelkõige Tšetšeenia juhti vältima teravaid väljendeid oma vastaste suhtes ja tunnistas, et näeb Ramzan Kadõrovi sellises käitumises ka oma viga.

TALLINN, 14. aprill — Sputnik. "Kas te mõistate, mis inimesed need on? Ma ei räägi juba sellest, et kaukaaslased on tulipead. Ja nendest inimestest kõrgetasemeliste riigimeeste koolitamine ei lähe samuti lihtsalt. Kõik me oleme inimesed ja omaenese minevikutaagaga," vastas Venemaa president otseliinisaates ajakirjanik Sergei Dorenko küsimusele, kas ta peab võimalikuks tänapäeva Venemaal rahvavaenlaste otsimist.

Dorenko mainis seejuures, et üks piirkonnajuht paigutas suhtlusvõrgustikku pildi ekspeaministrist Mihhail Kasjanovist läbi sihiku nähtuna.

"Loodan, et nii Tšetšeenia juht kui ka teised Vene piirkonnajuhid aduvad oma vastutuse taset ja määra inimeste ees, kes elavad nende alal, ja terve Venemaa ees," ütles Putin.

Vene riigipea väljendas lootust, et need juhid "jõuavad arusaamisele, et tegutseda või väljendada oma suhtumist oponentide vastu äärmuslikul viisil ei tähenda meie maa stabiilsuse soodustamist, vaid vastupidi, selle kahjustamist."

"Kui see mõistmine saabub, sest nad teevad siiralt tööd üldrahvuslike huvide nimel, siis selliseid väljendeid ei tule. Kuid paistab, et siin on minu möödalaskmisi," võttis Putin oma jutu kokku.

Seejuures mainis ta, et rääkis Kadõroviga pärast tema teravaid seisukohavõtte isiklikult.

"Tean, kellest te räägite, ühest meie Kaukaasia piirkonnajuhist. Rääkisin temaga selles asjas isiklikult," vastas Venemaa president Dorenkole.

Seejuures kutsus ta üles: "Lähtugem meie elu tegelikkusest. Kes on see inimene, kellest te räägite? Jah, ta on täna ühe regiooni, Tšetšeenia vabariigi juht. Aga millest ta alustas? Ta sõdis metsas meie vastu, relv käes, ühes isaga, kes — keegi teda ei sundinud ega värvanud — tuli ise järeldusele, et Tšetšeenia peab olema Venemaaga ja see on tšetšeeni rahva huvides."

Jätkates juttu praeguse Tšetšeenia presidendi isast, Ahmad Kadõrovist, rõhutas Putin, et "see muutumine oli tõepoolest sisemine". "Tean, et selles samas veendumuses teeb tööd Ramzan Kadõrov. Ta ei hakkaks kunagi juhtima ühtki Venemaa vabariiki, kui ei oleks kindel, et see on õige otsus," märkis Putin.

Venemaa presidendi hinnangul on Ramzan ja tema isa "inimesed, kes on valmis panema kaalule kõik, sh oma elu." "Ta ütles mulle kunagi, et laske mul väärikalt surra. Nad on oma rahva huvides selleks valmis," ütles Putin.

 

7