Kõrgem Riiginõukogu Minskis: mitteformaalne hinnang riigijuhtide kohtumisele.

Kõrgem Riiginõukogu Minskis: mitteformaalne hinnang riigijuhtide kohtumisele

124
(Uuendatud 15:34 26.02.2016)
Seekordne Valgevene pealinnas toimunud tippkohtumine ei saa kiidelda murranguliste kokkulepete sõlmimisega, kõiki olulisi aspekte arutati kuluaarides ja kitsamas koosseisus.

TALLINN, 26. veebruar — Sputnik. Algselt oli kavandatud, et Kõrgema Riiginõukogu (KRN) istung algab Sõltumatuse palees kell 14, just selleks kellaajaks oli vastavalt ajakavale kavandatud Venemaa presidendi Vladimir Putini saabumine ja tema kohtumine Valgevene ametivenna Aleksandr Lukašenkaga, teatas Sputnik Belarus.

Kohtumise ootuses

Valgevene ajakirjanikud, kes on juba harjunud kõikvõimalikel kõrgetasemelistel ametlikel üritustel pikki tunde ootama, ennustasid tavapäraselt, et küllap jääb kohtumise algus venima ja olid meeldivalt üllatatud, kui Venemaa liider saabus Minskisse kõigest pooletunnise hilinemisega. Seega nihkus riiginõukogu istung vaid veidi.

Delegatsioonide liikmed hakkasid kogunema juba ammu enne kõrgete külaliste saabumist. Ajakirjanikud, kes paigutati pressikeskuse kahte saali, luurasid Venemaa ja Valgevene ametnikke juba palee peafuajees ning püüdsid seal neile küsimusi esitada.

Valgevene meedia esindajatel õnnestus rahandusminister Vladimir Amarinilt pärida Rahvusvaheliselt valuutafondilt võetud krediidi käekäigu kohta. Nad üritasid küsimusi esitada ka esimesele asepeaministrile Vassili Matjuševskile, kes kureerib valitsuses finantssfääri. Ta nõustus küll suhtlema, kuid vastas vaid ettevaatlikult ja viisakalt nalja heites ning põikles sisulistest vastustest kõrvale.

Seevastu Venemaa tööstuse ja kaubanduse minister Deniss Mantruov oli suhtlemisaldis ja vastas meeleldi kõigile Venemaa ajakirjanike esitatud küsimustele.

Ajakirjanikele kättesaamatuks jäid Venemaa välisminister Sergei Lavrov ja Valgevene asepeaminister Vladimir Semaško, kes kureerib valitsuses tööstusega seonduvaid küsimusi ja vastutab traditsiooniliselt Moskva ja Minski vaheliste suhete eest nafta ja gaasi valdkonnas.

Seevastu Valgevene parlamendi ülemkoja eesistuja Mihhail Mjasnikovitš suhtles ajakirjanikega soojalt, viskas rohkesti nalja ja rahustas neid majandusprobleemide osas.

Ilma liigse pompoossuseta

Valgevene president tervitas oma Venemaa kolleegi kui vaba sõpra, mitte Sõltumatuse palee paraadsissekäigu juures, vaid siseõues. Sinnasamasse saabus enne Putini tulekut ka Venemaa peaminister Dmitri Medvedjev.

Liitriigi tipptasemel kohtumine Minskis — Sputnik fotoreportaaz.

Kohe pärast seda kohtusid Lukašenka ja Putin nelja silma all ja suundusid seejärel kaminasaali, kus toimus Kõrgema riiginõukogu kohtumine kitsamas koosseisus.

Head lambad kannatavad ka külma lauta

Erinevalt varasematest tippkohtumistest Minskis pakuti ajakirjanikele pressikeskuses vaid mineraalvett, nii mulliga kui mullita. Venemaa ajakirjanikud, kes olid Valgevene pealinnas harjunud külluslikuma vastuvõtulauaga, kurtsid, et kõhud on tühjaks läinud ja unistasid, kuidas nad pärast pressile ettenähtud Kõrgema Riiginõukogu ürituste lõppu lõunale lähevad.

Matvijenkol, kes pidi kaua ootama laiendatud koosseisus Kõrgema Riiginõukogu istungi saalis Lukašenka ja Putini kitsamas koosseisus peetava kohtumise lõppu, hakkas külm, sest traditsiooniliselt hoitakse Sõltumatuse Palees madalat õhutemperatuuri ja VF Föderatsiooninõukogu eesistujale toodi naaritsamantel.

Kohtumine kitsamas koosseisus kestis üle kahe tunni, kuid KRN istung ei alanaud mitte kohe. Valgevene ja Venemaa ametnikud ootasid riigijuhte vesteldes isekeskis. Saalist tehti pressikeskusesse otseülekanne ja ajakirjanikud võisid jälgida, kidas ametnikud omavahel mitteformaalses õhkkonnas suhtlevad.

Kõrgema Riiginõukogu laiendatud istung oli lühike ja asjalik, kuid ajakirjandusele transleeriti vaid Valgevene ja Venemaa presidentide sissejuhatavaid sõnavõtte.

Üsna lühike oli ka kahe riigipea briifing. Lukašenka ja Putin tegid avaldused, milles võtsid kokku KRN istungi tulemused ja hindasid ühise tegevuse edasisi perspektiive.

Otsustades Kõrgema riiginõukogu liikmete näoilme järgi toimus istung Minskis asjalikus, kuid mitte pingelises õhkkonnas.

 

 

124