Kogu põhjapoolkeral tervikuna ilmnenud ebanormaalselt kõrge temperatuuriga detsembris, jaanuaris ja veebruaris.

NASA fikseeris järjekordse rekordi Arktika jääkatte kahanemises

12
Arktika talvise jääkatte ulatus on möödunud talve jooksul järjekordselt rekordilisel määral kahanenud, hõlmates nüüd 2015. aasta rekordiga võrreldes 20 000 ruutkilomeetri võrra väiksema pindala.

TALLINN, 30. märts — Sputnik. NASA kliimaseire satelliitidelt saadud andmed näitavad taas kord, et 2016. aastal oli talvise arktilise jäävälja ulatus rekordiliselt napp, kahanedes juba teist aastat järjest, teatab RIA Novosti.

Arktiliste jääväljade ulatus kahaneb viimastel aastatel kiiresti, jõudes iga natukese aja järel uute „talviste" ja „suviste" rekorditeni Maa põhjapoolust katva jäämütsi koomaletõmbumises. Sedasorti rekordeid tekib päris tihti — polaarjoonest põhja pool paiknevate jääliustike pindala vähenes järsult aastatel 2007, 2012 ja 2015, ja kasvas vaid pisut nende rekordiaastate vahelistel perioodidel.

Nagu näitavad NASA kliimasondide abil tehtud uued mõõtmised, on 2016. aasta korranud ja purustanud 2015. aasta rekordi talvise jääkatte minimaalse ulatuse osas. Teadlaste arvestuste kohaselt jõudis jääkatte ulatus märtsis 14,52 miljoni ruutkilomeetrini, mis on 0,02 miljoni ruutkilomeetri võrra väiksem kui möödunud aastal.

Nende näitajate põhjal, nagu klimatoloogid täheldavad, jätkub arktiliste jääväljade pidev kahanemine talvekuude jooksul 13-aastase trendina, mis on potentsiaalselt seotud Arktikas ja kogu põhjapoolkeral tervikuna ilmnenud ebanormaalselt kõrge temperatuuriga detsembris, jaanuaris ja veebruaris. NASA praeguste hinnangute kohaselt oli keskmine temperatuur põhjapolaarjoone taga 8-10 kraadi kõrgem kui tööstusrevolutsiooni eelsel ajal.

Teadlased märgivad, et tänavu takistasid jääkatte kasvu tuuled, mis tõid endaga kaasa soojad õhumassid Maa lõunapoolsetelt aladelt, aga ka maailmamere veetemperatuuri tõus.

Nagu rõhutab Walt Meier NASA Goddardi-nimelise kosmoselendude keskusest Greenbeltis (USA), ei tähenda uus rekord talviste jääväljade vähenemises tingimata seda, et meid ootab järjekordne rekord ka suvel — suvine kliima mõjutab põhjapooluse jäämütsi sulamist märksa tugevamalt kui selle „mütsi" algne suurus. Kui suvi tuleb jahe, on täiesti võimalik, et uus suvine rekord jääb püstitamata, järeldab teadlane.

 

 

12