Brüssel.

Belgias arreteeriti "kaabuga mees", sada viiskümmend on veel vabaduses

29
Belgia siseministeeriumi andmetel on seal praegu umbes sada viiskümmend Islamiriigis terrorismiväljaõppe saanud võitlejat. Lähis-Idast naastes on nad justkui "lahustunud" või viibivad "valmisolekuseisundis".

TALLINN, 12. aprill — Sputnik. Terroristid, kes korraldasid plahvatused Brüsselis, planeerisid esialgu uut rünnakut Prantsusmaal, kusjuures see pidi saama veelgi ohvriterohkemaks, kui Pariisi 13. novembri terroriaktid. Sellest teatas Belgia prokuratuur viitega Mohamed Abrini ütlustele. Ta arreteeriti möödunud nädala lõpus ja tunnistas juba, et on just seesama "kaabuga mees", kes sattus Brüsseli lennujaama turvakaamera salvestisele, teatab raadio Sputnik.

Muide, möödunud aasta novembris fikseeris üks teine turvakaamera Abrini autorooli taga koos ühe Priisi terroriaktide organisaatori Salah Abdeslamiga, kes arreteeriti varem. Nagu selgus, on nad lapsepõlvesõbrad, kes kasvasid koos üles Molenbeeki linnaosas, mida praegu nimetatakse juba Euroopa "terrorismipesaks".

Molenbeeki asukatele on ka varem ette heidetud sidemeid rahvusvahelise kuritegevusega. Nii näiteks elas selles Belgia pealinna rajoonis üks Madridi 2004. aasta plahvatuste organisaatoritest. Tõsi küll, tookord ei pööratud sellele mingit tähelepanu. Nagu ka sellele, kui kiiresti on radikaliseerunud mitte ainult Belgia, vaid kogu Euroopa.

Eriteenistuste andmetel loendati Al Qaeda kõrgajal umbes sada ekstremiste toetavat eurooplast. Täna arvatakse paljudes riikides, sealhulgas Venemaal keelatud Islamiriigile sümpatiseerivat 10 kuni 15 tuhat eurooplast. Veelgi enam, 6-7 tuhat EL kodanikku on džihhadistide poolel sõdimas. Belgiast on saanud omamoodi rekordiomanik. Belgia siseminister Jan Jambon teatas, et Islamiriigi poolel sõdib üle 500 belglase. Umbes 130 seal lahingukogemuse omandanud võitlejat on naasnud kodumaale, kuid nende edasine saatus on teadmata ja see on murettekitav, tunnistas minister.

Belgia uurijad oletavad, et Abdeslami, Arbini ja nende kaaslaste tunnistused aitavad paljastada Islamiriigi terroristide plaane Euroopas. Kuid võitu tähistada on veel vara. On alust arvata, et Molenbeeki rakuke ei ole selles terrorivõrgustikus kaugeltki mitte ainuke. Teistest üksustest võivad Molenbeeki asukad lihtsalt mitte teada. Loogiline oleks arvata, et võrku tekkinud auk püütakse võimalikult kiiresti ära parandada. Seepärast tuleb Euroopa eriteenistustel tegutseda ennetavalt.

 

29