Tunnustamata Mägi-Karabahhi Vabariigi presidendi loss.

Karabahhi võimud teatasid relvarahuleppe sõlmimisest

5
(Uuendatud 14:21 05.04.2016)
Tunnustamata Mägi-Karabahhi võimud teatasid teisipäeval kahepoolse relvarahuleppe saavutamisest Aserbaidžaani vägedega.

TALLINN, 5. aprill — Sputnik. Armeenia toetatava Mägi-Karabahhi presidendi pressiesindaja sõnul on olukord konfliktitsoonis stabiliseeritud.

Aseri president Ilham Alijev ütles teisipäeval, et Bakuu on valmis jätkama relvarahust kinnipidamist, kui ka Armeenia täidab relvarahu tingimusi, teatas BNS.

Armeenia ja Aserbaidžaani vaenutegevus Mägi-Karabahhis jätkus ka teisipäevale plaanitud kõneluste eel, Aserbaidžaani kaitseministeeriumi teatel on viimase kahe päeva jooksul saanud surma 16 Aseri sõdurit.

AFP hinnangul on pooled kaotanud ööl vastu laupäeva puhkenud konfliktis vähemalt 64 sõdurit.

Mägi-Karabahhis teravnes olukord laupäeval, mil algasid lahingud, kus kasutati ka õhujõude ja suurtükiväge. Aserbaidžaan teatas mõnede alade "vabastamisest" Mägi-Karabahhis.

Pühapäeval teatas Aserbaidžaan ühepoolsest relvarahust, kuid nii Jerevan kui Stepanakert väidavad, et lahingud jätkuvad. Armeenia ja Mägi-Karabahh on teatanud valmisolekust 1994. aasta relvarahust kinni pidada, kui aserid endistele positsioonidele tagasi tõmbuvad.

Mägi-Karabahh on enamasti armeenlastega asustatud endine Aserbaidžaani autonoomne oblast, mille staatuse üle puhkes 1980. aastate lõpus relvastatud konflikt aserite ja armeenlaste vahel. Lahingutes hukkus hinnanguliselt 30 000 inimest ja ala läks Armeenia ja kohalike võimude kontrolli alla.

Aserbaidžaan ja Karabahhi võimud pole pärast 1994. aasta relvarahulepet kunagi rahulepet sõlminud ning piiriülesed tulevahetused on sagedased. Ööl vastu laupäeva puhkenud kokkupõrgete näol on siiski tegemist tõsise eskalatsiooniga.

Püsivat lahendust 1994. aastal relvarahuga külmutatud konfliktile üritab leida USA, Prantsusmaa ja Venemaa esindajatest eesistujatega Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) Minski grupp.

 

5
Samal teemal
Mägi-Karabahh: aserid kasutasid raketiheitjaid Smertš