Palmyra oli terroristliku äärmusrühmituse Islamiriik  kontrolli all alates 2015. aasta mai keskpaigast.

Palmyra taastamiseks võib kuluda viis kuni seitse aastat

20
(Uuendatud 16:29 28.03.2016)
Vene spetsialistidel on suured kogemused Palmyra-sarnaste kultuuri- ja ajalooväärtusega mälestiste taastamises, teatas Venemaa presidendi esindaja rahvusvahelise kultuurialase koostöö alal Mihhail Švõdkoi.

TALLINN, 28. märts — Sputnik. Iidse Palmyra linna taastamiseks Süürias võib kuluda viis kuni seitse aastat, täpselt saab seda öelda pärast purustuste ulatuse ja hädavajalike uuringute maksumuse hindamist, ütles esmaspäeval agentuurile RIA Novosti Venemaa presidendi esindaja rahvusvahelise kultuurialase koostöö alal Mihhail Švõdkoi.

„Praegu sõidavad sinna spetsialistid, kes saavad hinnanguliselt määratleda taastamistöödeks vajalike kulutuste üldsumma, seejärel töötatakse välja kogu tehniline lahendus ja teostusprojekt, mis on juba aja ja raha küsimus. Töö on kahtlemata keeruline, kuid ma ei usu, et kaasaegsete tehnoloogiliste võimaluste juures peaks see nõudma aastakümneid, pigem usun, et viie kuni seitsme aastaga on võimalik linn taastada. Kindlalt saab seda öelda siis, kui uuringud on tehtud," ütles Švõdkoi.

Ta rõhutas, et Venemaal on piisavalt palju kultuuripärandiga tegelevaid spetsialiste — ekspertidena Ermitaažis, A. S. Puškini nimelises Kujutava Kunsti Muuseumis, Idamaade muuseumis.
„Meie spetsialistid, eeskätt arheoloogid on küllalt palju töötanud Süürias ja Lähis-Idas üldse. Sam (Mihhail) Piotrovski (Ermitaaži peadirektor — toim.) ja Aleksandr Sedov (Idamaade muuseumi peadirektor — toim.) on arheoloogid, kes seda piirkonda piisavalt hästi tunnevad. Venemaal on ajalooliselt välja kujunenud tõeliselt tugev koolkond selle piirkonna kultuuri ja arheoloogiaga tegelenud asjatundjaid," märkis agentuuri poolt usutletu.

Tema sõnul on Venemaal ühtlasi suuredkogemused sarnaste mälestiste taastamisega. „Nagu te teate, on näiteks suur osa Peterburi ümbruse lossidest varemetest uuesti üles ehitatud, ja selle poolest pole vene restauraatorite ja skulptorite kogemustega võrdväärset kellelgi," lisas Švõdkoi.

Palmyra, mille iidsed varemed kuuluvad ühena kuuest mälestisest Süürias UNECO maailmapärandi nimekirja, oli terroristliku äärmusrühmituse Islamiriik (IS, Vene Föderatsioonis keelatud) kontrolli all alates 2015. aasta mai keskpaigast. Süüria armee ja maakaitseüksuse Suqur al-Sahara („Kõrbekotkad") võitlejad vabastasid linna möödunud pühapäeval täielikult ISISe sõduritest.

UNESCO peadirektor Irina Bokova teatas vestluses Venemaa Föderatsiooni presidendi Vladimir Putiniga, et UNESCO asub välja töötama võimalusi iidses linnas purustamata jäänud ajaloomälestiste säilitamiseks ja restaureerimiseks ning loodab selles osas eriti tihedale kostööle Riikliku Ermitaažiga. Muuseumi peadirektor Mihhail Piotrovski teatas omalt poolt, et Ermitaaž on valmis linna taastamises aktiivselt osalema.

 

 

20
Samal teemal
Süüria armee vabastas Palmyra
Palmyra vallutamine ei ole Süüria sõjas veel murdepunkt