Süüria.

USA relvastab Süüria opositsiooni

20
USA luure keskagentuur (CIA) ja USA liitlased piirkonnas kavatsevad varustada Süüria opositsiooni tänapäevaste relvadega, kui relvarahu läbi kukub, edastas ajaleht Washington Post, viidates USA ametnikelt saadud teabele.

TALLINN, 13. aprill — Sputnik. "Valmistatakse ette nn plaani B käivitamist, mis näeb ette usaldusväärsete opositsiooniüksuste varustamist relvasüsteemidega, mis võimaldavad neil anda lööke Süüria valitsusväe lennukitele ja suurtükiväepositsioonidele," kirjutas ajaleht.

Ajalehe väitel arutati küsimust USA ja Lähis-Ida maade luureametite salakohtumisel veel enne relvarahu ning konsultatsioonid käivad tänini, teatas BNS.

Allikas rõhutas, et opositsioon saab relvad vaid juhul, kui kukub läbi käigus olev plaan A — rahumeelne üleminek Genfi läbirääkimiste tulemusena.

USA arvab, et Süüria valitsusväe viimase aja tegevus võib läbirääkimistele halvasti mõjuda, millest teatas ka esindaja ÜRO-s Samantha Power.

Teisipäevase suletud uste taga toimunud julgeolekunõukogu istungi järel ütles Power ajakirjanikele, et "praegu on ilmunud libastumise nähte ja see seab ÜRO peasekretäri esiesindaja Staffan de Mistura läbirääkimistel keerulisse olukorda". Diplomaat märkis, et see on ärevusttekitav.

Aleppo pealetungi kohta ütles Power: "See on hävitav mitte ainult Aleppo elnikkonna, vaid ka selliste keeruliste protsesside jaoks nagu relvarahu ja vaenu lõpetamine, humanitaarligipääs ja poliitilised läbirääkimised, mis kõik on omavahel seotud."

Ta kutsus Venemaad üles survestama Süüria presidenti Bashar al-Assadit, et sundida ta nendest plaanidest loobuma.

 

20