Riigiduuma esimees Sergei Narõškin.

Kes toetab udmurdi luuletajad?

83
(Uuendatud 10:51 24.02.2016)
Riigiduuma esimees Sergei Narõškin on tunnistanud pakilist lahendust vajavat probleemi seoses Vene Föderatsioonis rahvuskeeltes, sealhulgas udmurdi keeles kirjutavate kirjanike rahastamisega välismaalt.

ТАLLINN, 22. veebruar — Sputnik. Laupäeval osales Narõškin Venemaa rahvuste säilimisele ja arengule pühendatud nõupidamisel. Välismaiste toetuste teema tõstatas Udmurdi PEN-klubi president, ajakirja „Invožo" osakonnatoimetaja, luuletaja Aleksei Arzamazov. Ta nimetas ärevust tekitavaks olukorda, kus debüütraamatuid üllitatakse peamiselt välismaise rahastuse toel.

„Udmurdi luuletajad, proosakirjanikud ja dramaturgid saavad oma esikteoste väljaandmiseks raha Euroopa Liitu kuuluvatest soome-ugri maadest, nagu seda on Eesti ja Soome," teatas Arzamazov. „Ja see on tõepoolest probleem, millele tuleb leida lahendus, seda enam kui rääkida toetustest… siis nende puhul ei ole tegemist ilmselgelt Eesti, vaid teistest või mõnest teisest riigist pärit rahaga," ütles Narõškin.

„Küsimus on tõesti terav ja sellel on terve rida erinevaid komponente," nentis ta.

Arzamazovi sõnade kohaselt eksisteerib „teatud lõhe udmurdi kultuuris seoses selle finantseerimisega — kuna raha tuleb piiri tagant, seostavad paljud soomeugrilastest poeedid, eriti udmurdid oma loometegevuses ennast mitte niivõrd Moskva kui kohalike võimaluste föderaaalse keskusega kuivõrd, ja seda suurel määral, Euroopa riikidega, Euroopa kultuurirahastutega."

Sellega seoses avaldas kirjanik lootust, et osutub võimalikuks luua mingisugune omamaine „institutsioon noorte udmurdi jt soomeugri kirjanike teoste avaldamise rahastamiseks".

 

 

83