Riias toimub 16. märtsil traditsiooniline leegionäride mälestusüritus.

Ainult rahu: politsei lahutas Riias leegionäre ja antifašiste

75
(Uuendatud 16:44 16.03.2016)
Riias toimub 16. märtsil traditsiooniline leegionäride mälestusüritus. Leegionärid ja nende pooldajad asetasid Vabaduse ausamba juurde lilli. Antifašistid jälgisid seda vaikides, kuna kella 13-ni oli neil keelatud heliaparatuuri kasutada.

TALLINN, 16. märts — Sputnik. Riias toimub traditsiooniline legionäride mälestuspäeva üritus, teatab Läti Sputnik.

Leegionäride ja nende Organisatsiooni Daugavas Vanagi Limbaži osakonna pooldajate kolonn liikus kell 10, pärast Jaani kirikus toimunud jumalateenistust Vabaduse ausamba juurde lillede pankuks. Leegionärid laulavad. Sputnik hinnangul võtab rongkäigust osa umbes viis tuhat inimest.

"Azovi" külaline

Kolonniga üritas liituda mees, kes kandis Ukraina ja pataljoni "Azov" lippe. Teda toetas tuntud läti natsionalist Šiškin, kes mõisteti omal ajal süüdi Vabastajate ausamba õhkimise katse eest.
Kuid see initsiatiiv ei leidnud Rahvuslaste ühenduse liikme Imant Paradnieksi heakskiitu. Ta astus mehe juurde ja palus sosinal need lipud ära korjata. Ajakirjanike küsimuste peale teatas "ukrainlane", kes tutvustas end Jaroslav Soloduha'na, et ta sõitis üritusele selleks, et toetada "oma Läti vendi ja sõltumatust".

Pataljon, hiljem rügement "Azov" on Ukraina Siseministeeriumile allutatud vabatahtlik formeering. Möödunud aasta juunis keelas USA Kongressi alamkoda Ameerika võimudel "Azovit" abistada. Vene Föderatsiooni välisministeeriumis märgiti tookord, et USA parlamendil kulus rohkem kui aasta selleks, et aru saada, et see allüksus kujutab endast "avalikku natside ühendust".

Antifašistide bastion

Väike antifašistide grupp, 15-20 plakatitega inimest, asusid Bastioni mäel politsei valvsa pilgu all. Ei heli- ega müraefekte, kella 13-ni on neil keelatud helivõimendusaparatuuri kasutada.

Waffen SS leegioni ohvritele pühendatud Läti antifašistliku komitee koosoleku käigus pidasid politseitöötajad kinni inimese, kes skandeeris antisemiitlikke loosungeid, teatas raadio Baltkom viitega Läti antifašistliku komitee kaasesimehele Josif Korenile.

"See inimene astus mu juurde ja nõudis, et ma tunnistaksin, kes ma rahvuselt olen. Siis hakkas ta karjuma, et juudid sogavad Lätis vett. Politseitöötajad viisid ta ära," märkis Koren.

Kella 9-st kuni 15-ni korraldab Läti antifašistlik komitee Bastioni mäel natsismiohvrite mälestusürituse, hoiatades "Waffen SS leegioni toime pandud kuritegude õigustamise ohtlikkuse eest."

Kella 13 paiku hakkasid antifašistid laiali minema, täna ajasid nad läbi ilma traditsioonilise loomingulisuseta. Kell 14 toimub ametlik mälestusüritus Lestene's, kus Seimi spiiker Ināra Mūrniece mälestab langenud leegionäre.

Politsei töötab plaani kohaselt

Kohalviibijad tervitasid aplausiga ajakirjaniku ja blogija Graham Phillipsi kinnipidamist. Politsei ei selgitanud tema kinnipidamise põhjusi, teatades vaid Grahamile endale, et ta provotseerib inimesi.
Riigipolitsei Riia regionaalse valitsuse ülem härra Guntars Markitans selgitas, et Phillips püüdis provotseerida Vabaduse samba juurde lilli asetavaid inimesi ja peeti kinni politsei korralduste mittetäitmise tõttu.

Nagu edastab portaali Sputnik korrespondent, skandeeris oranži pressi esindaja vesti kandev Phillips rongkäigu osalejatele küsimust "Miks te ülistate fašismi?" kuid teda ignoreeriti ja temaga keelduti vene keeles suhtlemast.

Graham Phillips on briti ajakirjanik, kes sai tuntuks töötades Ukrainas Euromaidani ajal 2013. aasta lõpul ja 2014. aasta alguses ning relvastatud konflikti ajal Ida-Ukrainas.

Politsei pressisekretär Sigita Pildava rääkis varem, et Riigipolitsei töötas koostöös teiste korrakaitseasutustega välja oma tegevuskava. Nii nagu ka eelmistel aastatel saab peamiseks julgeoleku tagamise taktikaliseks võtteks politseitõkete paigutamine Vabaduse ausamba juurde. Politsei peaülesanne on mitte lubada vastandlike vaadete pooldajate vahelisi füüsilisi kokkupõrkeid.

Rongkäik kui natsismi heroiseerimise katse

Venemaa Läti saatkond teatas uudisteportaalile Sputnik, et käsitleb 16. märtsi üritust Riias kui miljonite eri rahvustest süütult hukkunud inimeste mälestuse rüvetamist ja Läti rahvusvaheliste kohustuste ignoreerimist.

Venemaa diplomaatilises esinduses tuletati meelde, et vastavalt Nürnbergi tribunali otsustele tunnistati kõik Waffen-SS allüksused, kaasa arvatud "Läti vabatahtlik SS-leegion" (15. ja 19. SS grenaderidiviisid) kuritegelikeks organisatsioonideks.

Seepärast on selline avalik, demonstratiivne rongkäik mööda Euroopa riigi pealinna noorte ja poliitikute osavõtul katse heroiseerida neid, kes andsid truudusevande Adolf Hitlerile, märgiti saatkonnas.

Selektsiooni viljad

Ajaleht LA teatab, et oma panuse Waffen-SS leegionäride mälestuse austamisse otsustas anda ka aednik-selektsionäär Eglonis Bruns.

Spetsialist pühendas neile kaks tulevast õunasorti, millest ühele pani ta nimeks "Läti leegionär" ja teisele "Leegionäride lapsed". Need sordid ei ole praegu veel ametlikult registreeritud.

"Õunapuu on lätlastele eriline puu, sitke, nagu lätlased ise. "Läti leegionär" on üks mu esimestest hübriididest, mille ma aretasin 1956. aastal. "Leegionäride lapsed," on teise põlvkonna hübriid, mille oksad põimuvad nagu leegionäride lapsed," rääkis Bruns, märkides, et tema eesmärk on aretada sort, mis ei kannataks kärntõve ega tüvevähi all ja mille viljad säiliksid kaua.

 

 

75
Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega